لینک بیلدینگ

آموزش لینک بیلدینگ (لینک سازی) به زبان ساده + 8 روش لینک سازی معتبر

آموزش لینک بیلدینگ: احتمالا شما هم در سطح اینترنت با این کلمات به دفعات برخورد کرده اید؛ لینک سازی، آموزش لینک سازی، خرید بک لینک، آموزش لینک بیلدینگ و …
اما منظور از این کلمات چیست؟ دلیل محبوبیت آنها چیست؟ چرا برای آموزش لینک بیلدینگ در یک سایت باید قیمت 4 میلیون تومان بپردازیم؟ دلیل قیمت 2 میلیون تومانی خرید بک لینک و لینک سازی برای سایت در چیست؟ چرا لینک سازی اهمیت دارد؟

ما در این مقاله به تمامی سؤالات موجود در ذهن شما پاسخ میدهیم و سعی شده تا پس از مطالعه کامل این محتوا، هیچ جای سؤالی در ذهن مخاطب در مورد آموزش لینک سازی باقی نماند.
البته اگر هم سؤالی داشتید که در این مقاله به جواب آن نرسیدید، میتوانید در قسمت نظرات سؤال خود را مطرح کنید تا متخصصان مدیریو به سؤال شما پاسخ بدهند.

ما در این مقاله پس از معرفی لینک و توضیح ذر مورد لینک سازی به موارد پایین میپردازیم:

 • انواع لینک سازی (داخلی و خارحی)
 • لینک سازی مصنوعی
 • 11 فاکتور تعیین ارزش لینک از نظر گوگل
 • 11 روش لینک سازی مصنوعی (کلاه سیاه و خاکستری)
 • 3 روش لینک سازی طبیعی (کلاه سفید)
 • 8 روش توصیه شده برای ساخت لینک

لینک یا بک لینک چیست؟

منظور از لینک یا بک لینک، یک کلمه یا عبارت در داخل سایت ها و دنیای وب است که شما با انتخاب آن از مکانی در دنیای اینترنت به مکان دیگری منتقل میشود. هر لینک دارای یک مبدا و یک مقصد است. به طور خلاصه، لینک یا بک لینک، یک ابزار برای هدایت کاربر از یک نقطه به نقطه ای دیگر در اینترنت است.
مبدأ یک لینک دقیقا جایی است که شما آن را مشاهده میکنید و مقصد مکانی است که شما پس از کلیک یا لمس لینک به آن انتقال پیدا میکنید. مبدأ یا مقصد یک لینک میتواند یک صفحه از یک سایت یا وبلاگ، پستی در یک شبکه اجتماعی، صفحات جستجوی موتور های جستجو گر و … باشد.

اما لینک به چه صورت ساخته میشود؟
ساختن لینک در سایت به کمک یک تکه کد HTML با نام تگ A ساخته میشود. ساختار این تگ به این صورت است:

<a href:”URL“>text</a>

در این تکه کد، آدرسی که در جلو قسمت href قرار میگیرد همان مقصد است و متنی که در بین تگ باز و بسته A قرار میگیرد، متن لینک داری میشود که با کلیک بر روی آن به مقصد تعریف شده میرویم.

البته در تگ A موارد دیگری هم میتوانند تعریف شوند مانند خصیصه (اتریبیوت) rel که در آینده در مورد آن صحبت میکنیم.

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ چیست؟

عباراتِ؛ لینک بیلدینگ، بک لینک سازی و ساخت لینک تماما به یک موضوع اشاره دارد و آن هم ساختن لینک برای یک سایت در اینترنت است.

درست است که هدایت کاربر هدف اصلی برای تولید یک لینک است، اما اهداف دیگری نیز در ساخت بک لینک وجود دارد.
این اهداف عبارتند از؛

 • کمک به ایندکس (فهرست بندی در نتایج) یک صفحه توسط گوگل
 • ایجاد ارتباط معنایی بین دو صفحه یا مقاله
 • معرفی کردن منبع یک مقاله برای جلوگیری از نقض قانون کپی رایت
 • کمک به کاربر برای پیدا کردن جواب تمامی سؤالات خود و سؤالات مرتبط
 • کمک به کاربر برای پیدا کردن هدف خود در سایت
 • کمک به سئو صفحه لینک دهنده و دریافت کننده لینک
 • و….

قبلا هدف از لینک سازی در دنیای وب بیشتر این موارد بود، اما از زمانی که موتور جستجو گر گوگل، نتایج جستجو در صفحات خود را وابسته به بک لینک ها کرد، شرایط به کلی تغییر کرد.

قبلا و در مقاله آموزش تولید محتوا گفته شد که مهم ترین عامل برای افزایش رتبه شما در نتایج گوگل و سئو، از نظر خود گوگل؛ محتوای سایت شما است. اما پس از محتوا، گوگل اعتبار سایت شما را میسنجد.
در آموزش سئو خارجی گفتیم که اعتبار یک سایت توسط گوگل از خارج از سایت شناسایی میشود. دو منبع برای سنجش اعتبار یک سایت، یکی شبکه های اجتماعی است و دیگری لینک های سایت های دیگر به سایت موردنظر.

یعنی گوگل برای اینکه مطمئن شود یک سایت از اعتبار بالایی برخوردار هست یا نه، تمامی سطح وب را به دنبال لینک هایی به این سایت جستجو میکند.
به طور مثال زمانی که شرکت طراحی سایت مدیریو به سایت moz  یک لینک میدهد، گوگل این موضوع را میفهمد که سایت moz از طرف سایت مدیریو معتبر شناخته شده.
با بالا رفتن تعداد این بک لینک ها از سایت های مختلف به سایت moz، اعتبار این سایت نزد گوگل بالا میرود.

انواع لینک بیلدینگ (link bulding)

تا اینجا با مفهوم لینک و بک لینک آشنا شدیم. حالا برای شما توضیح میدهیم که به صورت کلی چند نوع لینک بیلدینگ داریم.
گاها در سطح وب کلمه بک لینک و لینک را با تعاریف متفاوتی از هم متمایز میکنند اما در اصل این دو کلمه و تمامی کلمات گفته شده در بالا (لینک سازی، لینک بیلدینگ و…) دارای یک معنی واحد و مشترک هستند.
وجود واژه هایی در انتهای این عبارت ها میتواند معانی آن ها را از هم تمایز بخشد، دو کلمه “داخلی”و”خارجی “.

ما به طور کلی در سطح وب یک لینک سازی داخلی و یک لینک سازی خارجی داریم. هر دو اینها در بحث سئو سایت تأثیر دارند اما تأثیر آنها در قسمت های مختلفی است. در ادامه به طور نسبتا خلاصه اما مفهومی به لینک سازی داخلی میپردازیم و توضیح کامل آن را در مقاله دیگری به شما میدهیم. پس از آن به توضیح مفصل لینک سازی خارجی میپردازیم.

1_ لینک سازی داخلی (internal link)

 

internal link

 

تمامی فرآیند ساخت لینک که در خود سایت انجام میشود لینک سازی داخلی است. در ابتدا باید بدانید که هدف لینک سازی داخلی در سایت چیست؟
سایت moz در مقاله لینک سازی داخلی خود عنوان کرد که؛ ما برای لینک سازی داخلی در سایت دو هدف داریم، یکی کاربر و دیگری گوگل.

لینک سازی داخلی برای کاربر

در لینک سازی برای کاربر ما در ابتدا به درستی قسمت های مختلف سایت را برای خود فهرست بندی میکنیم و طبق قوانین تجربه کاربری (ux) لینک قسمت های مختلف را هدر (بالا)، ساید بار (کنار) و فوتر (پایین) سایت قرار میدهیم.
به طور مثال مهم ترین قسمت هایی که طبق قوانین ux باید لینک آن در منو سایت باشد، صفحات تماس باما، درباره ما، مقالات سایت و صفحات محصول و خدمات ما است که میتواند در یک دسته بندی مشخص در منو قرار بگیرد. ما با قرار دادن لینک این قسمت ها در منو سایت، دسترسی به مهم ترین بخش های مورد نیاز کاربر را آسان میکنیم.

پس از آن به لینک سازی داخلی در صفحات و مخصوصا مقالات سایت میرسیم. هدف از لینک سازی در این قسمت ها، در درجه اول کمک به کاربر برای پیدا کردن موارد مورد نیاز و سپس بالا بردن زمان ماندگاری کاربر در سایت است.

به طور مثال ما مقاله ای با عنوان آموزش سئو در سایت مدیریو ایجاد کرده ایم. در متن این مقاله به صورت کامل به آموزش سئو پرداخته ایم، در اواسط مقاله به بحث سئو داخلی میرسیم، در این زمان ما به کاربر پیشنهاد میدهیم برای کامل کردن اطلاعات خود به مقالات آموزش سئو داخلی در سایتمان مراجعه کند و لینک آن را نیز برای او در متن قرار میدهیم. کاربر پس از رجوع به این مقاله با لینک های مرتبط دیگری نیز مواجه میشود، مانند لینک مقاله سئو محتوا و …

به این ترتیب ما سعی کرده ایم تمامی نیاز ها و سؤال های موجود در ذهن مخاطب را جواب دهیم و همینطور باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر (time on site) در سایتمان شده ایم.

لینک سازی داخلی برای گوگل

حالا هدف های ما از لینک سازی داخلی برای گوگل و سئو را برایتان توضیح میدهیم: ما در ابتدا با ایجاد ارتباط از طریق لینک سازی بین مقالات خود، به ربات های موتور جستجو گوگل کمک میکنیم تا مقالات ما را بهتر ایندکس کنند. ربات ها با دیدن هر لینک، به مقصد آن رفته و با بازخوانی آن مطلب به ایندکس شدن آن کمک میکنند.

نکته بعدی در لینک سازی داخلی این است که این کار باعث افزایش سئو سایت ما میشود. شما باید برای هرچه بهتر شدن سئو سایت خود به خوبی بتوانید از انکر تکست ها استفاده کنید. منظور از انکر تکست همان متن لینک دار است. شما باید با استفاده از انکر تکست ها، کلمه کلیدی هر مقاله خود را به گوگل بفهمانید و به افزایش رتبه آن کمک کنید.

به طور مثال از مقاله سئو داخلی خود، با کلمه و یا همان انکرتکستِ “سئو خارجی” به مقاله سئو خارجی لینک بدهید تا گوگل مطمئن شود که کلمه کلیدی این مقاله همین کلمه است و باعث افزایش رتبه آن شود. فراموش نکنید که لینک سازی در داخل سایت باید به صورت مرتبط انجام شود، اینکه شما از مقاله آموزش فروش و بازاریابی، به صفحه تولید محتوا در سایت خود لینک بدهید برای گوگل زیاد خوشایند نیست.

و آخرین هدف از لینک سازی داخلی برای سئو، لینک خارجی از داخل سایت است. خیلی از افراد، لینک دادن از سایت خود به سایت های دیگر را به اشتباه با نام لینک سازی خارجی عنوان میکنند.

هدف از لینک دادن از سایت خود به سایت های دیگر میتواند 3 موضوع باشد:

 • انتقال اعتبار به سایت مقصد
 • مشخص کردن منبع محتوا
 • نشان دادن اعتبار مقاله
 • دریافت اعتبار

شما با لینک دادن به یک سایت، کمی از اعتبار سایت خود را با آن شریک میشوید اما اگر اعتبار آن سایت از سایت شما بیشتر باشد، این لینک میتواند به شما کمک کند.
در زمانی که مقاله ای از سایت خود را با الهام گرفتن از یک سایت معتبر نوشته اید میتوانید با لینک دادن به آن سایت به گوگل بفهمانید مقاله شما از این سایت بزرگ به عنوان مرجع استفاده کرده و اعتبار دارد.

و زمانی که شما مقاله ای را از سایت یا سایت هایی کپی مکینید، با دادن لینک به آن سایت ها به عنوان منبع، به گوگل میفهمانید که شما دنبال کپی کردن به صورت مخفیانه نستید و به قوانین کپی رایت  احترام میگذارید. در این حالت گوگل شمارا به خاطر محتوای کپی جریمه نمیکند.

2_ لینک سازی خارجی

 

external links

 

لینک سازی خارجی که بیشتر آن را با نام لینک بیلدینگ میشناسند، به معنای دریافت لینک از سایت های دیگر به سایت ما است.
لینک بیلدینگ مهم ترین راه برای سنجش اعتبار سایت ما از طرف گوگل است. از نظر گوگل سایتی باید در صفحات اول جستجو باشد که دارای اعتبار بالا نزد مخاطبان و همینطور نزد سایت های دیگر باشد.

گوگل اعتبار یک سایت نزد مخاطبان را از محبوبیت شبکه های اجتماعی آن سایت متوجه میشود. اما برای اعتبار سنجی سایت در سایت های دیگر، به لینک های داده شده به آن سایت رجوع میکند. به طور مثال سایت دیجی کالا یک سایت بسیار محبوب است و شاید در ماه بیش از 100 لینک طبیعی از سایت های مختلف دریافت میکند. این باعث افزایش اعتبار دیجی کالا نزد گوگل میشود.

لینک های خارجی، چه فوایدی برای سایت ما دارند؟

لینک سازی خارجی علاوه بر افزایش اعتبار ما نزد گوگل فواید دیگری نیز برای سایت ما دارد از جمله:

افزایش اعتبار نزد کاربر:
مطمئنا دیده شدن نام و لینک سایت شما در محتواهای مفید سایتهای مختلف، باعث افزیش اعتبار شما نزد مخاطبان خواهد شد.

ترافیک ارجاعی یا بازگشتی:
منظور از ترافیک بازگشتی، کاربرانی هستند که از جایی غیر از موتور جستجوی گوگل وارد سایت ما میشوند. مانند شبکه های اجتماعی، سایت های لینک دهنده به ما و…
شما با دریافت این نوع ترافیک بدون نیاز به سئو، سایت خود را در معرض دید کاربران قرار داده اید. علاوه بر آن این نوع ترافیک خود باعث افزایش سئو سایت شما میشود.

در ترافیک ارجاعی، سایت لینک دهنده به شما referre شناخته میشود.

برندینگ:

منظور از برند سازی، ماندگار شدن نام برند شما در ذهن مخاطبان است. زمانی که در سایت های زیادی حرف از سایت شما به میان باشد، برند شما در ذهن ها ماندگار میشود. اما فایده آن چیست؟
زمانی که برند شما در ذهن مخاطب به عنوان یک سایت مفید و مرجع ماندگار شود، علاوه بر اینکه بدون جستجو کلمات و فقط با سرچ نام برند شما به سایتتان وارد میشود، در نتایج جستجو نیز هرجا نام سایت شمارا ببیند، بدون درنگ بر روی آن کلیک میکند و این موضوع باعث افزایش سئو سایت میشود.
همین موضوع باعث شده تا بعضی از سئو کاران برند سازی را یک نوع سئو خارجی بدانند.

از نظر گوگل سایت شما باید کاملا به صورت طبیعی و نه دست ساز، از سایت های دیگر لینک دریافت کند. اما چطور؟ با محتوای مرجع و مفید.
گوگل از شما میخواهد تا حدی به سایت خود اهمیت دهید و آن را مخاطب محور طراحی کنید که سایت های دیگر، شما را به عنوان یک مرجع شناسایی کرده و از سایتشان به شما به عنوان منبع و … لینک بدهند.
البته که این موضوع برای سایتی مانند دیجی کالا ممکن است، اما برای سایت های نوپا چطور؟
مطمئنا اگر به امید لینک گرفتن طبیعی ازسایتهای دیگر باشیم، شاید باید 2 تا 5 سال بر روی سایت خود کارکنیم تا شاید سایتهایی مارا به عنوان یک مرجع شناسایی کرده و به ما لینک بدهند.
با توجه به زمانبر و سخت بودن این موضوع، مفهوم لینک بیلدینگ مصنوعی وارد دایره لغات سئو کاران شد و وبمستران دست به ساخت لینک برای سایت خود زدند.

لینک سازی مصنوعی چیست؟

گوگل با رونمایی از پیج رنگ خود (page rank)، از اهمیت بک لینک ها برای افزایش اعتبار سایت پرده برداشت. در گذشته پیج رنکِ یک سایت، یک مورد مفید برای سنجش اعتبار آن سایت بود. پیج رنک امتیازی بین 1 تا 10 را به هر سایت اختصاص میداد که این امتیاز با استفاده از تعداد بک لینک های آن سایت مشخص میشد.
در ابتدا این ابزار به خوبی به کاربران و خود گوگل کمک میکرد اما پس از گذشت مدت کوتاهی، وبمستران و مدیران سایت ها، سعی در دور زدن آن کردند. به این صورت که به جای گرفتن لینک طبیعی از سایت های دیگر، خود اقدام به ساخت بک لینک مصنوعی کردند.

این موضوع و ضعف الگوریتم های گوگل، باعث کاهش شدید مخاطبان این موتور جستجو شد. زیرا یک سایت به راحتی و با ایجاد هزار بک لینک مصنوعی به رتبه یک نتایج جستجو می آمد و در آنجا شروع به ایجاد تبلیغات مزاحم برای کاربر میکرد. البته مدیران گوگل بیکار ننشستند و سریعا دست یه ایجاد راه حل زدند.

آنها برای حل این مشکل، الگوریتم گوگل پنگوئن را (Google Penguin) معرفی کردند. وظیفه این الگوریتم جریمه سایت هایی بود که به صورت مصنوعی و بر خلاف قوانین گوگل اقدام به ساخت بک لینک کرده بودند. با رونمایی از این الگوریتم، سایت های بسیار زیادی مورد جریمه گوگل قرار گرفته و پنالتی شدند.

ساخت بک لینک به صورت مصنوعی یک روش سئو کلاه سیاه و شاید شاخص ترین نوع از سئو سیاه باشد. الگوریتم گوگل پنگوئن طی سالها آپدیت شده و به شدت با لینک سازی مصنوعی برخورد میکند. اما حتی این موضوع هم باعث نمیشود تا وبمستران و سئو کاران از لینک بیلدینگ چشم پوشی کنند.

در این سالها، سئو کاران دست به آزمایش روش های مختلف برای ساخت بک لینک و دور زدن گوگل پنگوئن زده اند. آنها با ایجاد بک لینک به صورت مصنوعی اما با روش هایی که باعث جلب توجه این الگوریتم نشود، باعث افزایش رتبه سئو سایت خود شده اند. ساخت بک لینک به این روش، در دسته سئو کلاه خاکستری قرار میگیرد.

در ادامه به تعریف این روش های ساخت بک لینک میپردازیم. اما قبل از آن باید مفاهیمی در مورد ارزش بک لینک ها را برای شما بیان کنیم.

ارزش بک لینک ها

هر بک لینک، به سایت ما یک اعتبار منتقل میکند. این اعتبار را گوگل با فاکتور های متفاوتی میسنجد. در ادامه به توضیح این فاکتور ها میپردازیم

 

backlinks

 

ابتدایی ترین موضوع در مورد بک لینک ها که باید با آن ها آشنا شود، فالو و نوفالو بودن لینک است.

1_ بک لینک فالو

فالو به معنای دنبال کردن است.
هر سایت با دادن لینک به سایت دیگر، مقداری از اعتبار خود را در اختیار آن سایت میگذارد و با آن شریک میشود.
زمانی که این لینک به صورت فالو یا همان دوفالو (Do Follow) باشد، صاحب سایت لینک دهنده به گوگل اعلام میکند که میتوانی از طرف من این سایت را دنبال کرده و اعتبار من را با آن شریک بدانی.

باید این نکته را بدانید که دادن لینک فالو یا همان دوفالو، به سایت های معتبر تر از خودمان باعث افزایش اعتبار ما نیز میشود.

2_ بک لینک نوفالو

لینک نوفالو از طرف سایل لینک دهنده به ربات های گوگل این موضوع را میفهماند که سایت من علاقه ای به تبادل اعتبار با این سایت ندارد و صرفا برای معرفی از آن نام برده شده.
البته بعضی از سئو کاران این نکته را عنوان میکنند که لینک های نوفالو به معنای هدر دادن اعتبار سایت هستند، زیرا هر لینک، اعتباری را از سایت به همراه خود دارد، و لینک های نوفالو به جای انتقال این اعتبار، آن را بر روی زمین میریزند.

3_ اعتبار دامنه و پیج سایت لینک دهنده (DA and PA)

همانطور که در بالا گفته شد، قبلا پیج رنک گوگل یک میزان معتبر برای سنجش اعتبار سایت ها بود، اما با فراگیر شدن روش های سئو سیاه، این ابزار کم کم ارزش خود را بین مخاطبان از دست داد. در همین حال سایت MOZ که یک سایت مرجع در زمینه آموزش سئو است، اقدام به رونمایی از یک ابزار آنالیز وب سایت ها کرد. این سایت ابزار سایت اکسپلور خود را به مخاطبان عرضه کرد.

در این ابزار شما با وارد کردن آدرس یک سایت، با 3 موضوضع مواجه میشوید:

 • دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه (Domain Authority)
 • پیج آتوریتی یا اعتبار پیج (Authority page)
 • نرخ اسپم اسکور (spam score)

منظور از دامین آتوریتی اعتبار کل دامنه و سایت است. این اعتبار میانگین اعتبار کل صفحات سایت است و پیج آتوریتی به اعتبار هر صفحه از سایت اطلاق میشود. سنجش این دو با عددی بین 0 تا 100 است. سایتهای معتبری مانند ویکی پدیا دارای اعتبار دامنه 100 و سایت هایی نوپا معمولا دارای امتیازی بین 0 تا 20 هستند. امتیاز بالای 25 نیز برای سایتهای نسبتا معتبر است.

گوگل برای آنالیز و امتیاز دهی به هر لینک این دو مورد را در نظر میگیرد. کم یا زیاد بودن اعتبار سایتی که به شما لینک داده است (DA) بسیار اهمیت دارد. همینطور اعتبار آن صفحه از سایت (PA) که لینک شما در آن قرار دارد نیز موضوعی مهم است.

4_ نرخ اسپم اسکور سایت لینک دهنده (spam score)

همانطور که گفته شد، نرخ اسپم اسکور نیز توسط ابزار اکسپلور سایت MOZ اندازه گیری میشود. این امتیاز در گذشته عددی بین 0 تا 17 بود ولی در به روز رسانی های جدید تبدیل به یک عدد بین 0 تا 100شده و به صورت درصد نمایش داده میشود.

بر خلاف دامین آتوریتی و پیج آتوریتی، بالا بودن امتیاز اسپم اسکور خوب نیست. این امتیاز نشان دهنده درصد تخلف سایت است که وابسته به مواردی مانند لینک سازی کلاه سیاه، تکراری بودن مطالب و انجام رفتارات غیر قانونی از نظر گوگل است. اگر یک سایت با امتیاز اسپم اسکور بالا به سایت شما لینک دهد، نه تنها برای شما اعتباری به همراه نمی آورد بلکه به شدت میتواند به سئو و اعتبار سایت شما نزد گوگل ضربه بزند.

5_ نرخ اعتماد سایت لینک دهنده (trust)

این امتیاز توسط یک سایت مرجع و بزرگ دیگر به نام magestic سنجیده میشود. در این سایت یا بهتر است بگوییم ابزار، شما با وارد کردن آدرس سایت با دو موضوع مواجه میشود:

 • CITATION FLOW
 • TRUST FLOW

CITATION FLOW امتیازی بین 0 تا 100 برای تعداد بک لینک های سایت شماست. این امتیاز چیزی شبیه به پیج رنک گوگل است که نسبت به تعداد بک لینک های شما مشخص میشود و نه کیفیت آن.
اما TRUST FLOW همانطور که از نامش پیداست، به، مورد اعتماد بودن بک لینک های دریافتی سایت شما اشاره دارد. این امتیاز نیز عددی بین 0 تا 100 است، هرچه این امتیاز بالاتر باشد به این معنی است که بک لینک های دریافتی سایت شما دارای اعتبار و کیفیت خوبی است.

زمانی که لینک شما توسط گوگل در سایتی پیدا میشود، گوگل به امتیاز اعتماد این سایت اهمیت میدهد. هرچه این امتیاز سایت لینک دهنده به شما بیشتر باشد، لینکی که به شما داده نیز باعث افزایش اعتبار سایت شما میشود.

6_ ارتباط سایت لینک دهنده (Relevance)

یکی از مهم ترین موضوعات در لینک بیلدینگ، ارتباط بین سایت لینک دهنده و دریافت کننده لینک است.
از نظر گوگل یک سایت فقط به سایت های مرتبط با موضوع خود لینک میدهد. به ظور مثال اگر یک وبسایت فعال در زمینه طراحی سایت، به سایتی با موضوع املاک لینک بدهد، کمی شک برانگیز است.
البته مطمئنا این لینک نامرتبط باعث جریمه شدن سایت دریافت کننده لینک نمیشود ولی متقابلا از اهمیت آن کاسته میشود. در همین حال بالا رفتن این نوع لینک سازی نامرتبط باعث شک کردن گوگل میشود.

هرچه مرتبط تر بودن سایت لینک دهنده به سایت دریافت کننده لینک باعث افزایش اعتبار آن لینک نزد گوگل میشود.

7_ انکر تکست (Anchortext)

 

Anchortext

 

همانطور که گفته شد، انکر تکست به متن لینک دار گفته میشود. انکر تکست ها به گوگل کمک میکنند تا کلمه کلیدی یک سایت یا صفحه ای خاص از سایت را درک کند.
زمانی که سایت شما با کلمه “این مطلب” در یک سایت دیگر لینک میشود، باعث افزایش رتبه شما در همین کلمه در نتایج گوگل میشود!!

پس کلماتی که سایت شما با آنها لینک میشود نیز در نظر گوگل اهمیت بالایی دارد. به طور مثال سایت دیجی کالا در اغلب سایت ها با کلمه “دیجی کالا” و یا “فروشگاه اینترنتی” لینک میشود که بسیار به سئو این سایت بر روی کلمه سختِ “فروشگاه اینترنتی” کمک کرده است.
البته استفاده زیاد از انکتر تکست هدف، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که پنگوئن گوگل را به شک می اندازد.

8_ جایگاه لینک در سایت (position)

یک مدیر سایت در قسمت های مختلف سایت خود توانایی ایجاد لینک را دارد.
این قسمت ها عبارتند از:

 • HEADER
 • SIDEBUR
 • FOOTER
 • (محتوا) CONTENT

با ارزش ترین لینک یک سایت از نظر گوگل، لینک موجود در محتوا (CONTENT) آن سایت است. اصولی ترین نوع لینک بیلدینگ نیز، لینک سازی در محتوای سایت است. اگر لینک سایت شما در پاراگراف اول یک محتوا باشد از ارزش بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود. همینطور محتوایی که شما از طریق آن لینک میشوید نیز یکی از فاکتور های سنجش اعتبار لینک است. هرچه محتوا طولانی تر و مفید تر باشد، اعتبار لینک شما نیز بالا تر میرود.

در بین 3 قسمت هدر، ساید بار و فوتر؛ بالاترین ارزش را هدر سایت و کمترین ارزش را فوتر سایت دارد. اما در لینک سازی در این 3 قسمت یک نکته بسیار مهم را باید مدنظر داشته باشید که، ساید بار، هدر و فوتر صفحاتی هستند که به تعداد کل صفحات در یک سایت، تکرار میشوند و شما با لینک سازی در این قسمت ها به همان تعداد، به صورت ناگهانی به سایت خود لینک داده اید.

یعنی اگر یک سایت حدود 200 صفحه داشته باشد، و لینک شما در فوتر آن قرار بگیرد، 200 لینک از تمامی صفحات آن سایت به سایت شما داده شده که همه در یک زمان ثبت شده اند. این لینک بیلدینگ ناگهانی میتواند الگوریتم پنگوئن را به شک بیندازد. نام این نوع لینک بیلدینگ، لینک سازی “سایت واید” است.

9_ ورودی از طریق لینک

از نظر گوگل، لینک طبیعی لینکی است که کاربران دیگر از طریق آن به سایت دریافت کننده لینک وارد شوند (ترافیک ارجاعی). این که سایت شما در چندین سایت لینک داشته باشد و تمامی فاکتور های لینک بیلدینگ صحیح را برای آن رعایت کرده باشید، اما از طریق این لینک ها مخاطبی به سایت شما وارد نشود، احتمالا برای گوگل شک برانگیز است.

اگر لینک های شما دارای ورودی یا همان ترافیک ارجاعی باشند، گوگل به این لینک ها ارزش بالایی میدهد و مطمئنا رتبه سایت شما را افزایش میدهد. این موضوع تا جایی اهمیت داد که خیلی از سئو کاران حرفه ای، پس از ساخت یا خرید بک لینک، اقدام به خرید بازدید فِیک و غیر واقعی برای این لینک ها میکنند.

تا اینجا مواردی که روی ارزش ((یک بک لینک)) تأثیر داشت را برای شما نام بردیم. علاوه بر اینها دو نکته که بر ارزش ((کل لینک های دریافتی یک سایت)) تأثیر دارد را برای شما عنوان میکنیم:

لینک سازی10_ تعداد دامنه های لینک دهنده (root domin)

روت دومین به معنای تعداد سایت هایی است که به شما لینک داده اند. شما میتوانید برای دیدن تعداد سایتهایی که به شما لینک داده اند، به همان آنالیز سایت MOZ مراجعه کنید. این ابزار علاوه دامین آتوریتی، پیج آتوریتی و اسپم اسکور، به شما دوعدد دیگر میدهد که یکی تعداد سایت های لینک دهنده به شما و دیگری تعداد لینک های سایت شما است.

از نظر گوگل یک سایت هرچه از تعداد دامنه های بیشتری لینک گرفته باشد ارزش بیشتری دارد. به طور مثال اگر شما از شرکت طراحی سایت مدیریو، 200 بک لینگ گرفته باشید، تعداد لینک های ROOT DOMIN شما همان عدد 1 است، اما تعداد کل لینک های سایت شما 200 است.

11_ تعداد لینک ها (number of link)

هماطور که گفته شد، تعداد سایت های لینک دهنده ارزش بالاتری از تعداد لینک ها دارد.  تعداد لینک زیاد از یک صفحه یا سایت میتواند برای پنگوئن شک برانگیز باشد.

در مورد ارزش تعداد لینک ها برای شما یک مثال میزنیم:
در بحث لینک بیلدینگ، ارزشِ :
10 بک لینک از 10 سایت با اعتبار متوسط، بیشتر از 10 بک لینک از یک سایت معتبر است.

پس تا جای ممکن باید بر روی لینک بیلدینگ در سایت های مختلف تمرکز کنید.

روش های ساخت بک لینک (لینک بیلدینگ) مصنوعی

سایت های زیادی هستند که شما میتوانید در آنها اقدام به ساخت بک لینک رایگان برای سایت خود کنید. همینطور روش های پولی نیز وجود دارند که شما میتوانید با پرداخت هزینه برای سایت خود بک لینک بسازید.

این نکته را بدانید که تمامی این روش های به نوعی در دسته سئو کلاه سیاه قرار میگیرند زیرا اساس آنها مصنوعی است. اما وظیفه یک وبمستر یا سئو کار این است که این اعمال را به صورتی انجام دهد که الگوریتم ها و نیرو های گوگل به آن شک نکنند.

1_ لینک سازی در وبلاگ

شاید بتوان این نوع لینک سازی را، کلاه خاکستری ترین نوع ساخت بک لینک دانست.
سیستم های وبلاگ دهی زیادی در سایت های ایرانی و خارجی وجود دارد از جمله بلاگفا، پرشین بلاگ و سیستم های وبلاگ دهی خارجی مثل وردپرس و … .

در این نوع لینک بیلدینگ شما با ساخت وبلاگ در سایت های وبلاگ دهی مختلف، اقدام به تولید محتوا در آنها کرده و پس از افزایش اعتبار آنها، شروع به دریافت لینک از آنها میکنید. البته لینک سازی در وبلاگ خود دارای اصول و قوائد بسیاری است. به طور مثال:

 • نام وبلاگ های شما نباید مانند هم باشد.
 • زمان تولید محتوای این وبلاگ ها نباید به صورتی باشد که گوگل متوجه شود تمامی این وبلاگ ها توسط یک نفر مدیریت میشوند.
 • لینک دهی از این وبلاگ ها به سایت خودتان نباید زمان بندی شده و مصنوعی باشد.
 • و…

که در مقاله اصول لینک سازی در وبلاگ به تمامی این موارد میپردازیم.

2_ خرید رپورتاژ

این نوع لینک سازی نیز یکی از بهترین روش های خرید بک لینک است. در این روش ما به سایت های بزرگی که اغلب سایت های خبری هستند؛ مانند سایت خبرجوان و … سفارش رپورتاژ میدهیم.

منظور از رپورتاژ یک مقاله است که توسط ما و با متن دلخواه ما در سایت مورد نظر انتشار پیدا میکند. قیمت یک رپورتاژ بین 100 هزار تا 2 میلیون تومان، نسبت به اعتبار سایت لینک دهنده؛ متغیر است.

خرید رپورتاژ مزیت های بسیار بالایی دارد که به شدت به ما کمک میکنند. از جمله این مزیت ها میتوان موارد زیر را نام برد:

 • اعتبار دامنه و پیج سایت های پذیرنده رپورتاژ بسیار بالاست.
 • در رپورتاژ ما اجازه دریافت لینک فالو از سایت لینک دهنده را داریم.
 • در رپورتاژ ما متیوانیم بین 1 تا 5 لینک، از سایت مقابل به سایت خودمان دریافت کنیم (البته بهترین عدد 3 یا 5 بک لینک است).
 • لینک دریافتی از رپورتاژ، لینک موجود در متن (محتوا) است که طبق گفته های قبلی، دارای بالاترین ارزش لینک است.
 • به دلیل محبوبیت سایت های دریافت کننده رپورتاژ، آگهی شما پس از انتشار در سایت های دیگری هم منتشر شده و از بازدید واقعی برخوردار میشود.
 • و…

 

3_ لینک سازی در کامنت

نوع دیگری از لینک بیلدینگ، لینک سازی در کامنت است. در این روش سئو کاران و وبمستران در قسمت نظرات سایت های مختلف اقدام به ساخت بک لینک میکنند.

این نوع لینک سازی به شدت از طرف گوگل رد میشود و همیشه گفته که جزای سازندگان این نوع بک لینک ها پنالتی و جریمه است. اما در هر حال این یک نوع روش ساخت بک لینک است که هنوز هم رواج دارد. البته لینک سازی به این روش از طرف ما نیز توصیه نمیشود، زیرا در بخش نظرات این سایت ها افراد زیادی اقدام به ساخت بک لینک میکنند که ممکن است باعث اثر منفی در سئو سایت شما شود.

در صورتی که علاقه به ساخت این نوع لینک هارا دارید، به سایت های معتبر بروید، مقالات آنهارا بخوانید ونظری کاملا مرتبط و مفید در سایت آنها ارسال کنید و لینک خود را قرار دهید تا نظر شما توسط مدیر سایت تأیید شود.

4_ لینک در انجمن ها

انجمن ها به شما اجازه میدهند به روش هایی برای سایت خود لینک سازی کنید.

 • لینک سازی در امضای انجمن
 • لینک سازی در نام کاربری
 • لینک سازی در محتوا

لینک سازی در امضای انجمن ها نوعی لینک سازی منسوخ شده و بی ارزش است که به هیچ عنوان به شما پیشنهاد نمیشود.

نام کاربری انجمن ها نوع دیگری از لینک سازی است. شما در هنگام ثبت نام در یک انجمن پرسش و پاسخ، میتوانید در قسمت “سایت” آدرس سایت خود را وارد کنید و پس از آن با هربار نظر گذاشتن، یک لینک به سایت شما با نامی که شما در آن انجمن دارید، داده میشود. بعضی از وبمستران نام خود را یک کلمه کلیدی از سایت خود انتخاب میکنند و با هر بار نظر دادن، یک بک لینک با انکر تکست به سایت خود میدهند.

به طور مثال یکی از سئو کاران سایت مدیریو، نام کاربری خود در یک انجمن پرسش و پاسخ را، “ساخت فروشگاه اینترنتی” میگذارد و در قسمت آدرس سایت، آدرس صفحه فروشگاه ساز فراشاپ در سایت مدیریو را قرار میدهد. پس از آن و بار هربار نظر دادن در قسمت های مختلف انجمن، کلمه “ساخت فروشگاه اینترنتی” به صفحه مربوطه لینک میشود.

بهترین نوع لینک سازی در انجمن، لینک در محتوای پست است. البته این را در نظر داشته باشید که بهتر است در این نوع لینک بیلدینگ، از یک یا دو لینک استفاده کنید و نه بیشتر.
قبل از اقدام به ایجاد پروفایل و لینک در انجمن ها، به سراغ چند پست یا تاپیک بروید و ببینید که آیا محتوا و نظرات این پست برای شما آشکار است یا صرفا برای دیدن آنها باید ثبت نام کنید؟

انجمن هایی که در آن بدون ثبت نام قادر به دیدن لینک ها و محتوا نیستید، به درد لینک سازی نمیخورند زیرا لینک این پست ها توسط گوگل شناسایی نمیشود.

5_ پست مهمان

این یک نوع روش لینک سازی بسیار عالی و مفید است. در سطح وب و مخصوصا وبسایت های غیر ایرانی هستند. مدیران سایتی که خود علاقه زیادی به تولید محتوا ندارند، راه حل این مدیران برای تولید محتوا، یا پرداخت پول در ازای دریافت محتوا و یا دریافت محتوا، در ازای بک لینک است.

به طور مثال مدیر وب سایت نارنجی، به نویسندگان سایت های دیگر اجازه میدهد که برای سایت نارنجی به تولید محتوای مفید و واقعی روی بیاورند و در عوض از همان محتوا به سایت دلخواه نویسنده لینک داده میشود. این خود نوعی رپورتاژ کم هزینه است. در تولید این نوع محتوا و بک لینک باید نکاتی را رعایت کنید:

 • در هر سایتی اقدام به تولید این نوع محتوا نکنید، صرفا سایت های معتبر.
 • محتوای واقعا مفید و بالای 700 کلمه تولید کنید.
 • از ایجاد تعداد زیاد لینک به سایت خود بپرهیزید.
 • به غیر از سایت خود، به سایت های معتبر دیگر نیز لینک بدهید.
 • از لینک های داخلی به همان سایت استفاده کنید
 • از عکس و ویدویو و صوت در محتوا استفاده کنید

البته در ایران سایت هایی که اجازه گذاشتن پست مهمان و لینک به نویسندگان بدهند کم هستند اما شما میتوانید این سایت ها را پیدا کنید. برای اینک کار از کلمه “پست مهمان” در جستجوی خود استفاده کنید.

6_ خرید بک لینک در فوتر و ساید بار

این مصداق بارز یک روش کلاه سیاه برای لینک سازی است. همانطور در این مقاله گفته شد، لینک سازی در فوتر و ساید بار یک روش خطرناک برای افزایش اعتبار سایت از طریق لینک بیلدینگ است. اما مطمئنا شما هم در سایت های مختلف، تعداد زیادی لینک از سایت ها معروف در ساید بار و فوتر دیده اید و شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که چرا گوگل این سایت ها را جریمه نمیکند؟

دلیل لینک سازی بی پروای این سایت ها، تعداد لینک بالای آن است. به طور مثال سایتی مانند دیجی کالا که بیش تر از صد هزار بک لینک دارد، با ساخت 2 هزار لینک در قسمت ساید بار یک سایت، فقط تعداد کمی به لینک های خود اضافه کرده و گوگل به دلیل اعتمادی که از قبل نسبت به این برند دارد، این لینک هارا اسپم شناسایی نمیکند.

در ساخت لینک در قسمت ساید بار و فوتر اغلب از لینک های نوفالو استفاده میشود.

7_ تبادل بک لینک

تبادل لینک در سطح وب به دو صورت انجام میشود:

در روش اول، سایت ها اقدام به ساخت صفحاتی صرفا برای تبادل لینک میکنند و در آن صفحات از سایت خود به حدود 10 تا 100 سایت لینک داده و از همان سایت ها متقابلا لینک دریافت میکردند.
این یکی از روش های کم ارزش و شاید منسوخ شده در لینک بیلدینگ است که متأسفانه هنوز بعضی از سایت ها از آن استفاده میکنند. این لینک ها از نظر گوگل، لینک های بی ارزشی هستند و درصورت مشاهده این نوع لینک سازی به صورت مداوم در یک سایت، دست به جریمه و پنالتی میزند.

در روش دوم دو سایت که دارای زمینه کاری مرتبط هستند، اقدام به تبادل لینک میکنند. مثلا سایت مدیریو که در زمینه طراحی سایت فعالیت میکند، با سایت “مدیر یو” که در حیطه مدیریت شبکه های مجازی در حال فعالیت هستند (هر دو سایت در زمینه کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ)، اقدام به تبادل لینک میکنند.

این تبادل میتواند در یک صفحه از هر دو سایت و یا در مقالات اتفاق بیوفتد. این تبادل لینک، لینک سازی کلاه سیاه محسوب نشده و از نظر گوگل دارای ارزش است.

8_ pbn

PBN اختصاری از کلمات Private Blog Network به معنای شبکه خصوصی لینک سازی است.
در این روش شما در سایت ها و یا وبلاگ های خودتان یک شبکه لینک سازی ایجاد میکنید. به طور مثال شما از 5 وبلاگ خود، به صورت نام منظم به مقالات همدیگر و علاوه بر آن مقالات و صفحات سایت های برتر لینک دهی میکنید و در نهایت، از تمامی این وبلاگ ها به سایت اصلی خود لینک میدهید.

pbn یکی از خطرناک ترین روش های لینک بیلدینگ مصنوعی است و در صورتی که گوگل متوجه آن شود سایت شما و وبلاگ هایتان را جریمه میکند، پس بهتر است در صورت آشنایی نداشتن با این موضوع، به سراغ این نوع لینک بیلدینگ نروید.

9_ ثبت سایت در دایرکتوری ها

دایرکتوری ها، سایت هایی هستند برای دسته بندی سایت های مختلف. در گذشته و زمانی که گوگل در الگوریتم های شناخت بک لینک مفید بسیار ضعف داشت، وبمستران با استفاده از این روش، یعنی ثبت لینک سایت خود در دایرکتوری ها به صفحات اول گوگل راه پیدا میکردند.

اما کم کم و با آپدیت الگوریتم های گوگل از ارزش این روش لینک بیلدینگ کاسته شد. حتی امروه ممکن است این روش لینک سازی باعث ضربه به رتبه سایت شما شود. البته ثبت سایت در دایرکتوری های مرتبط نتیجه برعکس دارد و میتواند باعث افزایش رتبه شما شود.

10_ درخواست از مدیران و وبلاگ نویسان

این روش کمی زمان بر است. در این روش شما به صاحب سایت ها و وبلاگ های مختلف ایمیل زده و از آن ها در خواست میکنید تا به یکی از مقالات و صفحات شما که دارای محتوای مفید و جامعی است لینک بدهند.

درست است که این روش بسیار زمان بر است اما برای شما دارای نتیجه بسیار مطلوبی است. البته سعی کنید به سراغ سایت های میان رده بروید و نه سایت های بزرگ و یا سایت های بسیار ضعیف. زیرا لینک سازی رایگان در سایت های بزرگ غیر ممکن است و لینک سازی در سایت های ضعیف برای شما سود زیادی ندارد.

البته اگر به سایت نوپایی که به تازگی اقدام به تولید محتوای برنامه ریزی شده کرده است مراجعه کنید و از آن لینک بگیرید، این موضوع بسیار برای شما مفید است.

11_ لینک سازی در شبکه های اجتماعی

اغلب شبکه های اجتماعی به شما اجازه ساخت لینک در قسمت های مختلف را میدهند. به طور مثال شبکه اینستاگرام به شما این امکان را میدهد که در پروفایل خود یک لینک نوفالو ایجاد کنید. در فیسبوک حتی میتوانید در پست های خود اقدام به ساخت بک لینک فالو کنید و شبکه های اجتماعی دیگر مانند توییر و پینترست و … بسیار لینک های معتبری دارند.

مزیت لینک سازی در این شبکه ها، داشتن ورودی مستقیم است که باعث افزایش ارزش لینک شما میشود، همینطور اعتبار دامنه های بالای سایت ها اجتماعی به ارزش لینک شما اضافه میکند.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی سایت خودتان، یک لینک سازی کلاه سفید و مورد تأیید گوگل است. اما زمانی این روش به یک روش کلاه سیاه تبدیل میشود که شما با استفاده از ممبر های فِیک و مجازی اقدام به ساخت لینک و یا اشتراک گذاری برای پست های خود میکنید. البته فهمیدن این موضوع توسط گوگل به سختی اتفاق می افتد و این یکی از ضعف های گوگل است.

روش های ساخت بک لینک (لینک بیلدینگ) طبیعی

تا اینجا روش های ساخت بک لینک به روش مصنوعی را برای شما بیان کردیم. حال قصد داریم روش هایی از ساخت بک لینک را برای شما عنوان کنیم که دقیقا منظور گوگل است. در این روش ها ساخت بک لینک نه به دست شما که کاملا طبیعی اتفاق میوفتند و اساس آن محتوای مفید است:

مهم ترین تأکید گوگل برای دریافت لینک خارجی، تولید محتوای مفید است.
در خواست گوگل برای این نوع لینک گرفتن این است که شما اقدام به تولید یک مقاله کاملا مفید، مرجع ویونیک کنید و حالا با اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی سایت خود، منتظر این بمانید که صاحبان سایت های دیگر با خواندن آن و تشخیص دادن آن به عنوان یک مقاله مفید، به شما و مقاله شما لینک بدهند.
نمونه این نوع محتوا مقاله جامع 200 فاکتور سئو در سایت بک لینکو، نوشته برایان دین است.
خب شاید اگر از این زاویه به این نوع تولید محتوا نگاه کنیم این امر و لینک سازی به این صورت ممکن باشد، اما واقعا چند سایت در وب فارسی توانایی ایجاد چنین مقالاتی را دارند؟

1_اینفوگرافیک

اینفوگرافیک یکی دیگر از روش های دریافت بک لینک طبیعی است
در این روش شما با ساخت یک عکس گرافیکیِ ارائه دهنده آمار واقعی و مفید، از سایت های دیگر لینک دریافت میکنید.

مطمئنا این را میدانید که به دلیل وجود سایت ها و شبکه های اجتماعی تصویر محور، عکس ها به سرعت در سطح وب به اشتراک گذاشته میشوند. با توجه به اینکه اینفوگرافیک ها دارای آرم و لوگوی سازنده آن هستند، به راحتی میتوانند به ایجاد بک لینک برای ما ختم شوند. همینطور خود ما میتوانیم با اشتراک آنها در سایت هایی مثل پینترست، بک لینک معتبر این سایت هارا دریافت کنیم.

2_ ابزار مفید

توصیه دیگر گوگل برای دریافت بک لینک طبیعی، ساخت ابزار مفید است. منظور یک ابزار مورد استفاده برای قشر خاص یا عموم که بتواند یک مشکل را حل کند. این میتواند یک بهانه بسیار مناسب برای دریافت لینک باشد.

نمونه این ابزار ها، ابزار سایت moz برای پیدا کردن و آنالیز لینک رقبا است. در این ابزار شما به صورت رایگان میتوانید تعداد زیادی از لینک رقبایتان را آنالیز کنید. قسمت اعظمی از محبوبیت سایت موز مربوط به همین ابزار است.

محتوای مفید

همانطور که گفته شد، اولویت و هدف اصلی گوگل در اهمیت دادن لینک ها این است که سایت شما با ایجاد یک محتوای مفید بتواند برای سایت خود از دیگر سایت ها لینک دریافت کند. نمونه این نوع محتوا هم مقالات سایت هایی مثل بک لینکو، MOZ و … است.

برای ایجاد چنین محتوای میتوانید از نکات زیر استفاده کنید:

 • محتوای مقایسه ای بنویسید
 • محتوای آسمانخراش (بیشتر از 3 هزار کلمه) بنویسید
 • محتوای ارائه دهنده آمار معتبر (عدد و ارقام) بنویسید

باید ها و نباید ها در لینک سازی

تا اینجا روش های مختلف لینک سازی کلاه سیاه و لینک سازی کلاه سفید را به شما معرفی کردیم. در این قسمت میخواهیم به باید و ها و نباید، مسائلی که میتواند به شدت به شما در لینک سازی ضربه بزند و مسائل مهم بپردازیم:

1_ لینک های دائمی بگیرید

قبل از ساخت یا خرید هر بک لینک این نکته را در نظر داشته باشید که اگر لینک های شما پس از ایندکس شدن، به صورت ناگهانی حذف شوند به شدت برای رتبه سئو سایت شما مضر است و میتواند باعث کاهش رتبه شما شود. پس حتما در سایت های معتبر و خوب اقدام به ساخت لینک کنید.

2_ از بک لینک نوفالو غافل نشوید

درست است که بک لینک فالو اعتبار زیادی را به سایت شما می آورد اما به هیچ عنوان از بک لینک نوفالو صرف نظر نکنید.
این را بدانید که اگر تمامی لینک های سایت شما به صورت فالو باشند گوگل به شدت به این مسئله شک میکند و میتواند باعث جریمه شما شود. سعی کنید یک درصد مشخص بین لینک های فالو و نو فالو خود داشته باشید. مثلا 40 درصد لینک فالو و 60 درصد نوفالو.

لینک های نوفالو نیز برای شما اعتبار به همراه دارند.

3_ بیش از حد از انکر تکست استفاده نکنید

استفاده بیش از حد از انکرتکست مطمئنا نشان دهنده مصنوعی بودن لینک بیلدینگ در سایت شما است. سعی کنید با انکرتکست های مختلف، هم خانواده و حتی بی ربط لینک سازی کنید. گاها بدون انکرتکست و فقط با لینک سایت خود اقدام به دریافت لینک کنید.

4_ به تعداد زیاد لینک نگیرید

اینکه سایت شما در یک روز 2 لینک دریافت کند و در روز بعد 100 لینک، پنگوئن گوگل را به شک وا میدارد و میتواند باعث جریمه شدن ناگهانی شما شود. به هیچ عنوان از تعداد بک لینک زیاد آن هم به صورت ناگهانی استفاده نکنید.

5_ به صورت منظم و یک نواخت لینک بیلدینگ نکنید

اینکه شما در روز 3 بک لینک برای سایت خود بگیرید، باعث شک کردن گوگل است. روند بک لینک سازی باید به شکل طبیعی باشد. هیچ سایتی به صورت طبیعی در روز تعداد مشخصی بک لینک دریافت نمیکند.

6_ در مزرعه های اسپم لینک نسازید

منظور از مزارع اسپم سایت هایی هستند که لینک خروجی بسیار زیادی دارند. به طور مثال همان صفحات تبادل لینک که در قسمت های قبل گفته شد و یا سایت هایی که قسمت نظرات آن پر از لینک های خروجی است. ساخت بک لینک در این سایت ها و صفحات در درجه اول بی ارزش است و در درجه دوم میتواند باعث جریمه شما بشود.

7_ بک لینک های ارزان نخرید

بک لینک هایی که با عنوان هایی مثل: هزار بک لینک فقط 20 هزار تومان و… فروخته میشوند نه تنها باعث افزایش رتبه شما نمیشوند، بلکه به شدت به جریمه شدن شما کمک میکنند. سعی کنید تا حد امکان از خرید اینگونه لینک ها خود داری کنید.

8_ فقط به یک صفحه از سایت لینک ندهید

سعی نکنید تمامی لینک بیلدینگ شما بر روی یک صفحه از سایتتان باشد. این موضوع برای گوگل شک برانگیز است. در عوض با انکرتکست های مختلف برای صفحات مختلف لینک بسازید. اصولا باید بیشتر لینک ها بر روی صفحه اصلی سایت شما باشد و مابقی به خوبی پراکنده باشند.

9_ از LSI ها استفاده کنید

LSI به کلمات هم خانواده گفته میشود. در متنی که قرار است از آن به خودتان لینک دهید از کلمات lsi استفاده کنید تا گوگل مطمئن شود که این لینک با کسب و کار شما ارتباط دارد.
به طور مثال اگر میخواهید به صفحه ساخت فروشگاه اینترنتی در سایت خود لینک بدهید، قبل و بعد از لینک، از کلماتی مثل فروشگاه اینترنتی، فروشگاه ساز، کسب و کار آنلاین  و… به صورت جمله استفاده کنید.

8 روش ساخت بک لینک

در این قسمت به معرفی چند روش ساخت بک لینک که تا به امروز دارای اعتبار است میپردازیم:

1_پاسخ تخصصی به سؤالات انجمن ها

در انجمن های مربوط به حیطه کسب و کار خودتان وارد شوید، به سؤالات پاسخ تخصصی دهید و در پاسخ به صفحات سایت خود لینک دهید. دقت کنید که از لینک سازی بی مورد و بدون پاسخ مفید پرهیز کنید.

2_نوشتن در سایت های ugc

سایت های UGC سایت هایی هستند که به مخاطب اجازه تولید محتوا داده و در آنها شما میتوانید به ساخت لینک بپردازید. نمونه این سایت ها، سایت “ویرگول” است.

3_نوشتن در سایت های معتبر

بهترین این سایت های، ویکی پدیا است. لینک های ویکی پدیا با وجود نوفالو بودن ارزش زیادی را به سایت شما منتقل میکنند. البته لینک گرفتن از این سایت ها کار بسیار سختی است.

4_بک لینک سازی در پروفایل سوشال

منظور از سوشال ها، شبکه های اجتماعی هستند. شما میتوانید در قسمت پروفایل خود، اقدام به ساخت یک لینک کنید. نمونه این شبکه های اجتماعی را در زیر برای شما نام میبریم:

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Snapchat
 • Goodreads
 • Reddit
 • Tumblr
 • Pinterest

5_لینک سازی در سوشال ها

شما در برخی از شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، میتوانید با انتشار پست های خود، اقدام به ساخت بک لینک کنید. از این فرصت به خوبی استفاده کنید.

6_دایرکتوری مرتبط و معتبر

همانطور که گفته شد، بهتر است از ثبت سایت در دایرکتوری های مختلف خودداری کنید اما دایرکتوری های مرتبط با کسب و کار شما میتواند برای شما مفید باشد؛ مخصوصا که دارای بازدید نیز هستند.

7_تبادل لینک با سایت های مرتبط

با سایت های مرتبط به حوزه خود تبادل لینک کنید. البته در حد معمول. قبل از تبادل به نرخ اسپم اسکور و اعتبار پیج و دامنه سایت مقابل دقت کنید.

8_ آنالیز رقبا

مهم ترین روش ساخت بک لینک، آنالیز رقبا است. با استفاده از سایت هایی مثل MOZ  و AHREF، لینک های رقبا را آنالیز کنید و سعی کنید در همان سایت هایی که رقبای شما اقدام به ساخت لینک کرده اند، لینک سازی کنید. البته برای آنالیز دقیق لینک ها باید از اکانت های پولی این سایت ها استفاده کنید.

نتیجه گیری:

در لینک بیلدینگ مصنوعی (link building)، مهم ترین موضوع رفتار طبیعی است. خودتان را به جای گوگل بگذارید و به این موضوع فکرکنید که در صورت ایجاد چه اتفاقی ممکن است به سایت ها و مدیران شک کنید. این موضوع به شما کمک بسیاری در ساخت لینک ها میکند.
از زیاده روی پرهیز کنید و این نکته را به خوبی درک کنید که در سئو سایت، ارزش محتوای مفید بسیار بیشتر از لینک سازی خارجی است.

در صورت وجود هرگونه مشکل، میتوانید سؤال خود را در قسمت نظرات با متخصصان مدیریو در میان بگذارید.

با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان.

پیشنهاد برای شما
guest

1 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه
mohammad
mohammad

با سلام و تشکر از مطالب واقعا خوب و مفید امیدوار شاهد پیشرفت روز افزون سایت modiru در این زمینه باشیم .مطالب فوق کمک زیاد به من کرد تا خیلی از مشکلاتی که قبلا داشتم برطرف بشه بازم تشکر

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد