دسته بندی نشده

افزایش فروش فروشگاه اینترنتی با استفاده از 16 ترفند

افزایش فروش فروشگاه اینترنتی

افزایش فروش فروشگاه اینترنتی: راه اندازی فروشگاه اینترنتی یکی از روش های کسب در آمد از اینترنت است. حدودا چند سالی است که این روش کسب در آمد در ایران دارای محبوبیت زیادی شده است. بسیاری از کسب و کار ها فروش فیزیکی خود را به فروش آنلاین تبدیل کرده اند و با این کار از پرداخت هزینه های فروش فیزیکی معاف شده اند.

اما در این بین، بسیاری از این فروشگاه داران اینترنتی از کاهش فروش و کمبود درآمد خود گلایه میکنند. تعداد زیادی از مشتریان ما که در گذشته برای آنها سایت و یا اپلیکیشن فروشگاهی طراحی کرده ایم، به ما رجوع کرده و راهی برای افزایش فروش فروشگاه اینترنتی خود میخواهند. همین موضوع و مراجعات پی در پی باعث شد تا ما به فکر تولید این مقاله بیوفتیم.

در این مقاله در ابتدا آموزش میدهیم که فروش یک فروشگاه اینترنتی به چه مسائلی بستگی دارد و سپس راه های افزایش درآمد و فروش فروشگاه اینترنتی بیان میکنیم.

عوامل تأثیر گذار در درآمد و فروش فروشگاه اینترنتی

در یک فروشگاه اینترنتی عوامل بسیار زیادی تأثیر گذار هستند. مطمئنا تعدادی از این عوامل در بدنه این محتوا نمیگنجد و همینطور تعداد زیادی از عوامل تأثیر گذار بر فروش و درآمد فروشگاه آنلاین، برای ما به صورت کامل آشکار نیستند.

به طور کلی این عوامل را در پایین برای شما لیست کرده ایم:

 • سئو و رتبه فروشگاه آنلاین در گوگل
 • موجودی اجناس فر.شگ
 • قیمت محصولات
 • برندینگ نام فروشگاه
 • قدرت جذب اعتماد
 • طراحی کاربری
 • تجربه کاربر در فروشگاه
 • فعالیت فروشگاه در خارج از چارچوب سایت
 • رفتار با مشتریان
 • پشتیبانی فروشگاه

ترفند های افزایش فروش فروشگاه اینترنتی

مواردی که در پایین ذکر شده و در مورد آنها توضیح داده میشود ممکن است در نگاه اول ساده و پیش پا افتاده به نظر بیایند اما در مدیریت فروشگاه اینترنتی و همینطور مدیریت سایت باید همیشه این نکته را مورد توجه قرار دهید:

((هیچگاه از سمتِ خود به جای مخاطبان تصمیم گیری نکنید))

این موضوع یکی از موارد مشکل ساز در مدیریت سایت ها و فروشگاه های اینترنتی است. مطمئن باشید نظر شما با نظر مخاطبینی از سراسر کشور، با فرهنگ ها و رفتار و اخلاقیات متفاوت، فرق دارد.

1_ خرید در فروشگاه را آسان کنید

آسان سازی فرآیند خرید میتواند اولین فعالیت شما در روند افزایش فروش فروشکاه اینترنتی و آنلاین باشد. کاربران در هنگام خرید محصولات، حتی تا لحظه خرید آن محصول دچار شک و تردید برای پرداخت پول هستند. مطمئنا خود شما هم در خرید های اینترنتی با این تردید مواجه شده اید.
در این بین صرفا یک بهانه کوچک مانند طولانی بودن روند خرید، کافی است تا مخاطب از خرید صرف نظر کند. این فرآیند را تا حد ممکن آسان سازید، موانع کمتری بر سر راه مخاطب قرار دهید، اطلاعات کمی از او دریافت کنید و هرچه سریع تر او را به صفحه پرداخت امن هدایت گنید.

2_ آزادی عمل مشتری

هر خرید چه در خرید های اینترنی و چه خرید در فروشگاه های فیزیکی، از طرف مخاطب دارای یک ریسک است. فروشندگان بزرگ همیشه توصیه میکنند که فروشنده محصول یا خدمات باید در این ریسک، با مخاطب شریک شود.

منظور از این توصیه این است که برای کاهش ترس مخاطب و نشان دادن این موضوع که از کیفیت و قیمت محصول خود مطمئنید، به مخاطب اطمینان بدهید. بهترین کاری که میتوانید برای رسیدن به این هدف انجام دهید، “ضمانت پس گرفتن محصول یا خدمت” است.
شاید تصور کنید که در این صورت تعداد بسیار زیادی از افراد محصولات را پس از خرید برای شما پس می آورند و باعث ایجاد ضرر میشوند!! تجربه فروشگاه های بزرگ اینترنتی این موضوع را ثابت کرده که به هیچ عنوان تعداد این افراد (در صورت کیفیت محصول شما) زیاد نیست و ضرر احتمالی همین تعداد اندک نیز با توجه به افزایش چند برابری فروش با استفاده از این ترفند، جبران میشود.

3_ ایجاد اعتماد در سایت با استفاده از نماد های اعتبار

اعتماد یکی از مهم ترین محرک های خرید برای مخاطب و در نهایت افزایش فروش فروشگاه اینترنتی است. در صورت نبود اعتماد از طرف مخاطبان به فروشگاه اینترنتی، فروش کاهش پیدا نمیکند، بلکه کاملا متوقف میشود.
یکی از مهم ترین عواملی که میتواند باعث ایجاد اعتماد در فروشگاه اینترنتی بشود، وجود نماد های اعتبار در سایت است.

نماد های اعتباری چون ای نماد و درگاه های پرداخت معتبر به شدت به افزایش اعتماد به شما کمک میکند. دریافت این نماد ها بر خلاف تصور عموم واقعا کار سختی نیست و شما میتوانید برای دریافت آنها اقدام کنید.

4_ ارتباط با مشتریان جهت ایجاد حس صمیمیت

وجود حس صمیمیت میان مخاطب و شما میتواند به شدت باعث افزایش فروش شود، زمانی که مخاطبان جدید شما در قسمت نظرات سایت و شبکه های اجتماعی، نظرات مثبت و صمیمیت مخاطبان قدیمی نسبت به شما را مشاهده کنند مطمئنا بسیار راحت تر به شما اعتماد میکنند و در خرید از شما مانند خرید از یک دوست عمل میکنند.

برای ایجاد حس صمیمت؛ وجود رفتار مناسب، پشتیبانی صحیح و همینطور کالا و خدمت با کیفیت از لزومات است.

5_ ارتباط و بازایابی با شبکه های اجتماعی

شاید در گذشته این مورد دارای اهمیت بالایی نبود اما امروزه اگر دقت کنید لینک شبکه های اجتماعی هر سایت و فروشگاه اینترنتی در قسمت های مختلف سایت قابل رؤیت است. عادت بسیاری از مخاطبان این است که قبل از خرید از یک فروشگاه اینترنتی، به شبکه های اجتماعی آن فروشگاه سر بزنند و پست ها، رفتار کاربران و نظارت آنها را بخوانند.

حتما به شبکه های اجتماعی خود اهمیت بدهید و از آنها غافل نشوید. این مورد را در نظر داشته باشید که بازاریابی بسیاری از فروشگاه های اینترنتی موفق صرفا مبتنی بر شبکه های اجتماعی آنان است.

6_ تخفیفات دوره ای و تشویقی

تخفیف ها نیز یکی از محرک های برای خرید توسط مخاطبان است. اما باید قبل از اجرای آنها، برنامه ریزی و هدف گذاری دقیق داشت. در اجرای تخفیفات باید اصول آن اجرا شود. از تخفیف های زود به زود با درصد بالای تخفیف پرهیز کنید زیرا این موضوع میتواند باعث بد عادتی مخاطبان سایت و یا حتی بی اعتمادی آنها به کیفیت خدمات شما شود.

بهترین حالت تخفیف، تخفیف برای مناسبت هایی مانند عید نوروز است. همینطور تخفیف های تشویقی استراتژی خوبی برای تخفیف گذاری محصولات است. به طور مثال 15 درصد تخفیف برای خرید های بالای 100 هزار تومان.

ای نماد راهکار های افزایش درآمد فروشگاه اینترنتی

مواردی که تا به اینجا برای شما بازگو شد بیشتر تمرکز بر افزایش فروش مستقیم در فروشگاه اینترنتی داشت. مطمئنا عمل به آنها باعث افزایش فروش سایت فروشگاهی شما میشود. اما به جز موارد ذکر شده، نکات دیگری نیز وجود دارند که نه تنها باعث افزایش فروش بلکه سبب افزایش درآمد فروشگاه اینترنتی میشود.

در ادامه مقاله این موارد را برای شما بازگو میکنیم:

7_ بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی به تمامی روش های جذب مخاطب از طریق دنیای اینترنت گفته میشود. در مورد این موضوع مقالات زیادی در سایت هورامان ایجاد شده است. اما سعی میشود تا انتهای این مقاله مهم ترین موارد آن را برای شما توضیح دهیم.

بازاریابی اینترنتی اگر به درستی در سایت و فروشگاه اینترنتی رعایت شود میتواند با کمترین هزینه ممکن باعث افزایش درآمد فروشگاه اینترنتی شما شود.

8_ بازاریابی محتوا

اولین موردی که باعث افزایش مخاطبان و در نهایت فروش و درآمد فروشگاه اینترنتی (در بازاریابی اینترنتی) میشود، پیاده سازی بازاریابی محتوا در سایت است. با ایجاد سیستم بازاریابی محتوا در سایت، باعث میشوید تا مخاطب برای رفع نیاز خود به شما مراجعه کند و در این روش بازاریابی، مخاطب به دنبال شما است نه شما به دنبال مخاطب.

بازاریابی محتوا یک امر بسیار گسترده است که اولین لازمه آن، تولید محتوا در سایت است. گستردگی این موضوع به قدری است در که در وبلاگ سایت هورامان صرفا یک دسته بندی برای آموزش بازاریابی محتوا قرار داده شده است.

9_ تبلیغات ادورز

راه اندازی تبلیغات ادورز نیز یکی از روش های بازاریابی اینترنتی است. این روش که زیر دسته SEM یا بازاریابی موتور های جستجو محسوب میشود، شاید پر هزینه ترین روش ممکن باشد. با استفاده از این قابلیت شما با پرداخت هزینه در ازای کلیک، به صدر نتایج گوگل راه پیدا میکنید.

این روش به صورت همیشگی توصیه نمیشود اما در بهترین حالت باید در هر سال چند بار از آن استفاده کنید تا علاوه بر جذب مخاطبان جدید، از اطلاعاتی که این کمپین تبلیغاتی در اختیار شما میگذارد استفاده کنید.

10_ بیش فروشی (cross sell)

بیش فروشی یکی از بهترین ترفند های معرفی شده برای افزایش فروش فروشگاه های اینترنتی و فیزیکی است. در این روش پس از اینکه مشتری از شما یک محصول را خرید میتوانید به محصولات مرتبط با محصول خریداری شده را نیز به او پیشنهاد دهید و با استفاده از این ترفند به افزایش فروش خود کمک کنید.

به طور مثال شخصی که در حال خرید یک تلفن همراه است، ممکن است به خرید قاب موبایل، گِلس شیشه، بند موبایل و… نیز نیاز داشته باشد و زمانی که شما آن را به او پیشنهاد بدهید مطمئنا احتما استقبال و خرید از آن بالاست.

11_ بازاریابی دهان به دهان

شاید بتوان این نوع بازاریابی را مهم ترین و بهترین نوع بازاریابی خواند. بازاریابی دهان به دهان زمانی اتفاق می افتد که شما در حال ارائه بهترین خدمات به مخاطبان و مشتریان و همینطور برندسازی صحیح و اصولی باشد. در این حالت هر زمان صحبتی از خدماتی که به شما مرتبط است بشود، مطمئنا حرف شما و برندتان نیز به میان می آید.

این نوع برندسازی به شدت برای سایت ها و فروشگاه های اینترنتی توصیه میشود، زیرا علاوه بر افزایش مخاطبان و اعتماد آنها به شما، باعث جستجوی نامتان در گوگل میشود که این مورد به شدت باعث افزایش سئو سایت است.

12_ تبدیل بازدید کننده به مشتری

یک فروشگاه اینترنتی موفق، به خوبی توانایی تبدیل مخاطب به خریدار و سپس خریدار به مشتری را دارد. توضیح این فرآیند از بحث این مقاله فراتر است اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه به آن بپردازیم باید بگوییم که:

 • با افزایش سئو و استفاده از روش های بازاریابی اینترنتی باعث جذب مخاطب شوید.
 • با بهبود تجربه کاربری، اعتماد و… باعث تبدیل مخاطب به خریدار  شوید.
 • با پشتیبانی قوی و رفتار مناسب باعث تبدیل خریدار به مشتری همیشگی شوید.

این یک نقشه راه کوتاه و مختصر برای تبدیل مخاطب و موفقیت در فروش آنلاین است.

 

13_ مسابقات

مسابقات یکی از روش های جذب مخاطب است و همینطور برندینگ و ایجاد اعتماد است. بهتر است برای برگذاری مسابقات از شبکه های اجتماعی سایت کمک بگیرید زیرا پتانسیل آنها برای دیده شدن بیشتر از سایت است.

البته در برگذاری مسابقات زیاده روی نکنید زیرا ممکن است این موضوع باعث مزاحت برای کاربران اینترنتی و در نهایت ضربه به هویت برند شما بشود.

14_ فعال باشید

منظور از فعالیت، صرفا فعالیت در سایت، اپلیکیشن فروشگاهی و شبکه های اجتماعیتان نیست. بلکه فعالیت شما باید در تمامی جوانب چه در دنیای فیزیکی و چه مجازی قابل مشاهده باشد.

در رویداد ها شرکت کنید، در نمایشگاه ها  و همایش های فیزیکی، شبکه اجتماعی دیگران، سایت ها و فروم های پرسش و پاسخ و… .
این موضوع باعث برند سازی و افزایش اعتماد مخاطبان است که در نهایت باعث افزایش درآمد فروشگاه اینترنتی میشود.

15_ سیستم همکاری در فروش (affiliate marketing)

سیستم همکاری در فروش خود را در سایت راه اندازی کنید و بگذارید تا مخاطبان برای شما بازاریابی کنند. درآمد این سیستم در صورت اجرای صحیح بسیار زیاد است و علاوه بر شما، مخاطبان شما نیز از این سیستم سود میبرند.
در این حالت شما پس از آماده سازی زیر ساخت در سایت، درصد های مختلف پورسانت برای محصولات و خدمات خود مشخص میکنید و پس از آن بازاریابان شما که میتوانند همان مخاطبانتان باشند به فروش این محصولات شما میپردازند.

16_ فروش برای فروشگاه های اینترنتی دیگر

این روش، کمی نزدیک به روش بیش فروشی است با این تفاوت که شما پس از فروش محصولی از سایت خودتان، میتوانید محصولات مرتبط به آن که در سایت خودتان موجود نیست را به مشتری پیشنهاد دهید و در صورت خرید توسط مشتری، از سایت فروشنده آن پورسانت دریافت کنید.
البته برای این نوع بازاریابی صرفا نیاز به داشتن فروشگاه اینترنتی ندارید، بلکه با داشتن یک سایت مقایسه ای (مانند سایت ترب) میتوانید به فروش محصولات دیگران بپردازید.

در این مقاله به توضیح 16 نکته برای افزایش فروش فروشگاه اینترنتی پرداختیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

اگر شما عزیزان دارای یک فروشگاه اینترنتی، سایت یا حتی پیج فروشگاهی هستید، میتوانید با قرار دادن لینک آن در قسمت نظرات، از آنالیز رایگان آن توسط متخصصان هورامان بهره مند شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *