نان ریزه یا برد کرامب چیست؟ (Bread Crumb)

0

برد کرامب چیست: شاید واژه برد کرامب یا نان ریزه را زیاد شنیده باشید. اما منظور از واژه بردکرامب چیست؟
برد کرامب یک ساختار در صفحات سایت است که به کاربر در پیدا کردن مکان فعلی خود در سایت و پیدا کردن صفحات دیگر کمک میکند. به ساختار زیر توجه کنید:

مدیریو>>وبلاگ>>آموزش سئو>>آموزش لینک بیلدینگ

در صورتی که شما به مقاله مرجع آموزش لینک بیلدینگ در سایت مدیریو مراجعه کنید، آدرسی که بردکرامب یا نان ریزه در بالای صفحه به شما نشان میدهد، آدرس بالا است. دقیقا این ساختار یک برد کرامب است. در همگی سایت ها برد کرامب وجود ندارند،
برد کرامب های به دوصورت لینک دار و بدون لینک در سایت ها وجود دارد اما پیشنهاد ما استفاده از نوع لینک دار آن است.

مزایای استفاده از بردکرامب

استفاده از برد کرامب دو مزیت کلی برای سایت ما دارد.

  • افزایش ux
  • افزایش سئو سایت

اما چطور؟

یکی از اصولی که در ux یا تجربه کاربری در سایت تأثیر مثبت میگذارد، دسترسی راحت کاربر به صفحات سایت است. استفاده از برد کرامپ در صفحات سایت باعث آسان تر پیدا شدن صفحات مختلف سایت میشود، مخاطب میداند دقیقا در کدام قسمت سایت است و راح تر میتواند انتخاب کند تا به کدام قسمت سایت برگردد.

شاید شما بگویید که رساندن کاربر به صفحات مختلف وظیفه منو سایت است و برد کرامب یک گزینه اضافی است. اما اگر دقت کنید، برد کرامب ها جزییات بیشتری از جایگاه کاربر به او نشان میدهد.
به طور مثال کاربر از صفحات جستجو وارد مقاله آموزش سئو محتوا در سایت مدیریو میشود. پس از مطالعه مقاله قصد میکند تا چند مقاله دیگر از سری مقالات آموزشی سئو داخلی در سایت را مطالعه کند.
به سراغ دسته بندی وبلاگ میرود اما آنجا فقط دسته بندی آموزش دیجیتال مارکتینگ را مشاهده میکند؛ این یک امتیاز منفی برای ux سایت است. حال همین کاربر برای خواندن مقالات سئو داخلی فقط کافی است در بالای مقاله، به سراغ نان ریزه ها برود. در آنجا با این ساختار روبرو میشود:

مدیریو>>وبلاگ>>آموزش دیجیتال مارکتینگ>>آموزش سئو داخلی>>آموزش سئو محتوا

در این حالت صرفا کافی است بر روی “آموزش سئو داخلی” کلیک کند. این صفحه، یک صفحه تگ است که در دسته بندی ها وجود ندارد اما با استفاده از بردکرامب ها به راحتی در اختیار کاربر قرار میگیرد.

تأثیر بردکرامب ها بر سئو سایت

اگر مقالات آموزش سئو داخلی را مطالعه کرده باشید، در سئو داخلی یک مورد بسیار مهم، لینک دهی داخلی در سایت است. اینکه صفحات سایت شما به همدیگر مربوط باشند و بتواند باعث ایجاد گردش در سایت توسط کاربر بشود. اولین مزیتی که نان ریزه در سایت ایجاد میکند، ایجاد یک لینک سازی ساختار یافته در سایت است.

پس از بحث لینک سازی، برد کرامب ها باعث ایجاد گردش در سایت، افزایش نرخ ماندگاری کاربر و کاهش بانس ریت صفحات میشود. زمانی که کاربر به صفحه شما وارد میشود، اگر برکرامپ باعث شود صرفا یک کلیک از طرف کاربر انجام شود، همین موضوع به شدت به سئو سایت شما کمک میکند

البته بردکرامب صرفا یک موضوع کمکی برای سئو سایت و در زمانی که محتوای شما، محتوای مفیدی باشد، بردکرامب ها میتوانند به سایت شما کمک کنند.

در صورت وجود هرگونه سؤال، سؤال خود را در قسمت نظرات منتشر کنید.

💬 نظر شما در مورد این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.