آموزش خدمات مشتریان در کسب و کار

خدمات مشتریان

آموزش خدمات مشتریان برای هر کسب و کاری که به فکر افزایش فروش و بهبود عملکرد خود است و به دنبال راهکاری مناسب است یک روش موثر محسوب می شود. خدمات مشتریان مهم ترین و بهترین مزیت رقابتی شما از رقبایتان است.

برای افزایش فروش خود می توانید به مقاله 10 راهکار جدید برای افزایش فروش آنلاین  مراجعه کنید.

وقتی حرف از خدمات مشتریان به میان می آید خیلی ها تصور می کنند حتماً باید این خدمات پس از فروش باشد. این در حالی است که تعریف درست این عبارت یعنی برآورده کردن نیاز مشتریان در هر زمان و به شیوه های دلخواه آنان.
در این مقاله می خواهیم انواع راهکارهای موثر و مفید برای رشد و پرپازده شدن خدمات مشتریان را به شما عزیزان ارائه کنم. اگر شماهم به دنبال بهبود یا افزایش فروش خود هستید با ما همراه باشید.
امروزه برای  موفقیت و پیشرفت در هر کسب و کاری باید آموزش خدمات مشتریان هم برای کارمندان و هم برای مدیران به صورت جدی و مهم پیگیری شود.

1- بسته بندی خدمات مشتریان

سعی کنید برای مشتریان خود چند بسته خدماتی ارائه کنید. بسته بندی یا تنوع ایجاد خدمات به مشتریان یک مزیت رقابتی برای برند شماست.
شما می توانید با شناسایی نیاز های اساسی مشتریان و بودجه و کیفیت، خدمات خود را در چند بسته ارائه کنید و از این طریق نیاز های انواع مشتریان خود را برطرف کنید.
بیشتر مشتریان هم با داشتن حق انتخاب های بیشتر تمایل به خرید از شما را دارند.

خوب شاید بپرسید چگونه می توان یک بسته خدماتی عالی ارائه کنیم؟
در جواب این پرسش باید بگویم این کار به چیزهای زیادی بستگی دارد.

آموزش خدمات مشتریان

  • خدمات برای انواع مشتریان

شما می توانید خدمات خود را بر اساس اقشار مختلف جامعه بچینید. برای بیشتر مشخص شدن این موضوع، یک فروشگاه کفش فروشی را در نظر بگیرید که انواع کفش ها با کیفیت و تنوع زیاد و قیمت های متفاوت دارد.
کفشها بر اساس کیفیت، نوع و جنس قیمت گذاری می شوند. بنابراین اکثر اقشار مختلف جامعه بسته به قیمت و نوع و کیفیت، انتخاب های زیادی پیش روی خود دارند.

شما هم با استفاده از این عامل می‌توانید رضایت بیشتر مشتریان را داشته باشید؛ از مشتریانی با سطح درآمد بالا تا مشتریان با درآمد متوسط یا پایین.

  • دسته بندی خدمات به صورت مناسب

باید دسته بندی خدمات را طوری طراحی کنید. که نیازهای مختلف را برآورده کند و متناسب باشد. مثلاً یک رستوران را در نظر بگیرید که در منوی آن چندین نوع خدمات ذکر شده است.
مثلاً برای بعضی افراد فقط خود غذا مهم است و پیش غذا یا دسر مناسب نیست.
برای بعضی دیگر همه چیز مهم است. برخی هم منو باز را بیشتر می پسندند. خوب پس در طراحی منوی رستوران باید خدمات طوری طراحی شود که بتواند نیاز هر نوع را برطرف کند.

  • ترغیب تقاضای مصرف کنندگان

مطمئن باشید اگر به نیاز مصرف کنندگان توجه کافی داشته باشید تقاضا هم زیاد می شود. ترغیب و افزایش تقاضای مصرف کنندگان یعنی پول و درآمد بیشتر برای شما. در این بازارجدید و به شدت رقابتی شانس با کسی است که مشتری وفادار برای خود جمع آوری کرده باشد.

  • خدمات رایگان برای بسته های کامل

مثلاً همان رستوران را در نظر بگیرید با همان منوهای گفته شده بهتر است برای کسی که منوی کامل را انتخاب می کند یک یا دو خدمت را رایگان و خارج از بسته خدمات برای او قرار دهیم . تا احساس تمایز و ترغیب در مشتری ایجاد شود. همچنین مشتری را به یک مشتری وفادار تبدیل می کند.
بخش خدمات مشتری یکی از اجزای مهم‌ هر کسب‌ و کار است که با حل مشکلات کاربران، تجربه‌ی نهایی آن‌ها را رقم می‌زند.

2- گوش دادن به مشتریان ناراضی

بیشتر مشتریان ناراضی فقط دوست دارند شما به حرف آنها گوش دهید فقط همین! دوست دارند نظرات و انتقادات خود را بیان کنند و انتظار همدلی از شما دارند.
شما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر مسئله ی مطرح شده به علت اشتباهات کسب و کارتان است علاوه بر همدلی باید از آنها عذر خواهی نیز بکنید.
گفتن عذر خواهی یعنی داشتن حس مسئولیت و در نهایت کسب  اعتبار شما و حرفه شما. گاهی  اوقات پیش می آید برخی از مشتریان حرف منطقی نمی زنند و فقط گلایه و شکایت دارند در چنین اوقات هم خونسردی خود را حفظ کنید و باز به حرف آنها گوش دهید و با آنها همدلی کنید.

خدمات مشتریان صحیح

3- ایجاد سیستم پاسخ گویی به مشتریان

ایجاد یک سیستم پاسخ گویی، خود می تواند یک راه موثر برای خدمات مشتریان باشد. اما با ید دو موضوع را بررسی کنید:
اولاً شرکت شما به اندازه کافی بزرگ و شناخته شده باشد و دوماً افرادی که برای پاسخ گویی استخدام می کنید حتماً آموزش ها و مهارت های لازم را داشته باشند.
شما می توانید حتی چهارچوب قوانین و مقرارت صحبت با مشتریان را برای آنها تعریف کنید تا از عملکرد خدمات مشتریان در کسب و کار تان خیال آسوده تری داشته باشید.

4- ایجاد چت زنده در خدمات مشتریان

امروزه بیشتر کسب و کارها وب سایت دارند و یا اصلاً کسب و کارهای اینترنتی هستند. بنابراین اکثر افراد تمایل دارند از چت آنلاین استفاد کنند.
این کار مزایای بسیاری دارد اول اینکه مشتریان بالقوه یا رهگذر در صورت داشتن سوال راحت به شما دسترسی دارند. دوماً مشتریان قدیمی هم در صورت بروز مشکل می توانند با شما ارتباط برقرار کنند.

در چت آنلاین باید دقت شود جواب پاسخ ها به موقع و سریع داده شود در غیر این صورت بازدهی منفی خواهد بود. مزیت این کار برای کسب و کار شما تبدیل مشتریان رهگذر به خریدار، احساس رضایت بیشتر مشتریان و در نهایت افزایش فروش بیشتر است.

5- ایجاد چندین کانال ارتباطی

شما باید به همین چت زنده هم اکتفا نکنید و سعی کنید راه های ارتباطی دیگری نظیر ایمیل، تلگرام و … برای مشتریان فراهم کنید. البته پاسخ سریع هم در هر کدام نباید فراموش شود.

خدمات مشتریان با پشتیبانی

6- آموزش کارکنان بخش خدمات مشتریان

با پیشرفت در تکنولوژی و رقابت شدید، رونق کسب و کارها بستگی به میزان مهارت و آموزش آنها دارد. چقدر آگاهی دارید؟
مسلماً یک متخصص در این زمینه آگاهی های زیاد تری دارد و می تواند رشد سریع تر و بهتر برای شما به همراه داشته باشد. بنابراین پیشنهاد می کنم هر چند وقت یکبار با دعوت از متخصصان در حوزه خدمات مشتری خود و کارکنان تان را به روز نگه دارید.

7- طرح بازخورد از مشتریان

بازخورد از مشتریان به شما کمک می کند تا در پیدا کردن نواقص و معماهای پنهان کمک میکنند. شما می توانید آنها را شناسایی و اصلاح کنید. سپس دوباره بازخورد بگیرید که آیا تغییرات داده شود ؟ و آیا مشتریان را راضی می کند یا نه؟
فقط در بازخورد از مشتریان دقت کنید که تجربه ی خوبی از شما دریافت کنند تا در برخورد های بعدی با مشکل مواجه نشوید.

در صورتی که نیاز به ارتطباط کلامی مؤثر با مشتری دارید، پیشنهاد میکنیم مقاله جملات یخ شکن برای فروشنده موفق را مطالعه کنید.

پیشنهاد برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید