3 روش برای کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

کسب درآمد از شبکه های اجتماعی: ورود شبکه های اجتماعی به دنیای اینترنت در ابتدا باعث ایجاد تغییرات خاص و مشهودی نشد اما ورود جمعی، گسترده و ناگهانی افراد از جوامع مختلف به شبکه های اجتماعی باعث ایجاد تغییرات بزرگ و چشمگیری در زمینه های مختلف شد. یکی از مهم ترین موضوعاتی که شبکه های اجتماعی بر روی آن تأثیر بسیار قابل توجهی داشتند، دنیای کسب و کار ها بود که میتوان گفت شبکه های اجتماعی گام اول برای تبدیل کسب و های سنتی به کسب و کار های اینترنتی و آنلاین را برداشتند.

شاید تصور کنید که وب سایت ها نقش اصلی در آنلاین شدن کسب و کار ها را اجرا میکردند، اما اگر کمی با دقتِ بیشتر به این فضا نگاه کنید، میبینید که بسیاری از افرادی که در گذشته و حال حاضر در حال کسب درآمد از شبکه های مجازی هستند و همینطور تعداد بسیار زیادی از مخاطبان و مشتریان آنها، در روز حتی 5 دقیقه از زمان خود را در جستجو های اینترنتی و وب سایت ها صرف نمیکنند، در جایی که زمان بسیار زیادی را در شبکه های اجتماعی خود مشغول هستند.

در این مقاله قصد دارم به آموزش کسب درآمد از شبکه های اجتماعی به روش های مختلف بپردازم و قسمتی از تجربه های خود را نیز برای شما بیان کنم اما قبل از آن شاید بهتر باشد به مزایای یک کسب و کار در شبکه های اجتماعی، نسبت به کسب و کار در فضای اینترنت بپردازم.

مزایای کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

در ابتدا باید این موضوع را عنوان کنم که به هیچ عنوان منکر این نیستم که در فضای کسب و کار آنلاین، وجود سایت در کنار شبکه های اجتماعی میتواند به شدت و به صورت تصاعدی باعث افزایش درآمد و بازخورد شود. اما با توجه به اینکه بسیاری از افراد در ابتدای کار علاقه ای به طراحی سایت یا راه اندازی فروشگاه اینترنتی ندارند، قصد دارم تا با برشمردن این مزایا، بتوانم در راه اندازی کسب و کار با شبکه های اجتماعی و کسب در آمد از آن به آنها کمک کنم. از جمله مزایای کسب و کار در شبکه های مجازی میتوان به موارد پایین اشاره کرد:

احتمال دیده شدن بیشتری نسبت به سایت دارید

به عنوان اولین مزیت کسب درآمد از شبکه های اجتماعی نسبت به سایت باید این مورد را عنوان کنم که احتمال دیده شدن کسب و کار شما در فضای مجازی بسیار بیشتر از احتمال دیده شدنتان در وب سایت است.
در دنیای وب سایت ها پس از اینکه شما سایت مورد نظر خود را ساختید، باید فعالیت های بسیار زیادی برای جذب رتبه های گوگل و جذب مخاطب در آن انجام دهید. دقیقا بسیاری از وب سایت ها در همین نقطه متوقف میشوند و به دلایل بسیاری، صاحبان آنها از ادامه راه پشیمان میشوند. برای دیدن این موضوع کافی است تا یک کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کنید و پس از آن به صفحات قبل تر از صفحه 10 رجوع کنید. در آنجا که اصطلاحا قبرستان گوگل نام دارد، مشاهده میکنید که چه تعداد سایت ساخته شده و به حال خود رها شده اند.

در حالی که دیده شدن در شبکه های اجتماعی نیازی به سئو، دانستن علوم خاص دیجیتال مارکتینگ و… ندارد. کافی است شبکه خود را بسازید و اقدام به تولید محتوا در آن کنید. شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، قابلیت های بسیار زیادی برای شما دارند که بتوانید حتی در آغاز راه اندازی کسب و کارتان، خود را به مخاطبان نشان دهید.

جذب مخاطب نیاز به هزینه های کمتری دارد

برای جذب مخاطب در شبکه های اجتماعی راه های بسیار زیادی دارید. با توجه به اینکه مخاطبان در شبکه های اجتماعی حضور بسیار فعال تری نسبت به سایت ها دارند، جذب مخاطب در آن بسیار آسان تر است. از جمله مواردی که میتواند به جذب آسان مخاطب در شبکه های اجتماعی کمک کند موارد پایین است:

  • وجود هشتگ ها
  • قابلیت اشتراک گذاری آسان پست ها
  • قابلیت دیده شدن جمعی پست ها (اکسپلور و…)
  • تبلیغات ارزان تر و بازدهی بیشتر

تمامی این موارد باعث میشود تا جذب مخاطب در شبکه های اجتماعی نسبت به همین فرآیند در سایت بسیار هزینه کمتری داشته باشد و بتوان به عنوان یک منبع خود برای کسب درآمد روی آن حساب کرد.

 

کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

محدودیت ها بسیار کمتر است

در دنیای وب فارسی همیشه دو نوع محدودیت باعث ایجاد ناراحتی برای وبمستران بوده است، اولی محدودیت های گوگل و الگوریتم های آن که میتوان گفت وجود داشتن آنها واقعا یک نیاز ضروری است و دومی محدودیت های قانونی حاکم بر فضای آنلاین که بسیار دست و پا گیر و آزار دهنده هستند. اما از این دو نوع محدودیت در شبکه های اجتماعی خبری نیست. همین موضوع باعث وجود آزادی عمل برای افرادی است که قصد کسب درآمد از شبکه های اجتماعی را دارند.

این محدودیت های کم نه تنها باعث افزایش رضایت صاحبان کسب و کار میشود بلکه در رضایت مخاطبان نیز بسیار تأثیر گذار است.

ایجاد ارتباط و دریافت لید بسیار آسان تر است

یکی از بزرگترین اهداف صاحبان سایت ها، دریافت لید و سرنخ یا همان ایمیل برای برقراری ارتباط های بعدی و درنهایت اهداف بازاریابی است. همانطور که میدانید در وبسایت روش دیگری برای برقرای ارتباط با مخاطب توسط صاحب سایت وجود ندارد در حالی که دریافت لید در شبکه های اجتماعی بسیار آسان تر و عملی تر است.

در شبکه های اجتماعی بازخورد کال تو اکشن ها یا همان ((درخواست به انجام عمل ها)) بازخورد بسیار بالاتری دارد و زمانی که شما از مخاطبان درخواست کنید برای دریافت یک محصول، پست و… پیام خصوصی برای شما ارسال کنند تعداد قابل توجهی از مخاطبانتان این عمل را انجام میدهند. در حالی که نرخ تبدیل و عمل به دکمه های کال تو اکشن در سایت که اغلب جهت دریافت ایمیل هستند، چیزی در حدود یک تا ده درصد است.

چگونه از شبکه های اجتماعی درآمد کسب کنیم؟

برای شروع کسب درآمد از شبکه های اجتماعی باید در ابتدا بدانید چند روش برای کسب درآمد از آن ها وجود دارد؟ در ادامه به روش های مختلف کسب درآمد از شبکه های اجتماعی میپردازم و در مورد هرکدام توضیحات مختصری برای شما بیان میکنم:

کسب درآمد از شبکه اجتماعی فروشگاهی

رایج ترین روش درآمد از شبکه های اجتماعی، کسب درآمد از راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی است. زمانی که نامی از فروشگاه به میان می آید ذهن بسیاری از افراد به سمت انبار داری، خرید عمده جنس، ارسال، پست، سر و کله زدن با مشتری و… میرود که این موضوع به شدت باعث ایجاد احساس بد در آنها و جلوگیری از راه اندازی کسب و کارشان میشود. اما باید بدانید که روال کار فروشگاه های اینترنتی اصلا به این صورت نیست.

به جای توضیح بهتر است مثالی در مورد خودم (نویسنده) بزنم. از آنجایی که چند سالی است در دنیای مجازی و آنلاین فعالیت میکنم، به این فکر افتادم که یک پیج فروشگاهی راه اندازی کنم. با توجه به شرایط فعلی بازار و محصولاتی که هر از گاهی رصد میکردم، به این نتیجه رسیدم که در زمان حال فروشگاه های فروش پیکسل یا بچ سینه هنوز زیاد رشد نکرده و رقیب سرسختی در این حوزه وجود ندارد.

به همین دلیل به راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی فروش پیکسل در اینستا مشغول شدم. پس از آن با یکی از رقبای خود که اتفاقا دارای پیج اینستاگرام و حتی سایت هم بود صحبت کردم و قرار بر این شد که تمامی سفارشاتی که من از پیج خود جذب میکنم را به ایشان ارجاع دهم و آن هم پس از طراحی، چاپ، بسته بندی و ارسال محصولات، پورسانت محصول را از مبلغ پرداختی توسط مشتری کسر کرده و به من بدهد.

در اصل نقش بنده در این فرآیند صرفا بازاریابی بود. اگر میخواستم تمامی این موارد را خودم به تنهایی انجام دهم احتمالا درآمد نهایی من چیزی بین 50 تا 70 درصد افزایش داشت اما برای این کار حداقل به 5 میلیون تومان سرمایه و صرف بیشتر از 3 ساعت زمان در روز نیاز داشتم.

به همین ترتیب شما هم میتوانید صاحب یک فروشگاه اینترنتی آن هم بدون نیاز به سرمایه شوید. در ضمن در زمان حال که در حال نوشتن این مقاله هستم، در حال اه اندازی سایت فروش پیکسل خود نیز هستم و مطمئنا درآینده نیز کسب و کار کوچک من گسترش بیشتری پیدا میکند.

بهترین شبکه اجتماعی در زمان حال برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی، اینستاگرام است و پس از آن نیز میتوانید در مسنجر تلگرام فعالیت کنید. وجود هر دو این ها نیز در کنار هم میتواند باعث افزایش بازخورد شود.

کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

کسب درآمد از شبکه اجتماعی سرگرمی

این روش کسب درآمد نیز در شبکه های اجتماعی بسیار رواج پیدا کرده است. بهترین شبکه برای این نوع کسب و کار، شبکه اجتماعی اینستاگرام است اما یک نکته در راه اندازی پیج های اینستا جهت سرگرمی وجود دارد و آن هم این است که با توجه به وجود رقبای بسیار زیاد در این زمینه، پیشنهاد میکنم به هیچ وجه از آن ها الگو نگیرید وراه آن ها را ادامه ندهید.
مطمئنا وجود یک خلاقیت کوچک به شدت میتواند باعث افزایش کسب درآمد شما شود. به طور مثال یک پیشنهاد عالی این است که به زمینه های تخصصی وارد شوید. این دقیقا پیشنهادی است که به یکی از دوستان خود دادم. این فرد قصد راه اندازی یک پیج طنز و سرگرمی را داشت تا پس از جذب مخاطب در آن، به دریافت تبلیغات و کسب درآمد بپردازد. پیشنهادی که من به این دوست خود با توجه به حیطه فعالیت او دادم، جذب قشر خاصی از افراد جامعه بود.

نمونه پیج های هنری خارجی را به او نشان دادم و به این موضوع را فهماندم که در زمینه هنر، در پیج های فارسی خلاء بسیاری است. به راحتی و با استفاده از چند ده منبع خارجی که به او معرفی کردم، یک پیج سرگرمی هنری راه اندازی کرد و با جذب این قشر از جامعه به دریافت تبلیغ و کسب درآمد پرداخت. نکته ای که در این پیشنهاد وجود داشت این بود که وجود چنین صفحه ای در اینستاگرام فارسی واقعا نیاز بود و میتوان گفت یک ایده خلاقانه محسوب میشد.

اما نکته مهم تر این است که هزینه تبلیغات در پیج های تخصصی بیشتر از پیج های عمومی است و با استفاده از این نکته شما میتوانید در عین رقابت پایین، درآمد بیشتری کسب کنید.

کسب درآمد از مدیریت شبکه های اجتماعی

در مقاله ای ک در مورد شغل تولید محتوا، نوشتم به این موضوع اشاره کردم که، درآمد نیروهای تولید کننده محتوای سایت درآمد نسبتا بالایی است. اما باید این نکته را هم به آن اضافه کنم که درآمد نیروهای تولید کننده محتوای شبکه های اجتماعی نیز درآمد مناسب و خوبی است.
این را زمانی متوجه شدم که پس از راه اندازی پیج فروش پیکسل، دو نفر از طریق همان پیج با من تماس گرفتند و تقاضای برقراری ارتباط با ادمین پیج را داشتند و دلیل آن این بود که به دلیل وجود زیبایی های گرافیکی و شیوه صحیح مدیریت پیج، علاقه داشتند تا مدیریت شبکه اجتماعی کسب و کار خود را به ادمین این پیج بسپارند. با توجه به ذیق وقتی که داشتم توانستم مدیریت پیج یکی از این دو نفر را قبول کنم و تازه آنجا بود که متوجه شدم چه درآمد خوبی متوجه مدیران پیج های اینستاگرامی است.

از این رو به شما پیشنهاد میکنم حتما نیم نگاهی نیز به این موضوع در زمینه کسب درآمد از مدیریت شبکه های اجتماعی داشته باشید. اگر علاقه به فعالیت در این حیطه را دارید، در ابتدا باید دانش خود در مورد بازاریابی در شبکه های اجتماعی و یا اینستاگرام را به روز کنید و پس از آن نیز کمی روی کار با فتوشاپ تمرکز کنید. بعد از آن میتوانید از طریق سایت هایی چون دیوار و شیپور به ایجاد آگهی بپردازید و یا در سایت هایی چون انجام میدم و پونیشا پروژه های مناسب به خود را پیدا کنید.

قبل از اتمام مقاله باید این موضوع را مطرح کنم، یکی از ایراداتی که شخص بنده میتوانم به این مقاله بگیرم این است که عنوان این مقاله کسب درآمد از شبکه های اجتماعی بود اما تنها شبکه ای که در مورد آن صحبت شد، اینستاگرام بود. اگر بخواهم برای این انتقاد توجیهی بیاورم این است که، در زمان حاضر پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی در ایران شبکه اینستاگرام است و به همین دلیل مبنای این مقاله نیز به سمت این شبکه رفت اما برای ایجاد رضایت در شما مخاطبان عزیز بهتر است پیشنهادات کوچکی نیز در مورد شبکه های اجتماعی دیگر داشته باشم:

کسب درآمد از شبکه های اجتماعی کم مخاطب در ایران

یوتیوب

یوتیوب یکی از قدیمی ترین شبکه های اجتماعی ویدیو محور است که ایرانیان در آن حصور فعال داشته اند. به دلیل فیلترینگ، از محبوبیت آن در کشور به شدت کاسته شد اما با این حال هنوز هم تعداد زیادی مخاطب ایرانی در آن وجود دارد. با توجه به اینکه یوتیوب خود دارای سیستم تبلیغات و پرداخت هزینه به صفحات پربازدید است، اگر بتوانید در آن ویدیوهای پربازدید منتشر کنید میتوانید درآمد خوبی از آن کسب کنید.

لینکدین

لینکدین یک شبکه اجتماعی مربوط به کسب و کار ها است و برای کسب درآمد از آن مانند اینستاگرام آزادی عمل ندارید اما اگر بتوانید افراد یک تخصص خاص را در شبکه خود جمع آوری کنید (با آموزش و…) درآینده میتوانید از تبلیغات درآمد خوبی کسب کنید. همینطور با توجه به ارزشمند بودن لینک های این شبکه اجتماعی برای سئو، میتوانید حتی به فروش بک لینک از آن بپردازید.

پینترست

پینترست یک شبکه اجتماعی مربوط به گرافیست هاست، اگر در زمینه تولید عکس، عکاسی، انیمیشن و… حرفی برای گفتن داشته باشید این شبکه برای شما یک گزینه بسیار مناسب است.

امیدوارم که این مقاله برای راهنمایی شما جهت کسب درآمد از شبکه های اجتماعی مفید واقع شده باشد. در صورتی که در مورد این مطلب سؤال یا ایده ای در ذهن شما وجود دارد آن را در قسمت نظرات سایت منتشر کنید. با آرزوی موفقیت.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کسب و کارت رو سریع و حرفه ای، اینترنتی کن 75 درصد تخفیف ویژه عیدمشاهده
+ +