مُدیــریو

از صفر تا یک وبمستر پولساز

دوره جامع طراحی و مدیریت سایت

آموزش سئو عکس| 16 توصیه جهت بهینه سازی تصاویر برای گوگل (image optimization)

سئو عکس

آموزش سئو عکس: یکی از مهم ترین عوامل برای کاربر پسند بودن یک سایت، استفاده از عکس در محتوا و بدنه سایت است. پس از عنوان مقاله، اولین موضوعی که ذهن مخاطب را درگیر خودش میکند، عکس شاخص و عکس های درون محتوای مقاله هستند.
جدا از بحث زیبایی مقاله برای کاربر، همانطور که در مقالات آموزش سئو داخلی گفته شد، وجود عکس در محتوا باعث افزایش امتیاز سئو آن توسط گوگل و بالا رفتن رتبه مقاله و سایت در نتایج جستجو میشود.

شاید این موضوع برای شما جالب باشد که حدودا 70 درصد سایت های فعال در اینترنت از ظرفیت عکس ها برای جذب مخاطب و افزایش رتبه سئو استفاده نمیکنند. البته موضوع این نیست که افراد علاقه ای به سئو عکس های سایت خود ندارد، بلکه اطلاعات کاملی در مورد بهینه سازی عکس در اختیار ندارد. اغلب مدیران سایت ها سئو و بهینه سازی تصاویر برای سایت را خلاصه در متن جایگزین یا ALT عکس میدانند در صورتی عوامل دیگری نیز بر این مورد تأثیر گذار هستند.

در این مقاله در دو بخش به بهینه سازی عکس در سایت میپردازیم:
بخش اول بهینه سازی عکس برای کاربر و تأثیر بر ui و ux و بخش دوم آموزش سئو عکس و تصاویر برای گوگل.
با ما همراه باشید.

 بهینه سازی عکس برای مخاطب

گوگل بارها این موضوع را تکرار کرده است که اگر میخواهید در نتایج اول گوگل باشید، تمرکزتان روی مخاطب باشد و نه روی گوگل. شما در مرحله اول باید بتوانید عکس ها و تصاویری در محتوای خود قرار دهید که کاملا از دید مخاطب جذاب و مفید باشد. اگر حتی تمامی نکات سئو را داخل تصاویرتان رعایت کنید اما عکس های شما نتواند کاربر را به خود جذب کند، این هیچ سودی برای شما ندارد.
برای رعایت این نکات موارد پایین را مطالعه کنید:

1_ از سایز یکسان استفاده کنید

اولین نکته در استفاده از عکس ها در محتوای سایتتان این است که ساختار سایت را بِهم نزنید. چشم مخاطب را به دیدن عکس های یک سایز عادت دهید. تفاوت سایز عکس ها در یک محتوا، باعث آزار چشم و همینطور خستگی سریع ذهن مخاطب میشود. نسبت به سایز تعریف شده برای عکس ها در قالب سایت خود، یک سایز ثابت را انتخاب کنید و همیشه از همین سایز برای بارگذاری عکس ها در محتوا استفاده کنید.

 

سئو عکس

 

2_ استفاده از عکس های شلوغ ممنوع

عکس های گرافیکی، زیبایی زیادی به سایت و محتوای شما میدهند و در بهینه سازی عکس برای مخاطب به خوبی عمل میکنند اما استفاده از عکس های شلوغ با عکس های گرافیکی تفاوت دارد. زمانی که کاربر قرار است در یک عکس به یک موضوع خاص دقت کند، سعی کنید فقط آن موضوع باعث جلب نظر آن شود. شلوغ بودن عکس مانع جلب توجه دقیق مخاطب شده و از مأنوس شدن کاربر با کل محتوا جلوگیری میکند.

3_ متن های عکس نوشته خوانا باشد

در سطح وب عکس نوشته های بسیاری برای رساندن مفاهیم مختلف به کاربران تولید میشود. نوشته های این عکس میتواند در ساده ترین حالت آدرس سایت شما و یا نام برندتان باشد و در مواردی، آموزش های متنی کوتاه و یا حتی عکس از یک صفحه متن. به این موضوع دقت کنید که متن های روی عکس در تمامی صفحات نمایشگر اعم از تبلت ها، تلفن های همراه و صفحه دکستاپ، بدون نیاز به زوم کردن خوانا باشند.

برای دیدن سایت و صفحات مختلف سایت خود در اندازه های گوناگون به سایت ریسپانسیو چکر مراجعه کنید و مطمئن شوید تمامی عکس های شما در انواع تلفن همراه قابل خواندن باشد.

 

سئو عکس

 

4_کیفیت بالای تصاویر

به هیچ عنوان برای کاهش سایز عکس از تصاویر بی کیفیت استفاده نکنید. تمامی عکس های به کار رفته در محتوا باید دارای کیفیت بالا و مناسب باشند و هیچ گونی تاری، بی کیفیتی و … در آن وجود نداشته باشد. کاهش حجم عکس با فتوشاپ میتواند باعث افت کیفیت تصاویر شما بشود.
اگر نگران حجم بالای عکس های با کیفیت هستید، در ادامه مقاله، در قسمت سئو عکس برای گوگل به ارائه راهکار برای این موضوع میپردازیم.

5_قابل دانلود و اشتراک گذاری بودن عکس ها

بعضی از سایتها برای جلوگیری از کپی شدن عکس هایشان، قابلیت دانلود و اشتراک گذاری تصاویر برای مخاطب را از دسترس خارج میکنند. این امر ممکن است باعث ایجاد حس نارضایتی در مخاطب شود و بهتر است به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید. اگر نگران این هستید که عکس های شما کپی میشود و زحمت های شما به باد میرود، باید این موضوع را برای شما روشن کنیم که:
استفاده از عکس های شما در سایت های حتی بدون ذکر منبع، باعث افزایش محبوبیت شما نزد گوگل میشود. شاید شما با سرویس جستجوی تصاویر در گوگل ایمیج (GOOGLE IMAGE) آشنا نباشید.

در این قسمت اگر شما عکسی را بارگذاری کنید، گوگل با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی قدرتمند خود، تمامی سایت هایی که آن عکس یا مشابه آن را در خود دارند به شما نشان میدهد. پس نگران کپی شدن عکس های خود نباشید، گوگل تمامی آن ها را شناسایی میکند و در نهایت امتیاز سایت شما را افزایش میدهد.

6_عکس های بند انگشتی خلاقانه

یکی از راه های افزایش جذابیت یک محتوا، کتاب و حتی تبلیغات که در مقاله تولید محتوای جذاب نیز به آن اشاره شد، تصویری سازی در ذهن مخاطب توسط متن است. در این حالت شما با ارائه دقیقِ اطلاعات، پیرامون موضوع مورد بحث، به صورت ناخودآگاه باعث ایجاد یک تصویر در ذهن مخاطب میشوید.

به طور مثال به جای اینکه بنویسید: “پس از بیدار شدن، به تماشای کوه نشستم” برای تصویر سازی بیشتر میتوانید این جمله را به کار ببرید: پس از یک خواب آرام در تخت خواب در کلبه بالای کوه، بیدار شدم، به سمت پنجره و پرده طلایی روی پنجره رفتم و به تماشای منظره سرسبز کوه در زمان طلوع آفتاب پرداختم.

در این حالت ذهن مخاطب جذب مقاله شما میشود. البته که این جزیی گویی را شاید در تمامی انواع مقالات نمیتوان به کار برد، به طور مثال مقالات علمی و آموزشی جای مناسبی برای استفاده زیاد از این روش نیستند. در عوض شما میتوانید از تصاویر مرتبط و بند انگشتی در کنار خود متن استفاده کنید تا علاوه بر تصویر سازی سریع در ذهن مخاطب، به محتوای خود یک جلوه خاص و زیبا بدهید.

 بهینه سازی و سئو عکس برای گوگل (image SEO)

پس از رعایت نکات UX در استفاده از عکس ها در محتوا، حالا نوبت به سئو عکس برای گوگل میرسد. سئو تصاویر علاوه بر اینکه باعث افزایش رتبه مقاله شما در نتایج میشود، در صورتی که به درستی انجام شود باعث بالا رفتن رتبه عکس های شما در قسمت تصاویر در نتایج جستجو میشود که به افزایش بازدید از سایت شما ختم میشود.

1_ از عکس های تکراری استفاده نکنید

اولین مورد مهم در سئو تصویر، استفاده از عکس های اختصاصی است. همانطور که گفته شد گوگل عکس های تکراری شناسایی میکند. در صورتی که زمان یا توانایی لازم برای ساخت عکس های اختصاصی را ندارید، به مقاله آموزش خصوصی سازی تصاویر برای جلوگیری از کپی شناخته شدن عکس مراجعه کنید.
در این مقاله به شما 4 نکته برای جلوگیری از کپی شناخته شدن عکس را آموزش میدهیم و در انتها، 5 سایت برای دانلود عکس های با کیفیت و رایگان را به شما معرفی میکنیم.

2_ استفاده از لوگو و آدرس سایت

در تصاویر خود حتما از لوگو و آدرس سایت خود به صورت خوانا استفاده کنید. سعی کنید آنها را در جایی از عکس قرار ندهید که باعث برهم خوردن تمرکز مخاطب شود اما در عین حال باید در نگاه اول قابل شناسایی باشند. همینطور بهتر است در قسمت هایی از عکس گذاشته شوند که قابلیت حذف توسط سایت های دیگر را نداشته باشند.

لوگو در سئوی عکس3_ کاهش حجم عکس

کاهش حجم تصاویر یک موضوع بسیار مهم در سئو و بهینه سازی عکس است.
این امر باعث افزایش سرعت سایت شما میشود که در سئو سایت اهمیت بسیار بالایی دارد. شما برای کاهش حجم عکس ها راه های زیادی دارید که ممکن است بعضی از آنها مانند کاهش حجم عکس با فتوشاپ، منجر به کاهش کیفیت عکس شما بشود.

بهترین راه برای کم کردن حجم تصاویر استفاده از سایت TINYPNG است. این سایت که از زیر مجموعه های سایت های گوگل است، با استفاده از الگوریتم های خاص و مربوط به خود، باعث کاهش حجم عکس تا 70 درصد بدون کاهش کیفیت آن میشوند. برای استفاده از این سایت نیاز به استفاده از فیلتر شکن دارید.

4_ قرار دادن متن جایگزین (ALT)

متن جایگزین نیز یکی از موضوعات مهم برای سئو عکس است. برای این کار در سیستم های مدیریت محتوا قسمتی با نام توضیحات جایگزین، متن جایگزین یا ALT قرار داده شده. بهترین استراتژی برای قرار دادن متن جایگزین عکس، استفاده از کلمه کلیدی ادقام با یک توضیح کوتاه مربوط به متن است. کل این متن بهتر است از 120 کاراکتر بیشتر نشود. به عنوان مثال متن روبرو میتواند در این مقاله به عنوان یک متن جایگزین استفاده شود:”آموزش سئو عکس با قرار دادن ALT”.

5_ استفاده از کپشن در عکس

یک مورد دیگر که در قسمت تنظیمات تصاویر موجود است، توضیحات یا کپشن عکس است. استفاده از این متن نیز در سئو تأثیر مثبتی دارد اما به دلیل اضافه شدن متن کپشن به محتوای صفحه و برهم زدن ساختار، به ندرت از آن استفاده میشود. شما در این مورد میتوانید طبق نظر خود عمل کنید.

6_ وجود ارتباط بین محتوا و عکس

در بالا گفته شد که گوگل عکس هارا به خوبی شناسایی میکند. خوب است بدانید که گوگل حتی محتوای عکس ها را نیز تا حدود زیادی متوجه میشود. به خاطر همین موضوع بهترین کار این است که عکس شما و مقاله شما دارای ارتباط معنایی باشند. به طور مثال وجود عکس یک شاخه گل، در صفحه طراحی اپلیکیشن فروشگاه ، ممکن است یک عکس نامربوط شناسایی شده و امتیازی به آن تعلق نگیرد.
میتوانید برای دریافت بازخورد بهتر در این مورد، کلمه کلیدی خود را با توضیحی مرتبط، به عنوان یک متن در عکس خود استفاده کنید. نمونه این مثال تصویر پایین است:

7_ فرمت انتشار عکس

فرمت انتشار عکس نیز از موارد تأثیر گذار برروی سئو عکس در گوگل است. فرمت های تصویری زیادی برای انتشار عکس در سطح وب وجود دارند که شما میتوانید از آنها استفاده کنید اما بهترین فرمت های انتشار عکس در سایت، به ترتیب اولویت فرمت های زیر هستند:

  • JPG
  • PNG
  • GIF

8_ نام عکس

مورد بعدی در سئو تصاویر که اغلب به آن بی توجهی میشود، نام عکس هاست. نام عکس هم در سئو و هم در شناخته شدن سایت شما تأثیر دارد. بهترین کاری که شما برای انتخاب نام عکس ها میتوانید انجام دهید، استفاده از کلمه کلیدی یا یک کلمه مرتبط برای هر عکس است. در غیر اینصورت استفاده از نام برند یا آدرس سایتتان به شما کمک میکند.

9_ استفاده از تگ های اپن گراف

تگ های اپن گراف یکی دیگر از نکاتی است که میتواند به سئو سایت و عکس شما کمک کند. شاید دیده اید که گاها با انتشار یک لینک در شبکه ای مثل تلگرام، آن لینک صرفا یک تکه کد لینک دار است اما گاها یک لینک از سایت دیگر در زمان به اشتراک گذاری در همان پیامرسان، علاوه بر لینک، دارای عکس، توضیحات و .. نیز میباشد. این خاصیت استفاده از تگ های اپن گراف (OPEN GRAPH) در سایت است. در مقاله آموزش تگ های اپن گراف به استفاده صحیح از آن ها پرداخته ایم.

10_ افزودن به نقشه سایت

به عنوان آخرین مورد، به افزودن تصاویر به نقشه سایت یا سایت مپ اشاره میکنیم. در مقاله ای جدا گانه به آموزش این مورد میپردازیم.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت وجود هرگونه سؤال میتوانید در قسمت نظرات همین مقاله سؤال خود را بپرسید و از متخصصات ما پاسخ تخصصی و رایگان دریافت کنید.

پیشنهاد برای شما
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کلمه مورد نظر خود را تایپ کرده و نتایج را بررسی کنید
Hidden

هنوز دوره ای خریداری نکردید. و میتوانید برای دریافت دوره های مدیریو اقدام کنید.
شما دانشجوی دوره بیزینس وب هستید. جهت همکاری با مدیریو و دسترسی به اطلاعات تماس آگهی ها میتوانید رزومه خود را تکمیل کنید
شما دانشجوی دوره بیزینس وب هستید.و رزومه شما به درستی تکمیل و منتشر شده است. هم اکنون میتوانید از اطلاعات تماس در قسمت آگهی های شغلی استفاده نمایید
اطلاعات اولیه رزومه را وارد نمایید و دکمه "ساخت رزومه را بزنید.
(این اطلاعات قابل ویرایش میباشد)
1
اطلاعات پایه
2
توضیحات شغلی
3
جزییات همکاری
Maximum file size: 256 مگابایت

راه های ارتباطی


سوابق شغلی

نمونه کارها و فعالیت ها
Maximum file size: 256 مگابایت


ذخیره اطلاعات

نکته: در صورت ذخیره تغیرات، وضعیت رزومه شما به حالت "در انتظار بازبینی" تغیر میکند و بعد از تایید پشتیبان منتشر خواهد شد.
Hidden