سئو کلاه سفید چیست؟ آموزش سئو کلاه سفید White Hat SEO

سئو کلاه سفید چیست؟ سئو کلاه سفید توصیه شده ترین راه برای افزایش رتبه سایت ها در نتایج جستجو، توسط گوگل است. در سئو کلاه سفید (white hat SEO) کاربر به صورت کاملا قانونی (از نظر گوگل) و شفاف، به سئو سایت خود میپردازد و به نتایج بالا و برتر گوگل راه پیدا میکند.
در این مقاله در ابتدا به توضیح کامل سئو کلاه سفید یا “وایت هت سئو” میپردازیم، به شما روش های سئو کلاه سفید را آموزش میدهیم و آن را با روش های دیگر سئو از جمله سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری مقایسه میکنیم. در نهایت نیز مزایا و معایب پیاده سازی سئو کلاه سفید یا سئو سفید و قانونی را برای شما بیان میکنیم.

در انتهای مقاله، شما میتوانید هرگونه سؤال تخصصی خود در مورد سئو سایت را در بخش نظرات عنوان کنید تا متخصصان مدیریو به سؤالات شما پاسخ دهند.

سئو کلاه سفید چیست؟

سایت بک لینکو یکی از بزرگترین سایت های انگلیسی در مورد آموزش سئو کلاه سفید است.
طبق مقالات این سایت؛ سئو کردن سایت از طریق راه های توصیه شده توسط گوگل و دوری از خط قرمز های آن در سئو، سئوی کلاه سفید است. همانطور که در مقالات آموزش سئو گفته شد، یک وبمستر باید برای سئو کردن سایت خود حدودا 200 فاکتور را در سایت رعایت کند. اما اجرای این روش ها به صورت قانونی یا غیر قانونی، تفاوت بین سئو کلاه سیاه و کلاه سفید است.

اگر قصد شما سئو کردن سایت از روش های کلاه سفید است باید تمامی این فاکتور ها را کاملا قانونی انجام دهید. برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید، یک مثال برای شما بیان میکنیم:

یکی از مهم ترین فاکتور ها برای سئو سایت، تولید محتوا است است. اما این فاکتور مؤثر را میتوان به 3 روش در سایت پیاده کرد:

روش اول این است که شما یک محتوای کاملا مفید با استفاده از دانش خود، تحقیقات واقعی و منابع معتبر تولید کنید. مقاله شما یک مقاله جذاب، معتبر و یونیک (دست اول) است که مخاطب از خواندن آن کاملا احساس رضایت میکند. شما در روش کلاه سفید موظفید تا تمامی منابعی که محتوای شما از آن ها الهام گرفته است را ذکر کنید و در صورت توان به آنها لینک بدهید. این یک تولید محتوا به روش کلاه سفید است.

مقایسه سئو کلاه سفید و انواع دیگر سئو

در روش کلاه سیاهِ همین مثال بالا، شما به جای زمان گذاشتن برای تولید یک محتوای مفید و ارزشمند، به یک محتوای ارزشمند مراجعه میکنید، متن محتوا را کپی میکنید و در سایت خود قرار میدهید. در هیچ جای مقاله نیز صحبتی از منبع مقاله نمیکنید و محتوا را به نام خود در سایتتان ثبت میکنید. به عبارتی با این کار زحمات فرد یا افراد دیگر توسط یک سئو کار کلاه سیاه به سرقت میرود.

در گذشته این روش بسیار مرسوم بود اما امروزه این روش توسط الگوریتم پاندا گوگل با جریمه روبرو میشود.

حال همین مثال در سئو کلاه خاکستری چگونه اجرا میشود؟
در کل روش های سئو کلاه خاکستری، اجرای همان سئو کلاه سیاه فقط با کمی ملایمت است تا گوگل از آن با خبر نشود.

برای تولید محتوا به روش کلاه خاکستری، شما پس از مطالعه یک مقاله مرجع و کامل، اقدام به بازنویسی همان مقاله در سایت خود میکنید به صورتی که الگوریتم های گوگل متوجه این موضوع نشوند که مقاله شما یک کپی از همان مقاله مرجع است. در انتها نیز با دادن چند لینک به منابع معتبر و خارجی، به این صورت وانمود میکنید که مقاله شما از این سایت ها به عنوان منبع استفاده کرده است.

سعی کردیم با مثال های بالا تفاوت این 3 نوع سئو را به شما بفهمانیم. حال به سراغ سؤال بعدی میرویم:

سئو کلاه سفید در محتواچگونه سایتمان را به روش کلاه سفید سئو کنیم؟

برای پیاده سازی سئوی کلاه سفید در سایت شما علاوه بر دوری از انجام یک سری اعمال، باید به انجام اعمال دیگری نیز روی بیاورید. در ادامه سعی شده به صورت کلی به این نکات اشاره شود.

تولید محتوای مفید

مهم ترین اصل در سئو کلاه سفید، تولید محتوای مفید است. منظور از تولید محتوای مفید، محتوای دست اولی است که کاملا برای کاربر دست اول باشد، خودتان به تحقیق و تولید آن پرداخته باشید و محتوای شما بتواند آمار های واقعی و قانع کننده ارائه بدهد. نمونه سایت های ارائه دهنده محتوای مفید، سایت هایی چون : بک لینکو، moz، بلاگ اسپات و … هستند.

این سایت های انگلیسی زبان با تولید محتوای مفید و دست اول در حوزه کاری خود تبدیل به مراجع و منابع قابل استناد در دنیای وب شده اند و چه در نزد کاربران و چه نزد گوگل از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند.

رعایت حق کپی رایت

بر خلاف کشور ما، در کشور های اروپایی و آمریکایی نقض قوانین کپی رایت یک خلاف قانونی محسوب میشود و دارای مجازات است. نقض این قانون در سطح وب نیز به شدت توسط گوگل رصد میشود و با آن برخورد میشود. نقض کپی رایت فقط در نوشتن مقالات نیست. اشتراک گذاری رایگان برنامه ها، فایل ها و … که استفاده از آن ها نیاز به خرید و اجازه از سازنده دارند نیز یک نمونه از نقض کپی رایت است.

گوگل سایت های نقض کننده این قانون را جریمه میکند. نمونه این جریمه ها، جریمه سایت معروف پی سی دانلود توسط گوگل و کاهش سریع رتبه های این سایت در نتایج است.

مخاطب محور بودن سایت

درسئو کلاه سفید، سایت شما برای تبدیل شدن به یک مرجع باید یک سایت کاملا مخاطب محور باشد. از تبلیغات آزار دهنده دوری کند و تمرکز خود را برروی رفع نیاز های واقعی کاربران به بهترین نحو ممکن بگذارد. شما برای ساخت یک سایت مخاطب محور علاوه بر تولید محتوای مفید، باید به زیبایی سایت خود اهمیت دهید، با کاربران خود تعامل داشته باشید، اعتماد آنهارا بالا ببرید و … .

فعالیت مفید در شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از روش های سئو کلاه سفید فعالیت در شبکه های اجتماعی است، اما فعالیت مفید. شما نباید تولید محتوا را به سایت خود محدود کنید بلکه باید بتوانید مخاطبان را در شبکه های اجتماعی خود جمع کنید و در آنجا علاوه بر رفع نیاز ها در حسب توان، یک تعامل دو طرفه ایجاد کنید. پس از قسمت نظرات در سایت، شبکه های اجتماعی بهترین مکانی است که میتوانید در آن با مخاطبان تعامل داشته باشید.

آموزش سئو کلاه سفید و شبکه های اجتماعیعدم ساخت لینک مصنوعی

همانطور که در توضیحات گفته شد، سئو کلاه سفید فقط انجام یک سری کار نیست، بلکه بخش قابل ملاحظه ای از سئو کلاه سفید، انجام ندادن یک سری از کارهای منع شده توسط گوگل است.

پس از محتوای یک سایت، موردی که توسط گوگل برای افزایش رتبه سایت آنالیز میشود، لینک های خارجی یک سایت است. همینطور پس از تولید محتوای کپی، مهم ترین موضوعی که گوگل آن را ناقض قوانین خود میداند، لینک سازی مصنوعی یا لینک بیلدینگ است.

شما با ساخت لینک در سایت های دیگر عملا درحال دور زدن قوانین گوگل هستید. یک سئو کار کلاه سفید برای سایت خود لینک سازی مصنوعی انجام نمیدهد. بلکه طبق سفارش گوگل، به تولید محتوای مفید روی می آورد تا توسط دیگر سایت ها لینک شود.

عدم ساخت بازدید غیرواقعی

یکی از فاکتور های مهم برای افزایش رتبه شما توسط گوگل، رفتار کاربران در قبال شما است. به این معنی که گوگل سایت شما را دائما آنالیز میکند و در صورت وجود بازدید بالا توسط کاربران از سایت شما، رتبه شما در صفحات جستجو را افزایش میدهد.

اما سئو کاران کلاه سیاه برای فریب دادن گوگل در این فاکتور اقدام به ساخت بازدید های فیک و غیر واقعی از طریق ربات ها یا سایت میکنند. در صورتی که قصد انجام سئو کلاه سفید در سایت خود را دارید، به هیچ عنوان از این مورد استفاده نکنید.

دوری از فریب دادن کاربر

فریب دادن کاربران در سطح وب به طرق گوناگونی اتفاق می افتد که به آنها در مقاله آموزش سئو کلاه سیاه اشاره شد. ازجمله این روش ها کشاندن کاربر به سایت با عنوان های جذاب و فِیک و سپس ارائه تبلیغات آزار دهنده یا مطلبی به غیر از مطلب درخواستی کاربر به آن است.
در سئو کلاه سفید به هیچ عنوان برای جذب مخاطب و یا افزایش فروش از این روش های استفاده نمیشود.

دوری از فریب ربات های گوگل

یکی از تکنیک های سئو کلاه سیاه که توسط سئو کاران حرفه ای انجام میشود، دستکاری در کد های سایت برای فریب ربات های موتور جستجوی گوگل است. در این روش سایت به ربات موتور جستجو یک سایت مفید و دارای محتوا نشان داده میشود اما در مقابل این سایت در دید کاربر صرفا یک سایت برای فروش و تبلیغات است. در سئو سفید (white hat SEO) به هیچ عنوان برای رسیدن به این اهداف در کد های سایت یا اصطلاحا سئو تکنیکال، دستکاری نمیشود.

مزایا و معایب سئو کلاه سفید

در این قسمت به مزایا و معایب سئو کلاه سفید میپردازیم:

عمده ترین مزیت برای سایت هایی که به سئو کلاه سفید مشغول هستند، تبدیل شدن به مرجع است.
این سایت ها با توجه به تولید محتوای مفید و مخاطب محور بودن، توسط گوگل و مخاطب به عنوان مرجع شناخته شده و تبدیل به برند میشوند. زمانی که این سایت ها به نتایج بالای گوگل برسند، عملا رقابت با آنها کاری بسیار سخت و دشوار است و میتوان گفت جایگاه آنها در صفحات اول گوگل تثبیت شده است.

اما در مورد معایب این روش باید این را بدانید که این روش سئو، بسیار زمانبر است و با توجه به زمانبر بودن میتواند باعث ایجاد هزینه نیز بشود.

در آخر پیشنهاد ما به شما مثل همیشه، استفاده از روش های سئو کلاه سفید ادقام با روش های کلاه خاکستری است تا بتوانید بازخورد مورد نیاز خود را در زمان کوتاه از کاربران و گوگل دریافت کنید.

در صورت وجود هرگونه سؤال، آن در قسمت نظرات با متخصصان مدیریو در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.