دسته بندی نشده

تخفیف فروشگاه اینترنتی چگونه باشد؟

تخفیف فروشگاه اینترنتی

آیا شما به دنبال طرح تخفیفی مناسب برای فروشگاه اینترنتی خود هستید؟ امروزه یکی از روش های رقابتی در کسب و کارهای آنلاین همین طرح تخفیف است.
این طرح باعث جذب و حفظ مشتری است و برای بقا و ماندگاری برند تاثیر زیادی می گذارد. اگر شما هم در انتخاب تخفیف فروشگاه اینترنتی خود نیاز به اطلاعات دارید ما در این مقاله انواع طرح تخفیف فروشگاه اینترنتی را معرفی کرده ایم و شما می توانید یکی از آنها یا تلفیقی از چند طرح را برای خود انتخاب کنید.

اگر برای فروشگاه اینترنتی خود به دنبال تهیه محتوا هستید مقاله” اسرار تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی” می تواند کمک زیادی به شما کند. همچنین اگر شما در بازاریابی فروشگاه اینترنتی خود به بن بست رسیده اید مقاله راهکارهای طلایی برای بازاریابی فروشگاه اینترنتی می تواند راه گشا باشد.

انواع پیشنهادات تخفیف فروشگاه اینترنتی

1- تخفیف بر اساس درصد

یکی از متداول ترین روش های طرح تخفیف در فروشگاه اینترنتی همین روش است. تخفیف ممکن است به صورت عدد کم محاسبه شود مثل 5% یا 10% یا ممکن است درصد زیادی از قیمت کالا باشد. این مورد دوم بیشتر زمانی اتفاق می افتد که بخواهیم کل موجودی انبار که از قبل مانده را به فروش برسانیم.

2- تخفیف بر اساس مبلغ پیشنهادی

در این نوع تخفیف مبلغی به مشتری پیشنهاد می شود و بر آن اساس تخفیف صورت می گیرد.
مثلاً اگر تا سقف 2 میلیون خرید کردید مبلغ 400 هزار تومان تخفیف داده می شود. خوب چه اتفاقی می افتد در این حالت مشتری فکر می کند اگر خرید نکند مبلغی که متعلق به آن است از جیبش رفته!
شاید شما به همان اندازه ی درصد، تخفیف ایجاد کرده باشید مثلاً 20% اما نتیجه جالب این است که در این حالت تخفیف مشتریان بیشتر تمایل به خرید دارند و این ریشه در روانشناسی مشتری دارد.

3- ارسال رایگان

باور کنید خیلی از مشتریان با طرح ارسال رایگان راضی می شوند و واقعاً شاید این هزینه ها در فضای سنتی خرید بیشتر باشد. خیلی از افراد دوست دارند در وقت و زمان خود صرفه جویی کنند. این بسته به سیاست ها و استراتژی های یک شرکت دارد و بیشتر شامل یک حداقل خرید است. یعنی مشتری باید تا یک سقف مبلغی خرید کند تا ارسال رایگان برایش اتفاق بیفتد.

4-هدیه طرح تخفیف فروشگاه اینترنتی

ارسال یک هدیه رایگان به مشتری در کنار خرید اصلی می تواند مشتری را بیشتر به خرید ترغیب کند. برخی از این هدایا می تواند مکمل همان محصول خریداری شده باشد. شما با این کار می توانید مشتریان خود را راضی و خشنود نگه دارید. در برخی از مواقع هم از محصولاتی که در انبار باقی مانده و فروش نمی روند می توانید به عنوان هدایا در کنار محصولات خود استفاده کنید. این کار به کاهش هزینه های انبارداری هم کمک می کند.

تخفیف فروشگاه اینترنتی

خوب شاید این پرسش در ذهن شما بیایدکه

چه موقع به مشتری پیشنهاد تخفیف بدهیم؟ این پیشنهاد چگونه باشد؟

پیشنهاد تخفیف فروشگاه اینترنتی خیلی مهم است. مثل یک لبه پرتگاه می ماند که هم می تواند شما را نجات دهد و هم باعث سقوط شما شود.
واقعیت این است که هر شرکت بسته به محصول و مشتریان خود از تکنیک ها و روش های متفاوت استفاده می کند. ما در ادامه این تکنیک و روش ها را بررسی می کنیم اما این خود شما هستید که بسته به محصول و مشتریان یکی یا چند تا را انتخاب می کنید.

1- پیشنهاد بر اساس زمان

دقیقاً مشابه فروش های سنتی تخفیف فروشگاه اینترنتی هم می تواند بر اساس اهداف فروش هفتگی، ماهیانه و یا فصلی باشند. بیشتر این تخفیف ها بر اساس بازه های زمانی یکبار ارائه می شوند مثلاً ماهی یکبار یا فصلی یکبار.

2- پیشنهاد های مناسبتی

مثلاً تعطیلات عید، تعطیلات تابستان، عید غدیر یا قربان و حتی در ابتدای مهرماه و … زمان های مناسبی برای افزایش فروش هستند. شما می توانید در این زمان ها طرح تخفیف فروشگاه اینترنتی خود را مطرح کنید.

3- پیشنهاد کوپن تخفیف

این کوپن تخفیف بیشتر در بازه زمانی محدود قابل استفاده هستند و هدف آن فروش در زمان مشخص است. این کوپن تخفیف می تواند فقط برای یکبار استفاده شود یا چندین بار شارژ شود. یعنی برای هر مشتری امکان شارژ وجود داشته باشد در این حالت از سیستم وفاداری مشتری استعلام می شود و پیشنهاد ها اعلام می شود.

4- عضویت در خبرنامه

این نوع تخفیف فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است. اهمیت این موضوع از اینجاست که افرادی حاضرند برای جمع آوری لیست ایمیل از مشتریان بالقوه هزینه پرداخت کنند.
که شما با پیشنهاد عضویت در خبرنامه می توانید هم به اطلاعات و ایمیل فرد دسترسی پیدا کنید و هم آن را به یک مشتری احتمالی برای خود تبدیل کنید. این کار شما در معرفی محصولات بعدی خود به فرد کمک می کند.

5- معرفی مشتری جدید

خوب این بر همگان پوشیده نیست اگر یکی از نزدیکان یا دوستان شما یک محصول یا خدماتی را به شما معرفی کنند شما اعتماد بیشتری پیدا می کنید و احتمال خرید شما بسیار بالا می رود. این طرح می تواند بر فروش شما اثر بگذارد و فروش را بالا ببرد مثل تاپ سی و اسنپ که با استفاده از این طرح برای معرفی کننده یک پیشنهاد سفر رایگان در نظر می گیرند و البته بسیار موفق عمل کرده اند.

تخفیف فروشگاه اینترنتی

6- طرح خرید اول

اگر طرح تخفیف فروشگاه اینترنتی شما بر این اساس باشد به احتمال زیاد یک بازدید کننده را به یک خریدار تبدیل می کند. شاید برای شما وفاداری مشتری را به همراه نداشته باشد اما احتمال خرید را افزایش می دهد.

7- طرح قبل از خروج

این طرح زمانی رخ می دهد که به فرض کاربر در حال ترک سایت و اپلیکیشن فروشگاهی شما باشد. در این موقع باید یک طرح و پیشنهاد رد نشدنی به او بدهید که از خروج منصرف شود.

8- طرح لایک کردن یا فالو کردن در رسانه های اجتماعی

خوب این بدین معنی است که مشتریان تجربه لذت بخش خود یا خرید موفق محصولات شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. این کار باعث می شود دوستان و اطرافیان وی تحت تاثیر قرار بگیرند و احتمال علاقه مندیشان به محصولات شما زیاد شود همچنین به شناخته شدن و معروف شدن برند شما هم کمک می کند. این کار نیاز به ابزارهای خاص دارد.

9- پیشنهاد فقط برای هواداران

این پیشنهاد ها فقط به دست افرادی می رسد که جزء هواداران و فالوورهای یک برند هستند. این روش یک تبلیغ دهان به دهان را به همراه دارد و همچنین یک لیست مشتریان احتمالی برای شما رقم می زند. همچنین باعث افزایش هواداران و فالوور های شما در شبکه های اجتماعی می شود.

10- طرح برای مشتریان وفادار

این طرح بیشتر برای مشتریانی در نظر گرفته می شود که در مدت زمان معینی مثلاً 2 ماه مبلغ بالایی خرید داشته اند یا تعداد مراجعات آنها و خریدشان زیاد بوده که بر اساس سیاست های تخفیف فروشگاه اینترنتی می تواند یکی از 4 روش اصلی تخفیف باشد و به صورت خودکار ارسال شود. این کار هم باعث جلب رضایت مشتری است و هم آن را به یک هوادار تبدیل می کند.

11- هدف گیری مجدد

شما بر اساس اطلاعات گرفته شده از مشتری و همچنین خرید های قبلی می توانید رفتار مشتریان را پیش بینی کنید که مشتری بیشتر به چه محصولی و در چه زمانی علاقه و نیاز دارد. بنابراین در زمان مناسب یک پیشنهاد برای او می فرستید که احتمال خرید بسیار زیاد است و این روند را هدف گیری مجدد می گویند.

12- پیشنهاد به افراد مشهور

کسانی که از شهرت و هواداران زیادی برخوردارند مثل بازیگران سینما و خواننده ها و … همگی می تواند تاثیر گذار بر روی هواداران خود باشند. شما با پیشنهاد تخفیف به این افراد می توانید در جذب مشتری حرکت تازه ای داشته باشید. همچنین با استفاده از تکنیک های بازاریابی دیجیتال می توانید هواداران این افراد معروف را به برند خود علاقمند کنید.

سخن آخر

هر روزه شاهد پیشنهاد های تخفیف فروشگاه اینترنتی متعدد در فضای مجازی هستیم. شما هم برای ماندگاری و رشد نیاز است بسته به سیاست های خود یکی یا تلفیقی از این تخفیف ها را در نظر بگیرید تا بتوانید در این رقابت پیروز شوید. اما پیشنهاد می کنم فقط زمان مناسب و روش اصولی در فروشگاه اینترنتی خود پیاده سازی کنید. امیدورام این مقاله برای شما مفید باشد لطفا اگر شما هم روش های دیگر تخفیف در سیاست های خود دارید با ما به اشتراک گذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *