از صفر تا یک وبمستر پولساز

دوره جامع طراحی و مدیریت سایت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

21 قدم برای اجرای کمپین بازاریابی اینترنتی کامل در سایت و فروشگاه

کمپین بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی یا Intranet Marketing به روش های بازاریابی اینترنتی برای جذب مخاطب بیشتر و افزایش درآمد از سایت یا فروشگاه اینترنتی گفته میشود. بازاریابی اینترنتی دارای روش های بسیاری است.

در اکثر مقالات در سطح وب به توضیحِ موردی روش های بازاریابی اینترنتی میپردازند اما ما در این مقاله تصمیم گرفتیم به صورت قدم به قدم به آموزش این موارد بپردازیم تا شما بتوانید به خوبی یک کمپین بازاریابی اینترنتی را راه اندازی کنید.

اغلب، بازاریابی اینترنتی را با دیجیتال مارکتینگ اشتباه میگیرند. ما درمورد دیجیتال مارکتینگ در مقاله مربوط به آن توضیحات کاملی ارائه کردیم. اما با استفاده از مواردی که در این مقاله عنوان میشوند شما به خوبی میتوانید یک بازاریابی اینترنتی یا همان کمپین بازاریابی دیجیتال را راه اندازی کنید.

کمپین بازاریابی اینترنتی چیست؟

به سلسله کارهایی که در یک کسب و کار اینترنتی برای افزایش بازدید کننده، جذب مخاطب، تبدیل مخاطب به مشتری و در نهایت افزایش درآمد انجام میشود کمپین بازاریابی اینترنتی یا به اشتباه دیجیتال مارکتینگ گفته میشود. یک کمپین بازاریابی اینترنتی از اجزای گوناگونی تشکیل شده است. ابن اجزا میتوانند مواردی چون:

 • بازاریابی محتوا در سایت
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات کلیکی
 • آنالیز سایت
 • آنالیز تبلیغات
 • سئو
 • و…

باشد. ما در این مقاله تمامی این اجزا را به ترتیب برای شما بیان میکنیم و یک نقشه راه برای اجرای هرچه بهتر کمپین بازاریابی اینترنتی در اختیار شما قرار میدهیم. این نقشه راه از ابتدای راه تا رسیدن به درآمد را برای شما ترسیم میکند.
ممکن است شما تعدادی از این قدم ها را قبلا پشت سر گذاشته باشید اما پیشنهاد میکنیم تمامی آنهارا با جزییات بخوانید تا با اصول آن آشنا شوید.

1_ ساخت سایت یا فروشگاه

اولین قدم در راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی و سپس کمپین بازاریابی اینترنتی، طراحی سایت و یا طراحی اپلیکیشن فروشگاهی اینترنتی است.

شما میتوانید با راه اندازی سایت یا فروشگاه اینترنتی، محصول و خدمات خود را به هزاران و حتی میلیون ها مشتری معرفی کنید و با بازاریابی صحیح به فروش و کسب درآمد بپردازید.

پس از راه اندازی فروشگاه یا سایت خود، باید اقدام به بهینه سازی سایت برای مخاطب خود کنید.

اولین کار برای این بهینه سازی، افزایش سرعت صفحات سایت است. افزایش سرعت صفحات سایت، یکی از مهم ترین موارد چه در جذب مخاطب و چه در افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو است.

کمپین بازاریابی اینترنتی

2_ ایجاد صفحات ضروری سایت

سایت شما باید دارای یک ساختار کلی و مخاطب محور باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن جوابگوی نیاز مخاطب باشد.

برای ایجاد صفحات ضروری در سایت ترجیحا از خلاقیت دوری کنید و به عادت ها و موارد معمول روی بیاورید. در یک سایت باید یک سری از صفحات وجود داشته باشند و به بهترین نحو نیاز مخاطب را جوابگو باشند این صفحات در درجه اول برای ایجاد اعتماد مخاطب به سایت است. صفحاتی مثل :

 • تماس با ما
 • درباره ما

پس از ایجاد این صفحات باید صفحات هدف، که صفحات فروش خدمات و محصولات هستند را طراحی کنید تا بتوانید در نهایت به کسب درآمد از آنها بپردازید.
موضوع دیگری که در طراحی صفحات سایت وجود دارد ایجاد ساختار و منو های سایت است. شما باید به خوبی به خواسته کاربر توجه کنید و موارد مورد نیاز کاربر را در دسترس او قرار دهید.

3_ ساخت وبلاگ در سایت

وبلاگ یکی از ضروری ترین بخش های یک سایت است. حتی اگر شما بهترین محصول و خدمات را ارائه دهید، در صورت نداشتن وبلاگ برای ایجاد بازاریابی محتوا و جذب مخاطب، مطمئنا با کمبود مشتری روبرو خواهید شد. وبلاگ سایت خود را نسبت به خدمات، محصولات یا نوع مقالات خود دسته بندی کنید و شروع به تولید محتوای مفید کنید.

4_ شروع بازاریابی محتوا

در مقالات آموزش بازاریابی محتوا گفته شد که، بازاریابی محتوا به معنای انتشار محتوا، برای جذب مخاطب و سپس تبدیل مخاطب به خریدار است.
مشتری برای پیدا کردن شما و خرید از محصولاتتان نیاز به دیدن شما دارد. اینکه شما یک محصول خوب ارائه دهید اما نتوانید آن را به مخاطبان معرفی کنید باعث افول شما میشود. شما با تولید محتوای مناسب و مفید، میتوانید مخاطبان هدف خود را پیدا کنید و پس از جذب آنها به سایت، با استفاده از قدم هایی بعدی به تبدیل آنها به مشتری بپردازید.

5_ اضافه کردن محصول

محصولات و خدمات خود را در دسته بندی مخصوص خود اضافه کنید، برای هرکدام مشخصات مخصوص را بنویسید و ویژگی های آن را در چشم مخاطب بزرگ جلوه دهید. (تکنیک های تبلیغ نویسی).

بهتر است قبل از وارد کردن محصولات، به رقبای خود سربزنید و نحوه کار آنها را مشاهده کنید. مزیت ها و معایب آنان را از چشم یک مخاطب و خریدار بررسی کنید و در ساخت صفحات محصول خود از آنها بهتر عمل کنید.

6_ ثبت سایت در موتور جستجو

پس از اینکه سایت شما تکمیل شد، آن را به موتور های جستجو معرفی کنید. با معرفی سایت به موتور جستجو، درِ سایت خود را به دنیای مخاطبان و مشتری ها باز کرده اید و حالا با اجرای قوی تر بازاریابی محتوا و قدم های دیگر در بازاریابی اینترنتی، به جذب مخاطبان میپردازید.

7_ راه اندازی ابزار برای آنالیز سایت

بهترین ابزار ها برای آنالیز سایت شما جهت بهبود روند بازاریابی اینترنتی سایت، ابزار های گوگل کنسول و گوگل آنالیتیکز هستند.
با استفاده از گوگل کنسول جایگاه خود در کلمات مختلف در صفحات جستجو و همینطور تعداد ورودی های سایت خود را بررسی کنید و با استفاده از گوگل آنالیتیکز به بهبود روند جذب مخاطب و نگهداری مخاطب در سایت بپردازید. صفحات سایت خود را زیباتر کنید، صفحات نامفید را بهینه کنید و مخاطب را به سمت مشتری شدن هدایت کنید.

کمپین بازاریابی اینترنتی

8_ شروع تخصصی و کوچک

مطمئن باشید یک شروع کوچک اما مداوم بهتر از یک شروع بزرگ و نا مداوم است.
به جای اینکه از همان ابتدا به فروش محصولات بزرگ و پر رقابت مثل تلفن همراه روی بیاورید و خود را رقیب قول های بزرگی چون دیجی کالا کنید، از یک محصول کوچک تر و تخصصی تر شروع کنید. به طور مثال از قاب تلفن همراه شروع کنید، به رتبه گرفتن در میان رقبا مشغول شوید و پس از آن محصولات دیگر مانند هدفون و… را رونمایی کنید.

پس از آنکه توانستید تعداد خوبی مخاطب به سایت خود جذب کنید و حرفی برای گفتن در حیطه خود داشته باشید، وارد رقابت بافروشگاه های بزرگ اینترنتی شوید.

9_ ایجاد ترافیک رایگان

به ایجاد ترافیک رایگان بپردازید تا سایت خود را به مخاطبان معرفی کنید. از جمله روش های ایجاد ترافیک رایگان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وبلاگ نویسی در سایت های دیگر
 • عضویت در دایرکتوری ها
 • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی شخصی
 • فعالیت رایگان در سایت های دیگران برای دریافت لینک
 • و…

10_ شروع سئو

پس از جذب حداقل مخاطبان، باید به سئو سایت خود روی بیاورید. همانطور که در مقالات آموزش سئو گفته شد، مهم ترین اصل در سئو، تولید محتوای مفید و کاربر پسند است. در بازاریابی محتوا خود باید دقت داشته باشید که مخاطبان شما دقیقا به دنبال چه مطالبی هستند و به آنها کمک کنید.

اگر یک سایت فروش لوازم رایانه دارید، مطمئنا مخاطبان شما علاوه بر محصولات شما، به دنبال منبعی برای پرسش و پاسخ سؤالات کامپیوتری خود هستند. پس فقط به فکر فروش نباشید. نیاز مشتریان را حل کنید و تأثیر فوق العاده آن در جذب مخاطب را مشاهده کنید.

11_ جذب عضو

پس از سئو و دریافت مخاطب، باید بتوانید مخاطبان را به عضو سایت خود تبدیل کنید. برای این کار تنها کافی است تا ایمیل آنها را در اختیار داشته باشید. برای دریافت ایمیل راه های فراوانی دارید.

تله های جذب عضو طراحی کنید، به آنها برای عضویت هدیه دهید، یک محصول رایگان یا یک مطلب واقعا مفید را در ازای دریافت لینک به آنها بدهید. فرآیند عضوگیری را در سایت خود تا جای ممکن آسان کنید. هرچه فیلد ها برای عضویت کمتر باشند، مخاطب شما راحت تر به عضویت سایت شما در می آید.

12_ بازاریابی ویدیویی

با ایجاد ویدیو، بین شما و رقبا مزیت ایجاد میشود. ویدیو ها باعث افزایش اعتماد به برند شما میشوند.
با انتشار ویدیو در سایت های مختلف میتوانید به جذب مخاطبان آن هم چند برابر قبل بپردازید.

ویدیو های مفید بسازید، خودتان را در ویدیو ها معرفی کنید، از مشتری های راضی ویدیو پخش کنید، به مقایسه بپردازید و ویدیو های ویروسی تولید کنید.

بازاریابی اینترنتی

13_ بازاریابی شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی علاوه بر جذب مخاطب مستقیم برای شما، به افزایش رتبه سئو سایت شما نیز کمک بسیاری میکند. مخاطبان خود را در شبکه اجتماعی سایت خود سرگرم کنید. به جذب مخاطب از طریق تبلیغات و راه های افزایش مخاطب در شبکه های اجتماعی بپردازید و سپس به مرور و با تولید محتوای مفید، آن هارا به سایت خود بکشانید.

نکات ریز و جذاب در حیطه کاری خود را به صورت پست در شبکه های اجتماعی قرار دهید، مخاطبان سایت را تشویق به عضویت در این شبکه ها کنید و در آنها به برگذاری مسابقات و دادن تخفیف و… بپردازید. در ضمن یکی از بهترین مکان ها برای انتشار ویدیو هایتان، شبکه های اجتماعی است.

 

کمپین بازاریابی اینترنتی

 

14_ ایمیل مارکتینگ

پس از دریافت ایمیل کاربران از طریق روش های گفته شده در بالا، زمان شروع کمپین های ایمیل مارکتینگ در بازاریابی اینترنتی است. ما با اهداف مختلفی شروع به ایمیل مارکتینگ میکنیم، اهدافی مانند فروش محصول، فروش خدمات، برگذاری رویداد، ایجاد برندینگ، ایجاد اعتماد و….

ایمیل مارکتینگ یکی از مهم ترین قسمت های کمپین بازاریابی اینترنتی است که با توجه به کم هزینه بودن آن به شدت بازخورد بالایی برای شما به همراه دارد.

15_ نوتیفیکیشن

نوتیفیکیشن ها به تازگی یک جزء جدا نشدنی از بازاریابی اینترنتی شده اند. مزیت نوتیفیکیشن (پاپ آپ های کوچک در سایت)، بازدید و نرخ کلیک بالایی آن است. نوتیفیکیشن یکی از بهترین راه های برای جمع آوری ایمیل مخاطبان سایت است. علاوه بر آن میتوانید با استفاده از آن به پیشنهاد های تخفیف و ایجاد فروش در سایت بپردازید.

16_ تبلیغات گوگل

در دنیای بازاریابی دیجیتال، اغلب با تبلیغات کلیکی گوگل (ADWORDS) میانه خوبی ندارند و با وجود سئو، آن را بیهوده میدانند در حالی که قضیه کاملا برعکس است. اگر شما دقت کنید، حتی برند های معروفی چون بامیلو و دیجی کالا نیز به ایجاد تبلیغات کلیکی حتی بر روی نام برند خود روی می آورند. تبلیغات ادورز میتواند به آنالیز سایت شما کمک کند و در نهایت بهترین راه برای افزایش بازخورد سایت را در مقابل شما بگذارد.

17_ تبلیغات اینترنتی

منظور از تبلیغات اینترنتی، تبلیغات بنری، کلیکی و… در سایت های بزرگ است که در صورت درست اجرا شدن میتواند به برندسازی شما و افزایش فروشتان کمک شایانی بکند.
شما با انتخاب درست جامعه هدف خود میتوانید در سایت های مختلف اقدام به سفارش تبلیغات کنید. در یک کمپین بازاریابی دیجیتالی، مقداری از بودجه تبلیغاتی شما باید صرف تبلیغات در اینترنت و دریافت مخاطب جدید شود.

18_ ایجاد صفحات فرود

صفحات فرود صفحاتی هستند که تمامی سایت بر روی آنها متمرکز هستند و هدف ما از تولید محتوا و بازاریابی محتوا، کشاندن مخاطب به صفحه فرود است. هر صفحه فرود باید یک هدف خاص داشته باشد، مثلا فروش یک محصول، دریافت ایمیل و… .

صفحات فرود را در طی زمان های خاص و با اهداف مختلف ایجاد کنید. بازخورد های مختلف را ببینید و در ساخت صفحات بعدی از آن بازخورد ها استفاده کنید. روی صفحات فرود برای تبلیغات و سئو تمرکز کنید. حتی برای تبلیغات ادروز نیز میتواند هدف شما صفحات فرود باشد.

کمپین بازاریابی اینترنتی

19_ بیش فروشی

به بیش فروشی روی بیاورید. ببینید مخاطب شما بعد یا قبل از خرید از شما به چه چیزی نیاز دارد، با بازاریابی محتوا نیاز را در ذهنش پررنگ تر کنید و خود را به عنوان راه حل ارائه دهید. با این کار علاوه بر مرجع نشان دادن خودتان باعث کسب درآمد بیشتر برای سایت میشوید.
به طور مثال فردی که به دنیال قاب تلفن همراه است ممکن به هدفون، شارژر، بند موبایل و … نیز نیاز داشته باشد. پس در صفحات محصول خود این محصولات را نیز به او پیشنهاد بدهید.

20_ بهبود UX

همواره بر روی تجربه کاربری و زیبایی سایت خود کار کنید تا بتوانید بازخورد بهتری از سایت بگیرید. UX سایت یکی از موارد تأثیر گذار بر محبوبیت سایت است.

شما با بهبود ux سایت به روند جذب مخاطب، تبدیل مخاطب به خریدار و تبدیل خریدار به مشتری کمک میکنید و این روند باید به صورت همیشگی و با توجه به بازخوردی که از کاربران سایت خود دریافت میکنید ادامه داشته باشد.

21_ دریافت نظرات مشتریان

دریافت نظرات مشتریان برای بهبود عملکرد در سایت یا فروشگاه اینترنتی را میتوان یکی از قدم های بازاریابی اینترنتی یا کمپین دیجیتال مارکتینگ دانست.
شما باید به بهانه های مختلف از مشتریان خود درمورد عملکردتان سؤال کنید تا علاوه بر ایجاد حس نزدیکی به مخاطب و افزایش اعتماد، به بهبود عملکردتان کمک کنید.

این مورد نیز مانند بهبود UX سایت، باید همواره در حال انجام شدن باشد.

کلام آخر

همانطور که مشاهده کردید، برای راه اندازی یک کمپین بازاریابی اینترنتی، قدم های زیادی پیش روی شما وجود دارد.

به هیچ عنوان توصیه نمیشود که از هیچ کدام از این قدم ها و راه ها چشم پوشی کنید. اما به عنوان یک نکته و دادن اولویت به این موارد نامبرده، پیشنهاد ما این است که بر روی تولید محتوا جهت بازاریابی محتوا، سئو، دریافت ایمیل و تبدیل مخاب به خریدار و مشتری از طریق ایمیل مارکتینگ تمرکز خاص داشته باشید و علاوه بر آن همواره به بهبود سایت خود اهمیت بدهید.

متتخصصان مدیریو جوابگوی تمامی سؤالات شما در قسمت نظرات هستند.

پیشنهاد برای شما
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه

آنچه در این مقاله می‌خوانید

جهت دریافت