آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ به صورت رایگان ( در سال 2020 + فیلم آموزشی )

2

 آیا شما هم به دنبال آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ  (Digital Marketing) هستید؟ آیا می دانید بهترین روش های تبلیغات آنلاین کدام هستند؟ اگر شما هم به تازگی برای طراحی سایت فروشگاهی و یا هر سایت دیگر اقدام کرده اید برای رشد کسب و کار خود حتماً باید به فکر آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ باشید. حتی اگر کسب و کار شما تازه کار نیست باید روش های جدید و نوین بازاریابی اینترنتی را مدام آموزش ببینید تا بتوانید در رقابت های بالا بین فروشگاه های آنلاین دوام بیاورید. به همین منظور در این مقاله سعی کرده ایم به روز ترین و مهم ترین آموزش های اصول دیجیتال مارکتینگ را معرفی کنیم. با تیم مدیریو همراه باشید.

هر مدیر و یا صاحب کسب و کاری برای موفقیت بعد از انتخاب بهترین طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه ای باید برای اجرای اهداف دیجیتال مارکتینگ وقت و هزینه صرف کند. اما قبل از آن باید بداند در چه زمینه هایی و با چه بودجه ای می تواند به اهداف خود برسد. بهتر است قبل از معرفی هر گام یک تعریف دقیق از دیجیتال مارکتینگ داشته باشیم.

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟

به کلیه فعالیت های یک کسب و کار به منظور تبلیغ محصولات و یا خدمات که توسط ابزارهای دیجیتالی صورت می گیرد دیجیتال مارکتینگ گفته می شود. این روش بسیار متفاوت تر، دقیق تر و البته وسیع تر از بازاریابی در کسب و کارهای سنتی می باشد. در روش دیجیتال مارکتینگ از هر نوع رسانه دیجیتالی استفاده می شود از شبکه های اجتماعی گرفته تا صوت و فیلم .

نگاهی به آمار

بهتر است نگاهی هم به آمار و ارقام سال های قبل بزنیم. در ابتدای سال 2000 میلادی تقریباً میلیون نفر به اینترنت دسترسی داشتند این رقم در سال 2014 میلادی به نرخ 3 میلیارد نفر رسید و در سال 2016 تقریباً نیمی از جمعیت کره زمین 7.4 میلیارد نفر فضای آنلاین را تجربه کردند. بر اساس پیش بینی ها انتظار می رود این رقم در سال 2020 به نرخ 6.2 میلیارد نفر برسد.

سهم ایران در فضای آنلاین چقدر است؟

در ایران تعداد کاربرانی که تواسته اند از طریق گوشی هوشمند به اینترنت دسترسی داشته باشند حدوداً 40 میلیون نفر هستند. همچنین 48 درصد از جمعیت ایران را کاربران فعال اینترنت تشکیل داده اند. بر اساس آمارهای منتشر شده جوانان 16 تا 24 سال روزانه به صورت متوسط 3 ساعت وو 26 دقیقه در اینترنت حضور فعال دارند. جالب است بدانید بیشتر یک سوم این زمان در شبکه های اجتماعی گذرانده می شود. اما نکته قابل توجه دیگر این است که مهم ترین ابزار برای اتصال به اینترنت، موبایل های هوشمند ذکر شده است.

این ارقام به تنهایی نشان می دهد که در سراسر جهان و البته ایران به شدت فضای آنلاین رو به رشد است. از این رو تلاش برای آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ بیشتر از گذشته اهمیت دارد.

یک پرسش ساده: خود شما چقدر از زمان روز خود را در گوشی های موبایل و یا دسک تاپ و … می گذرانید؟

بر طبق پژوهش های انجام شده به طور متوسط هر فرد عادی مجموع زمان هایی که در فضای مجازی صرف می کند از مجموع زمانی که در رسانه های آفلاین مثل (رادیو، تلویزیون، بیلبوردهای شهری، مجلات و روزنامه‌ها و …) بیشتر بوده است و البته تمرکز هر فرد در رسانه های آنلاین بیشتر است.

بنابراین اگر شما برای تبلیغات کشی و کار خود فقط از فضای آفلاین و محیطی استفاده کنید، کسب و کارتان را از دید بسیاری از مخاطبان در فضای آنلاین دور کرده اید. علاوه بر این هزینه ها و قیمت های گزافی باید برای تبلیغ در فضای آفلاین مثل تبلیغات تلویزیونی، بیلبورهای شهری و … صرف کنید. اما مشکل پیچیده تر این است که نمی توانید آمارهای درست و دقیقی از تبلیغات انجام شده داشته باشید. این در حالی است که هزینه در تبلیغات آنلاین کمتر و ردیابی درست و دقیق تبلیغات بهتر خواهد بود.

با ورود تلفن های هوشمند و ساخت اپلیکیشن فروشگاهی حرفه ای استفاده از دیجیتال مارکتینگ دیگر یک انتخاب نیست یک ضرورت است.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

یکی از دلایل اصلی بازاریابی شناخت رفتار مشتری و فروش بیشتر است. هر چقدر کسب و کارها در شناخت مشتری و توصیف برند خودشان دقیق تر عمل کنند احتمالاً در بازاریابی موفق تر خواهند بود. مهم ترین مساله در زمینه بازاریابی برای صرف هزینه های کمتر شناخت مشتری عادی از مشتری بالقوه است.  در این بین شناخت درست مشتری از جمله (سن، علایق، توان مالی، الگوی مصرف، جنسیت و…) می تواند شما را در شناخت نیاز های مشتریان و فروش بالاتر کمک کند. در دیجیتال مارکتینگ برندها  برای فروش محصولات بیشتر فقط برای مشتریان بالقوه هزینه می پردازند همچنین در فضای آنلاین به راحتی می توان به این شناخت دست پیدا کرد و مخاطب مناسب کسب و کارتان (مشتری بالقوه) را ردیابی کنید. این در حالی است که در رسانه ها و تبلیغات آفلاین برای عموم نشان داده می شود و قابل پیگیری نیست.

تبلیغات بر اساس محدوده جغرافیایی

با داشتن اطلاعات جغرافیایی، هر برند و کسب و کاری متناسب با بودجه و هزینه های خود می تواند برای مشتریان بالقوه در محل خاص و یا شهرهای مختلف از دیجیتال مارکتینگ استفاده کند. زیرا در دیجیتال مارکتینگ امکان تحلیل و آنالیز آمار بازدیدکنندگان وجود دارد. حتی می توان درخواست ها از شهرها و یا نقاط مختلف جهان را رصد کرد. علاوه بر این می توان میزان درگیری مشتری با محصولات، اثر گذاری تخفیف‌ها بر افزایش فروش، علت عدم خرید کاربران از یک فروشگاه اینترنتی و … را به سادگی فهمید و هدفمند تر به سمت موفقیت در بازاریابی گام برداشت.

آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ

تمام نکات مهم ارائه شده برای آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ به روز و بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سال 2020 می باشد. که شما با پیاده سازی و بکاربردن آنها می توانید مسیر بازاریابی و فروش خود را متحول کنید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ به صورت رایگان و کامل1- طراحی و تجربه لذت بخش برای کاربران

در دنیای مجازی کاربران دوست دارند در سریع ترین زمان ممکن به اهداف خود برسند. این درصورتی محقق می شود که شما بتوانید سایت و یا ساخت اپلیکیشن فروشگاهی خود را بر اساس رابط کاربری (ui) و تجربه کاربری (ux) حرفه ای طراحی کرده باشید. در این حالت به سادگی کاربران می توانند محصولات و یا خدمات مورد نیاز خود را جستجو کنند و در سریع ترین زمان به جواب برسند. اگر شما علاقمند هستید در زمینه تجربه کاربری و افزایش فروش بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم مقاله آموزش 12 تجربه کاربری ux برای افزایش فروش در فروشگاه اینترنتی را مطالعه کنید.

2- سئو و تبلیغات کلیکی

سئو و یا همان بهینه سازی صفحات برای موتورهای جستجو یکی از بهترین اصول دیجیتال مارکتینگ است. شما با بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو می توانید به صورت هدفمند تر مخاطبان را به سمت سایت و یا اپ خود هدایت کنید. مخاطبانی که خودشان به دنبال خدمات و یا محصولات شما می گردند هدفمند تر خواهند بود زیرا آنها مطابق با نیاز خود دست به انتخاب می زنند.

برای موفقیت در سئو نیاز است که شما سایت خود را از درون و بیرون بهینه کنید. منظور از بهینه سازی درون مثل بهینه سازی قالب سایت، سرعت سایت، مسائل تکنیکی و تولید محتوای سئو شده و توزیع آن می شود که  سایت شما را برای موتورهای جستجو بهتر می کند و باعث می شود نسبت به رقبا در مرتبه بالاتر قرار بگیرید.

اما تبلبغات کلیکی یا ppc

در این روش بازاریابی صاحبان کسب و کار بیشتر با تبلیغ در شبکه های اجتماعی و انتخاب مناسب مخاطبان در ازای هر کلیک بر روی تبلیغ باید هزینه پرداخت کنند. شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، لینکدن و اینستاگرام از جمله این شبکه ها هستند. اما در ایران به خاطر فشار تحریم ها روش های متفاوتی وجود دارد و آن هم قراردادن تبلیغات در وب سایت های پربازده است. این تبلیغات می تواند در سایت و یا اپلیکیشن ها انجام شود. اما راه دیگری که برای تبلیغات کلیکی در ایران وجود دارد نمایش تبلیغات در سایت ها و یا اپ های زیاد به منظور بازدید بیشتر است مهم ترین نقطه ضعف این روش نداشتن تسلط و کنترل بر روی کاربران و بازدیدکنندگان می باشد.

3- هدف گیری دوباره مشتریان (retarggeting)

آمار نشان می دهد 97 درصد از افرادی که برای اولین بار از سایت شما بازدید می کنند به صورت متوسط هیچ کاری انجام نمی دهند. به بیان ساده تر چیزی نمی خرند، فرم پر نمی کنند و خلاصه با شما ارتباط برقرار نمی کنند. این در حالی است که آنها با هفت بار مراجعه به سایت شما تازه ترغیب می شوند با شما ارتباط برقرار کنند. به همین منظور شما باید برای هدف گیری مجدد اقدام کنید.

بهتر است بازدیدکنندگان سایت را تقسیم بندی کنید اما بر اساس موارد زیر

 • افرادی که از صفحه خرید شما دیدن می کنند

افرادی که صفحه خرید شما دیدن می کنند آماده خرید می باشند. پس شما می توانید از این فرصت برای تبلیغ محصولات و خدمات خود استفاده کنید.

 • کسانی که از صفحه اول سایت شما دیدن می کنند

این افراد احتمالاً به طور کامل متوجه نوع فعالیت کسب و کار شما نشده اند. به همین منظور باید تلاش های بازاریابی خود را به گونه ای بر روی برندسازی متمرکز کنید که مشتریان را به جستجو و فعالیت در صفحات خرید و خواندن محتوای ترغیب کنید.

 • افرادی که محتوای شما را مطالعه یا دانلود می‌کنند

این افراد احتمالاً به مطالب و آموزش هایی که منتشر می کنید علاقه مند هستند، اما این علاقه مندی برای خرید کافی نیست. پس می‌توانید از محتوای خود برای به نمایش گذاشتن تخصص کسب و کارتان استفاده کنید.

نکته مهم:

برای جلوگیری از کلافگی بازدیدکنندگان بهتر است هرچند وقت یکبار نمایش تبلیغات را برای کاربرانی که ریتارگت کرده اید محدود کنید. برای این هدف می توانید از هم Google AdWords کمک بگیرید و هم از روش پیکسل تبدیل استفاده کنید. در روش اول می توانید تعداد دفعات تبلیغات در یک روز، یک هفته و یا یک ماه را محدود کنید. اما در روش دوم می توانید با قرار دادن پیکسل تبدیل (conversion pixel ) بر روی صفحات خرید وبسایت خود، از نمایش تبلیغات محصول یا سرویسی که مشتری شما در حال پرداخت برای خرید آن می باشد، جلوگیری کنید.

4- ویدیو مارکتینگ (video content)

بازاریابی ویدیویی یا ویدیو مارکتینگ یکی از شاخه های موثر بازاریابی آنلاین است. ۸۲ درصد از کسب‌وکارها بازاریابی ویدیویی را بخش مهمی از استراتژی خود می‌دانند از این آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ و به خصوص ویدیو مارکتینگ بسیار مهم است.بازاریابی ویدیو می‌تواند با مشتریان شما گفتگو کند و نظر آنها را جلب کند. شاید باور کمی سخت باشد اما برخی کاربران فقط به دنبال بهانه‌ی برای حس اعتماد هستند که خرید خود را کامل کنند.

در این روش فیلم و ویدیو به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می‌شود و در آن بازاریاب ها از تولید فیلم چند دقیقه ای ممکن است اهداف زیر را دنبال کنند.

 • معرفی کسب و کار و نفاط ضعف و قوت آن را نمایش دهند
 • معرفی یک محصول و آموزش استفاده از آن به مشتریان
 • در مورد نحوه استفاده از خدمات با ابزار
 • نکات مهم برای تعمیر یک محصول
 • آموزش یک موضوع کاربردی
 • معرفی یک گروه که فعالیت های خاصی انجام می دهند

اما ویدیوهای ضبط شده انواع و اقسامی دارد و می توان آنها را به صورت زیر دسته بندی کرد.

 •  ویدیو معرفی محصول
 • ویدیو معرفی برند
 • ویدیو رویدادها و وقایع
 • ویدیو مربوط به مصاحبه‌های تخصصی
 • ویدیوهای آموزشی و راهنمای استفاده از محصول و یا خدمات یک شرکت
 • ویدیوهای توصیفی
 • ویدیوهای انیمیشنی و موشن گرافیک‌ها
 • ویدیوهای موردی و نظرات مشتریان
 • ویدیوهای زنده
 • ویدیوهای موردی و نظرات مشتریان
 • ویدیوهای 360 درجه پانوراما

اگر شما علاقمند هستید در این زمینه بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم مقاله 2 برابر کردن درآمد با تولید محتوای ویدیویی را مطالعه کنید.

5- بازاریابی محتوا یا (content marketing)

بازاریابی محتوا نیز بخشی از دیجیتال مارکتینگ است. این نوع بازاریابی برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و یکپارچه تمرکز می کند. هدف در این نوع بازاریابی جذب مخاطبین جدید و حفظ مخاطبان قبلی است که با ارائه محتوای ارزشمند عملی می شود.

در بازاریابی محتوا برای موفقیت باید ابتدا برنامه ریزی عالی داشته باشید و به نکات زیر توجه کنید.

1- محتوا را برای چه کسانی تولید می کنید؟

2- محتوا چه سودی برای مخاطب دارد؟

3- کدام مشکل مخاطب با این محتوا حل خواهد شد؟

4- آیا محتوا منحصر به فرد است؟

5- محتوا در چه فرمتی تولید می شود؟

6- محتوا در کجا قرار می گیرید؟ محل توزیع آن کجاست؟

7- چگونه برای ایجاد و انتشار محتوا برنامه ریزی و مدیریت کنیم؟

6- استفاده از پادکست ها

اما پادکست چیه؟

پادکست همان رادیو است که زمان پخش، سرعت پخش و نوع برنامه که می خواهید گوش بدید دست خودتان است. این پادکست ها یا می تواند دانلود شود و یا به صورت آنلاین دریافت کرد. مهم ترین مزیت پادکست ها این است که می توان در هر زمان و در هر مکانی آنها را گوش داد. شابد باور نکنید اما 45 درصد افراد مایل هستند به پادکست ها گوش بدهند. از این رو می توان از پادکستها به عنوان یک بازار یابی آنلاین استفاده کرد.

7- سرچ صوتی

در آینده ای نه چندان دور در سال (2020) پیش بینی می شود سرچ های صوتی بیشتر شود و این نوع بازاریابی جدید، رونق بیشتری بگیرد بنابراین تدابیری برای موفقیت در این زمینه می تواند بر روی فروش و برند شما تاثیر بگذارد.

نتیجه نهایی:

روش های جدید دیجیتال مارکتینگ هر روز روانه بازار می شوند اما در این بین کسب و کارهایی بیشتر موفق خواهند بود که بتوانند برای آموزش های اصول دیجیتال مارکتینگ تلاش کنند و خود را به روز نگه دارند. امیدوارم که این مقاله توانسته باشد نیازهای شما را در زمینه دیجیتال مارکتینگ برطرف کند. در پایان می توانید پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک گذارید.

2 نظرات
 1. Shahla می گوید

  سلام خسته نباشیدوتشکر از زحماتتون .من شغل اینترنتی دارم واز این شغل پاره وقت وشغل دوم من هست فروش کدهای دستوری یو اس اس دی با برند ای نو تی و کلی خدمات دیگه .راهنمایی کنید برای جذب مشتری و فروش بالا باید چیکار کنم این فروشها هم بصورت حضوری هم اینترنتی انجام میشه از کدام آموزش استفده کنم با تشکر

  1. امیر محمدی می گوید

   سلام و وقت بخیر
   فعالیت گسترده در شبکه های اجتماعی و ارائه نمونه های موفق برای شما مناسب هست
   برای تضمین فعالیت هم میتونید به موازات بر روی یک وب سایت شخصی با عنوان خدمات تبلیغات اینترنتی فعالیت کنید

   البته قبل از ادامه قوی در این زمینه در مورد کیفیت خدماتی که ارائه میدهید تحقیق کنید

💬 نظر شما در مورد این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.