برندسازی شخصی (personal beranding)

یک استراتژی معروفی وجود دارد به نام برند شدن، که برای بسیاری از شرکت های بزرگ یا ارئه دهندگان خدمات و هر عاملی که یک کسب و کار در آن اتفاق می افتد و منجر به رشد افراد میشود، بسیار لازم و مفید است و این کار، قابلیت سهولت بخشیدن برای افرادی که میخواهند خودشان و یا کسب و کارشان را به دیگران معرفی کنند، را دارد.

برندسازی شخصی

شاید بهتر باشد در ابتدا به تعریف برندسازی شخصی بپردازیم. رایج ترین تعریفی که در رابطه با برندسازی شخصی مطرح می شود این است :

personal branding برندینگ به فر آیند مادری گفته می شود که در مجموع منجر به خلق ارزش مطلوب ما در ذهن مشتری است، تمام چیزی‌هایی که مشتری در خصوص هویت تجاری شما، شامل حس، تجربه و تداعیات ذهنی باید بداند یا احساس به درک کند، شامل این مجموعه فعالیت هاست.این کلمه نخستین بار توسط  تام پترز درسال1997 مطرح شد.

پیش از آن که یک برند خلق کنید باید به سوالات متعددی پاسخ دهید مثل این که:

_از ایجاد این برند چه هدفی دارید؟

_چه ویژگی این برند را از دیگر برندها متمایز می کند؟

_ایچاد این برند چه هزینه هاییی به دنبال دارد؟

_و ازهمه مهم تر شما چقدر اماده گی هزینه و تلاش برای ایجاد یک برند را دارید؟

بیشتر مطالبی که در رابطه با برندسازی شخصی  نوشته شده است به ارتباط آن با زندگی اشاره کرده است. نکته ی جالب در این باره این است که  personal branding به شما کمک می کند تا آینده تان را بسیار نزدیک به آنچه می خواهید برنامه ریزی کنید.

طراحی برند

شاید اولین نکته ای که دراین رابطه باید به آن اشاره کرد مساله ظاهر برند است. هر برند ظاهری دارد و برند شخصی شماهم ازاین قانون مستثنی نیست.لباس پوشیدن؛ مدل مو؛آرایش و…ظاهر برندتان را میسازد. و ظاهر برندتان در موارد بسیاری سازنده ی ارتباط شما با اطرافیانتان است. پس مثل تمام برندهای موفق ظاهر برند شما باید هدفمند و مشخص باشد.

صرف این که شما در یک محیط شلوغ کار می کنید به شما این مجوز را نمی دهد که نسبت به ظاهرتان بی اهمیت باشید. لباس شما موضوع با اهمیتی است. حتی لباس تفریح شما می تواند بازتابی از برند شخصی شما باشد.

شغل و اهداف شما هرچه باشد باید ظاهرشخصی خود را داشته باشید. لباس هایی خاص که به برند و اهدافتان مرتبط است. البته، انجام این کار در محیط های رسمی که در آن، همه یونیفرم خاصی دارند، آسان است. اما در اغلب موارد قوانین ساده ای برای اجرای آنها وجود ندارد، بنابراین باید اجازه دهید برند شخصی شما در این راه به شما بگوید ظاهر شما چگونه باید باشد.

 

درباره ی نوع پوششتان سخت گیر و متفکر باشید چرا که در برخوردهای اولیه دیگران بر این اساس راجع به شما نظر می دهند. ظاهری بسازید مالک آن شوید و به آن پایبند باشید.درباره نوع پوشش و بسته بندی برندتان فکر کنید ظاهر شما می تواند شما را آن گونه که می خواهید نشان دهد پس مطابق اهدافتان بپوشید.

اسیتوجابز اکثرا با پوششی ساده و شیک دیده می شود. شما هربار چنین فرمی را ببینید به یاد او و متعاقبا اپل خواهید افتاد.

از اهمیت لوازم جانبی غافل نباشید. وجود یک ساعت مناسب برای مردان و جواهراتی مناسب سبک شخصی هرخانوم برای زنان بسیار حائز اهمیت است. حتی کیف پول شما نشانگر برند شماست. تصور کنید جنتلمنی با کت وشلوار شیک که یک کوله ی قدیمی و کهنه به دوش دارد!

متوجه این نکته باشید که مردم باید متوجه شما باشند نه لوازم جانبی زیادی که به همراه دارید. پس درکنارهر لباسی یکی از این لوازم را به همراه داشته باشید.مثلا اگر روسری یا کلاه دارید همان برای لباس آن روز کافی است استفاده همزمان از این ها در برند شما احساس آضفتگی ایجاد می کند.

در نهایت، در مورد بسته بندی و ظاهر خود هدفمند عمل کنید. اول فکر کنید و بعد لباس مناسبی بپوشید تا کسانی که در اطراف شما هستند نیز به شما فکر کنند.

منبع: forbes

تهیه و ترجمه: مدیریو

 

پیشنهاد برای شما
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه