دسته بندی نشده

انتخاب هاست خوب با 14 نکته

نکات مهم انتخاب هاست خوب

انتخاب هاست خوب در بحث طراحی و راه اندازی کسب و کار اینترنتی یک بحث بسیار مهم و کلیدی است.
این مقاله برای کسانی که به دنبال انتخاب هاست خوب برای وردپرس یا دیگر سیستم های مدیریت محتوا می گردند مناسب است. از آنجا که انتخاب هاست مناسب در سئو سایت شما می تواند تاثیر زیادی داشته باشد و سرعت و کیفیت سایت شما را تحت الشعاع قرار دهد بر آن شدیم که یک مقاله در مورد انتخاب هاست و نکات مهم آن ارائه دهیم.با ما همراه باشید.
اگر شما با واژه ی هاست و انواع آن آشنایی ندارید مقاله ی هاست چیست و انواع هاست و کاربرد آن به صورت مفصل شما را راهنمایی می کند. اما اگر قبل از انتخاب هاست دوست دارید تحقیق کنید که برای انتخاب دامنه مناسب چه باید کرد و یا هنوز برای ثبت دامنه اقدام نکرده اید مقاله زیر می تواند کمک زیادی به شما کند.
۵ نکته مهم برای انتخاب دامنه مناسب

نکات مهم برای انتخاب هاست خوب

1- شناسایی کردن فضای مورد نیاز هاست

2- شناسایی پهنای باند و ترافیک برای طراحی سایت

3- مشخص کردن تعداد دامنه و زیر دامنه

4- منابع RAM و CPU مورد نیازتان

5- کشور ارائه دهنده ی هاست

6- تعداد کاربران به صورت همزمان در سایت

7- بانک اطلاعاتی استفاده شده در طراحی سایت

8- خدمات پشتیبانی برای هاست

9- پشتیبانی از ماژول ها، فریم ورک های مختلف و محدودیت های آن

10- آپدیت بودن هاست

11- بک آپ گیری از سایت

12- نوع هاستینگ و انتخاب هاست برای وردپرس

13- تعداد ایمیل ها و مشخصات آنها

14- امنیت در انتخاب هاست خوب

همه ی این نکات مهم در انتخاب هاست خوب باید لحاظ شود.شما قبل از راه اندازی و طراحی سایت باید به این نکات توجه کنید. قبل از خرید هاست باید بدانید چه مشخصات فنی نیاز دارید و چگونه یک شرکت خدمات هاست میتواند آنها را برای شما برآورده کند.
شما باید امکاناتی از قبیل میزان فضا و پهنای باند، نوع سیستم عامل هاست، تعداد دامنه و بانک اطلاعاتی و… را قبل از شروع طراحی سایت بررسی کنید. شما باید بتوانید برای کار طراحی سایت تان سرویس مورد نیاز خود را به صورت درست انتخاب کنید تا دوباره مجبور نشوید پس از زمان کوتاهی هزینه های اضافی بابت خرید پلن های بالاتر بپردازید.

1- شناسایی کردن فضای مورد نیاز

این قسمت بستگی دارد که هدف شما برای راه اندازی و طراحی سایت چه چیزی باشد؟ اگر هدف شما تمرین و یادگیری است نیاز به فضای کوچک دارید. به صورت کلی پیشنهاد می کنم میزان فضای مورد نیاز خود را به این صورت تعبیه کنید.
20% فضای هاست برای اسکریپت ها و فایل – 30% برای ایمیل ها – 50% برای فضای بک آپ ها در نظر بگیرید.
خوب اگر شما قصد راه اندازی و طراحی سایت خدماتی و یا اطلاع رسانی دارید داستان فرق می کند و شما باید از پلان های شرکتی استفاده کنید. زیرا هم باید به اندازه کافی برای فایل ها و اسکریپت ها فضا داشته باشید و هم برای عکس ها و فیلم ها و مولتی مدیای سایت فضای مناسبی داشته باشید.

همچنین هر چه مطالب سایت شما به مرور زمان بیشتر می شود و سایت شما گسترده می شود به فضای بیشتر ی نیاز دارید.
یک جمله معروف که خیلی از ارائه دهندگان هاست می گویند ” هاست با فضای نامحدود” این جمله دروغ محض است چون اطلاعات شما بر روی هارد دیسک قرار می گیرد و این هارد دیسک ها هم یک فضای مشخصی دارند که بین کاربران تقسیم می شود پس کلمه نامحدود صرفاً یک کلمه تبلیغاتی است.

2- شناسایی پهنای باند و ترافیک برای طراحی سایت

بگذارید این مسئله را با یک مثال روشن کنم. شما برای استفاده از اینترنت خانگی محدودیت دارید و در ماه تا یک اندازه ای می توانید از آن استفاده کنید و برای استفاده بیشتر باید گیگ بخرید. این مورد درباره ی هاست هم صادق است. هر شرکت ارائه دهنده هاست در پلن های مختلف یک مقدار مشخصی ترافیک به صورت ماهیانه در نظر می گیرد. حالا اگر شما قبل از پایان ماه بیشتر از آن مقدار مشخص استفاده کنید سریس شما معلق می شود و باید گیگ اضافی بخرید.

خوب این درمورد ترافیک است اگر برایتان سرعت بارگذاری سایت و دانلود و آپلود مهم باشد به پهنای باند باید بیشتر دقت کنید. خوب تا اینجا به اهمیت پهنای باند و ترافیک برای طراحی سایت پی بردید. شاید باور نکنید اما سرعت لود شدن سایت شما بر روی سئوی وب سایتتان تاثیر می گذارد هر این سرعت بیشتر باشد. شما نمره ی سئو بهتر و همچنین بازدیدکنندگان بیشتری خواهید داشت.

هاست خوب

پیشنها ما برای انتخاب هاست خوب و کاهش حجم سایت و افزایش سرعت آن:

  • فایل های حجیم و قابل دانلود را در هنگام طراحی وب سایت خود بر روی سریس های آپلود فایل و سرویس های خارج از هاست قرار دهید.
  • از پلان های هاست با ترافیک و پهنای باند مناسب خود استفاده کنید.

3- مشخص کردن تعداد دامنه و زیر دامنه

بهتر است این مساله را با یک مثال آغاز کنیم. به عنوان مثال شما یک سایتی به نام HOORAMAN.com ثبت کرده اید. پس از مدتی تصمیم گرفته اید تعدادی از محصولات آماده را نیز به فروش برسانید. شما باید یک زیر دامنه ایجاد کنید. ابتدا باید دامنه ای جداگانه بخرید و نام آن را مناسب با کار خود و دامنه اصلی انتخاب کنید. مثلاً shop.HOORAMAN.com یا برای پشتیبانی بخواهید یک زیر دامنه داشته باشید که افراد مستقیماً وارد آن قسمت شوند.
خوب شاید بگویید این چه ربطی به انتخاب هاست دارد شما باید قبل از خرید هاست دقت کنید که سرویس دهنده هاست قابلیت اضافه کردن چه تعداد دامنه و زیر دامنه را دارد. البته یادآوری کنم که اکثراً شرکت های بزرگ از این ویژگی استفاده می کنند. اما شرکت هایی هم که احتمال کار خود را وسیع تر می دانند می توانند زودتر این موضوع را پیش بینی کنند.

4- منابع RAM و CPU مورد نیازتان

یکی از پارامترهای مهم برای انتخاب هاست خوب این دو گزینه هستند. این بدان معنی است که حجم میزان سهمی که سرویس شما از RAM و CPU سرور خواهد داشت. شما برای عملکرد صحیح خود و برای مدیریت بانک اطلاعاتی تان در پاسخ به مشتریان باید به میزان کافی منابع RAM و CPU داشته باشید.
بسیاری از سرویس دهندگان برای ارزان تر ارائه دادن، هاست تعداد زیادی از کاربران را بر روی هر سرور قرار می دهند و عملاً سهم دسترسی هر کاربر به سایت و یا اپلیکیش محدود می شود. در پایان این کسی که زیان می بیند شما هستید نه ارائه دهنده هاست. پس باید برای انتخاب هاست خوب به این مورد توجه ویژه داشته باشید.

5- کشور ارائه دهنده هاست

انتخاب کشور ارائه دهنده  هاست بسیار مهم است. دغدغه ی بسیاری از کاربران برای انتخاب هاست خوب این است ایران یا خارج؟
اگر شما یک کسب و کار بین المللی ندارید و هدفتان بازار و بازدیدکنندگان داخلی است و اگر شما به دنبال انتخاب هاست برای وردپرس هستید پیشنهاد ما استفاده از هاست ایران است. با توجه به این موضوع که هاست های ایران در داخل کشور میزبانی میشوند هیچ مشکلی از لحاظ تحریم و به خطر افتادن امنیت اطلاعات شما را تهدید نمی کند. همچنین به واسطه  فاصله نزدیک فیزیکی به کاربران؛ سرعت لود سایت بالاتر و بهتر خواهد بود و حداقل دو الی سه برابر افزایش سرعت خواهید داشت.

چرا بعضی ها هاست خارج از کشور را ترجیح می دهند؟؟
دلیل اینکه به خاطر زیر ساخت های شبکه داخل کشور، خیلی از وقت ها اتصال اینترنت داخل با خارج از کشور قطع می شود و هاست داخل کشور با اینکه سرعت بالاتری دارد ممکنه است از خارج از کشور به درستی در دسترس نباشد و بازدیدکنندگان خارجی نتوانند سایت را لود کنند. اگر شما یک کسب و کار بین المللی دارید و برایتان مهم که سایت به صورت لحظه ای در همه جای دنیا دیده شود بهتره از هاست های خارجی استفاده کنید. همچنین باید توجه کنید که سرورهای خارج از کشور برای افزایش SEO سایت شما مفید تر خواهند بود.

تأثیر کشور در انتخاب هاست

6- تعداد کاربران به صورت همزمان در سایت

شما باید به این موضوع توجه کنید که حداکثر چند کاربر در هر لحظه می توانند روی سایت شما باشند. این موضوع ارتباط تنگاتنگی با میزان رشد سایت شما دارد.
بگذارید اهمیت این موضوع را با یک مثال روشن کنم: فرض کنید به دلیل راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی تعداد یک یا دو هزار کاربر به صورت همزمان وارد سایت شما شوند، چه اتفاقی می افتد اگر سایت سرویس هاست شما توانایی تحمل این تعداد کاربر آنلاین را نداشته باشد؟ احتمالا سایت شما به طور ناگهانی از دسترس خارج میشود یا اصطلاحا دان (DOWN) میشود.

7- بانک اطلاعاتی استفاده شده در طراحی سایت

اکثر طراحی سایت ها نیاز به بانک اطلاعاتی دارند. یک فروشگاه آنلاین، یک سایت خدماتی، یک سایت وردپرسی و … برای خیلی از کارها به یک بانک اطلاعاتی نیاز دارند. اصلاً این بانک اطلاعاتی چیست؟
بانک اطلاعاتی محلی است که تمامی اطلاعات کاربران سایت و مطالب شما در آن ذخیره می شود و از نکاتی هست که قبل از خرید هاست باید آن را در نظر بگیرید. هرچه قدر شما از کاربران اطلاعات بگیرید و ثبت کنید و همچنین مطالب و عملکرد سایت بالاتر برود نیاز شما به این حجم بانک اطلاعاتی هم بیشتر می شود.
همین جا باید عرض کنم بسیاری از شرکت های ارائه دهنده ی هاست میزان فضای در نظر گرفته شده برای این بانک اطلاعاتی را به شما می دهند ولی این میزان محدود و در پلن های مختلف تعریف شده است.

تقریبا تمام طراحی سایت های امروزی نیاز به بانک اطلاتی دارند. چون استفاده از سیستم های مدیریت محتوا، فروشگاه های آنلاین و سایر نرم افزارها در طراحی سایت ها فراگیر شده است.
بانک اطلاعاتی محلی است که تمامی اطلاعات کاربران سایت و مطالب شما در آن ذخیره می شود و از نکاتی است که قبل از انتخاب هاست برای وردپرس یا دیگر سیستم ها باید در نظر بگیرید. در پلن های بالاتر هاست که مناسب برای طراحی سایت های حجیم و پر بازدید است، شما می توانیدحجم مناسبی هم برای ساخت بانک اطلاعاتی به هنگام طراحی سایت داشته باشید.

8- خدمات پشتیبانی

یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای انتخاب هاست خوب کیفیت و نوع پشتیبانی است. این یک نکته خیلی مهم است. شما باید بررسی کنید که در چه بازه زمانی به سوالات شما از طریق تیکت پاسخ داده می شود. آیا پشتیبانی از طریق چت آنلاین هم دارند؟ آیا شرکت تلفن و پاسخگوی تلفنی هم دارد؟ فرض کنید در زمان اوج ترافیک سایت شما، ناگهان مشکلی برایش پیش می آید و سایت غیر فعال میشود.
در این زمان شما باید بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن سایت خود را فعال کنید و به حالت اول برگردانید. در غیر این صورت ضرر زیادی به سایت شما وارد میشود. چون شما به تمامی منابع سرور دسترسی ندارید پس وظیفه تیم پشتیبانی شرکت سرویس دهنده است که در کوتاه ترین زمان ممکن از طریق تیکت، تلفنی یا چت آنلاین به مشکل شما رسیدگی کند.

9- پشتیبانی از ماژول ها، فریم ورک های مختلف و محدودیت های آن

برخی از اسکریپت ها در طراحی یک وب سایت برای اینکه به درستی کار کنند احتیاج دارند ماژول خاصی بر روی سرور فعال شود در غیر این صورت پیام خطا می دهند. اگر شما قصد استفاده از این اسکریپت ها را دارید حتماً قبل از خرید هاست با تیم پشتیبانی این موضوع را مطرح کنید.

10- آپدیت بودن هاست (UpTIME)

یک نکته مهم انتخاب هاست برای وردپرس، آپدیت بودن ارائه دهنده هاست است. سرویس دهنده با کیفیت مرتباً سرور های خود را هم از نظر نرم افزاری و هم از لحاظ سخت افزاری به روزرسانی می کند. علت این کار هم دو دلیل است:
1- در سیستم های قدیمی امکانات کمتری وجود دارد 2- سیستم های قدیمی دارای مشکلات امنیتی زیادی است که این خود باعث آسیب پذیری و قابل نفوذ شدن سرورها می شود.

UP TIME بودن در انتخاب هاست خوب

11- بک آپ گیری از سایت

بک آپ گیری منظم توسط سرویس دهنده یک امتیاز قابل توجه است که شما باید برای انتخاب هاست خوب لحاظ کنید. سرویس دهندگان هاست با کیفیت به صورت منظم از تمامی سرورها و فایلهای آن بک آپ گیری روزانه، هفتگی یا ماهیانه دارند. اگر به صورت تصادفی فایل های شما پاک شود یا شما فراموش کنید از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید این امر کمک زیادی برای برگردانندن سایت به وضعیت قبلی می کند.

12- نوع هاستینگ و انتخاب هاست برای وردپرس

نوع هاستینگ بیشتر دو نمونه هستند: لینوکس و ویندوز.  پلانهای هاست ویندوز برای اجرا اسکریپت Asp.Net مناسب است. پلانهای هاست لینوکس برای اجرای طراحی سایت و اسکریپت های نوشته شده با زبان Php بهترین گزینه هستند. هر نوع اسکریپت برای اجرا روی نوع خاصی از سیستم عامل بهینه شده و بهترین سازگاری را با آن دارد. از آنجا که سیستم مدیریت محتوای وردپرس مبتنی بر PHP است، شما برای انتخاب هاست در وردپرس باید به هاست لینوکسی روی بیاورید.

13- تعداد ایمیل ها و مشخصات آنها

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که دوست دارید از ایمیل خود سایت برای مکاتبات اینترنتی استفاده کنید و می خواهید در طراحی سایت تان یک ایمیل به نام برند خود داشته باشید باید قبل از خرید هاست دقت کنید که شرکت سرویس دهنده چه تعداد ایمیل در اختیار شما قرار میدهد و آیا این ایمیلها قابلیت PoP3 یا IMAP دارند یا خیر.
معمولا در طراحی سایت های خدماتی و شرکتی و سازمان ها از ایمیل خود سایت برای مکاتبات اینترنتی استفاده میکنند و استفاده از ایمیل شخصی برای آنها زیاد مرسوم و پسندیده نیست. همچنین قابلیت امنیت ایمیل ها بسیار مهم است.

14- امنیت در انتخاب هاست خوب

برقراری امنیت هاست از نکات مهمی است که باید قبل از خرید هاست از سرویس دهندگان اطمینان حاصل نمایید. قبول دارم که این کار آسانی نیست و نیاز به تخصص دارد. اما باید قبل از خرید هاست مورد نظر برای طراحی سایت حتما از نظر امنیت سرویس ها، آن را بررسی کنید که با کمی تحقیق امکان پذیر است.
تمامی نکاتی که در بالا گفته شد بسیار مهم هستند. امیدورام شما با مطالعه این مقاله بتوانید بهترین پلن هاست مورد نظر خود را بیابید و با هزینه ای مناسب کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنید.

نکات مهم برای انتخاب هاست خوب

شما با مشاهده مشخصات پلن های میزبانی هورامان می توانید آنها را مقایسه و بهترین را انتخاب کنید. همچنین می توانید از مشاوره ی کارشناسان ما رایگان بهره ببرید. در پایان اگر احساس می کنید سوالاتی دارید که در مقاله به آن پاسخ داده نشده می توانید سوالات و نظرات خود را با ما مطرح کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *