توسعه کسب و کار

اصول مدیریت کارکنان چیست؟ 8 نکته درباره ساختن شرکتی که کارمندان از کار کردن در آن لذت ببرند

آیا شما هم به دنبال اصول مدیریت کارکنان به شکل موفق هستید؟ آیا دوست دارید شرکتی بسازید که کارمندان از کار کردن درآن لذت ببرند؟ آیا می دانید چطور می توانید ارتباطات را بهبود ببخشید؟ اگر شما هم به دنبال جواب هستید و دوست دارید تمام جوانب و اصول مدیریت که می تواند باعث رشد و ارتقای شرکت و کارمندان شود را بشناسید پیشنهاد می کنم تا آخر مقاله با تیم هورامان همراه باشید.

یکی از اصول مدیریت موفق آموزش خدمات مشتریان در کسب و کار است. اما از مهم تر از این مساله نحوه مدیریت کارکنان است.

اگر شما دوست دارید بیشتر در مورد مهارت های کارآفرینی بدانید پیشنهاد می کنم مقاله مهارت های کارآفرینی: یک کارآفرین موفق چه مهارت هایی باید داشته باشد؟ را مطالعه کنید.

اصول مدیریت کارکنان چگونه باشد؟

بیشتر مدیران فکر می کنند که کارمندان آنها به خاصر نداشتن رضایت از حقوق محیط کاری خود را ترک می کنند اما واقعیت چیز دیگری است طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از آنها به خاطر برخورد نامناسب مدیریت است که شغل خود را ترک می کنند.

11 روش موثری که برای پربازده شدن جلسات  کسب و کار می تواند مفید باشد.

8 نکته درباره ساختن شرکتی که کارمندان از کار کردن در آن لذت ببرند

مدیریت ارتباط با کارمندان بیشتر به هماهنگی و کنترل رفتارها برای رسیدن به اهداف فردی و سازمانی است. اما نکاتی که مدیران در برخورد با کارکنان باید بیشتر توجه داشته باشند عبارتند از:

1- ارائه بازخورد به کارمندان

شکی نیست که برای اصول مدیریت موفق بهترین راه ارائه بازخورد و نظر سنجی برای ایجاد رابطه درست است. طبق تحقیقات زمانی که مدیران نظرات خود را به کارمندان ارائه نمی کنند یا به صورت محدود این کار را انجام می دهند بیشتر از 90 درصد کارمندان با مشکل روبرو می شوند. باید توجه داشته باشید که عملکرد کارمندان را نباید دائماً با گوشزد کردن اشتباهاتشان انجام دهید زیرا دیگر شاهد تغییرات شگفت انگیزی در آنها نخواهید بود. باید مدیر و رهبر به عنوان یک راهنما عمل کند و نقاط قوت کارکنان را شناسایی کند و سپس بر این اساس کارمندان را تشویق کند همچنین نقاط ضعف آنها را نیز بهبود ببخشد. از این رو می توان انتظار داشت حس انگیزه و تغییر در عملکرد کارمندان به بالاترین سطح خود برسد.

2- کنترل نکردن دائم کارمندان

در اصول مدیریت کارکنان بهتر از به جای کنترل کردن دائم کارکنان یک تیم خوب بسازید. اگر مدیران یک تیم خوب بسازند تمامی کارکنان و مشتریان راضی خواهند بود و عملکرد بهتر خواهند داشت. در عوض زمان هایی که معیار به موقع آمدن باشد؟ یا اجازه گرفتن ؟ و … باشد.

3-ایجاد ارتباط خوب بین کارمندان

استفاده از تکنیک های ارتباطی کارآمد برای افزایش کارایی کارمندان بسیار ضروری است علاو بر آن از بروز مشکلات ارتباطی بین اعضا نیز جلوگیری می کند. یک مدیر موفق می داند برای موفقیت در کسب و کار خود، باید درک و ارتباط خوبی بین اعضای تیم، مراجعان و قسمت های مختلف وجود داشته باشد.

شاید گفت یکی از یزرگ ترین مشکلات اصول مدیریت، چالش ارتباطات با کارمندان است.

اصول مدیریت کارکنان چگونه باشد4- زمانی برای کارکنان بگذارید

اگر مدیران زمان هایی برای ارتباط با کارمندان خود اختصاص دهند و با آنها یا به صورت گروهی و یا به صورت دو نفره صحبت کنند حس با ارزش بودن را به کارمندان خود القا کرده اند و یک اعتماد دو طرفه شکل خواهد گرفت. علاوه بر این بر روی عملکرد کارمندان بشدت تاثیر گذار خواهد بود. البته باید سعی شود این ارتباط به صورت حضوری باشد و از روش های نامه نگاری استفاده نشود.

5- اطلاع رسانی به کارمندان

یک رهبر خوب می داند با اطلاع رسانی اعضا تیم از آخرین اخبار و رویدادهای شرکت کارمندان احساس ارزشمندی کرده و حس تعلق بیشتر نسبت به شرکت پیدا می کنند.

6- گوش دادن موثر

توجه به کارکنان و تا حد ممکن تلاش در برآورده کردن خواسته ها و مشکلات آنها باعث می شود کارمندان با حس انگیزه بیشتر کار کنند و تمام تلاش خود را برای به سرانجام رساندن اهداف شرکت بکار ببندد. این یک تعامل دوطرفه است که با غرور بدست نمی آید.

7- استفاده از ابزارها برای آگاهی دادن

شاید شما هم افرادی را  در شرکت یا سازمان دیده اید که هیچ ایده و نظری در مورد نحوه شروع کار و حتی انجام یک پروژه را ندارد و دائماً به دنبال جمع آوری اطلاعات از دیگران هستند تا بتوانند کاری که به آنها محول شده است را بهتر انجام دهند البته در این بین میزان قابل توجهی از زمان را هدر می دهند. اما آیا راه بهتری هم وجود دارد؟ بله امروزه ابزار های مختلفی هستند که با آنها می توان کارها را ساده تر کرد به عنوان مثال استفاده از فایل های صوتی و یا پادکست ها برای کمک به کارمندان و یا حتی برخی آموزش ها می تواند یک راه عالی باشد که در وقت و زمان نیز صرفه جویی می شود.

8- تعیین اهداف برای تیم

اگر شما به عنوان رهبر برای تیم هدف گذاری کنید خواهید توانست در مدت زمان معین به نتایج دلخواهتان برسید. فقط باید اهداف را به صورت شفاف و دست یافتی تعریف کنید و هر بار به ارزیابی اهداف بپردازید ببینید چقدر تیم موفق بوده است.

9- بیان دلایل تصمیم تان به اعضا

اگر شما می خواهید برای اخراج و یا ارتقا یک فرد تصمیمی بگیرید بهتره این تصمیم فقط بین خودتان و فرد نباشد زیرا این تصمیم بر روی بقیه تیم نیز تاثیر می گذارد به عنوان مثال اگر قصد دارید کسی را ارتقا بدید ابتدا اطمینان پیدا کنید بقیه اعضا دلیل این تصمیم را متوجه شده اند در این صورت بقیه اعضا برای اینکه در جایگاه همان فرد قرار گیرند تلاش می کنند.

 

10- بیان اهداف و مرزهای خودتان و شرکت

یکی از اصول مدیریت کارکنان بیان اهداف خودتان و شرکت است. اگر شما به صورت واضح اهداف و مرزهای خود و شرکت تان را برای اعضا بیان نکنید احتمالاً تیم خود را دچار چالش ها و مشکلات زیر می کنید.

  • احتمالاً برخی از آنها گیج خواهند شد

نمی توان انتظار داشت که هر کس بلافاصله کار خود را شروع کند برخی از افراد نیاز به کمک دارند تا بتوانند کار خود را بهتر و خلاق تر انجام دهند.

  • رقابت ناسالم

البته که رقابت خوب است اما به همین نسبت هم می تواند بد و ناسالم باشد. در زمانی که حد و مرزها واضح نباشد احتمال شکل گیری این رقابت ها بین همکاران بیشتر خواهد بود.

  • ترس

افراد کمال گرا در زمانی که حد و مرزی واضحی برایشان نباشد احساس ترس بیشتری می کنند. آنها دوست دارند کارها را به بهترین شکل انجام دهند اما نمی دانند حدش تا کجاست و ریسک نمی کنند.

به عبارت ساده تر کارمندان نمی توانند رشد و پیشرفت خود را پیگیری کنند و این زمانی محقق می شود که شما به عنوان یک مدیر به آنها بگویید چه انتظاراتی دارید و به طور واضح اهداف و مرزهای خودتان و شرکت را مشخص کنید.

نتیجه گیری

شاید گفت مهم ترین چالش پیش رو برای اصول مدیریت کارکنان در عصر حاضر عدم توانایی ارتباطات است. البته این بحران ارتباطی در سراسر جهان شابع است و متاسفانه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و پدیدار شدن نسل های جدید به همراه شبکه های اجتماعی این بحران شدیدتر هم شده و کار برقراری ارتباط با دیگران پیچیده و سخت تر از قبل شده است. مهم ترین کاری که می توان در بهبود این اصول مدیریت انجام داد حفظ تعاملات حضوری به همراه فضای صمیمی، بیان اهداف شرکت، گوش دادن موثر، بیان دلایل تصمیم گیری، اطلاع رسانی به کارمندان، ارائه بازخورد می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *