از صفر تا یک وبمستر پولساز

دوره جامع طراحی و مدیریت سایت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تاریخچه اولین وب سایت جهان

تاریخچه اولین وب سایت جهان

همان‌طور که می‌دانید دنیای تکنولوژی و دهکده مجازی آنلاین در طی چند سال اخیر پیشرفت گسترده‌ای داشته است. در حال حاضر اینترنت دنیای مستقل خود را دارد و تعداد وب‌سایت‌های موجود به قدری بالا است که حتی ممکن است امکان شمارش آن‌ها وجود نداشته باشد، اما اکنون یک سوال وجود دارد، اولین وب‌سایت دنیا در چه سالی و توسط چه کسی ساخته شده؟ در ادامه با تاریخچه اولین وب سایت جهان آشنا می شوید.

مخترع اولین وب سایت جهان

سر تیموتی جان برنرز لی (Sir Timothy John Berners-Lee) دانشمند بریتانیایی علوم رایانه، استاد دانشگاه‌ام‌آی‌تی، استاد و پژوهشگر دانشگاه و ریاست کنسرسیوم وب جهان‌گستر است، که تکامل وب را تحت نظر دارد. تیم برنرز لی مدت‌ها در فکر طراحی شبکه‌ای متصل به هم (اینترنت) بود و برای دستیابی به این هدف تلاش‌های فراوانی انجام داد. نهایتا 30 سال پیش در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۰ توانست با استفاده از ابرمتن (HTML) اسنادی ایجاد کند و آنها را در یک شبکه عمومی به اشتراک گذارد، این شروعی برای بلعیدن دنیا توسط اینترنت بود.

وبسایت ساخته شده توسط وی حاوی اطلاعاتی در خصوص وب و نرم افزار مورد نیاز جهت استفاده از آن بود. این وب‌سایت به خودی خود به راهنمای خودآموز وب شباهت دارد و به كاربر می‌آموزد كه چگونه به اسناد دیگران دسترسی پیدا كرده و چگونه سرور‌های خود را راه‌اندازی كند.

اولین وب سایت جهان

اولین وب سایت جهان

اولین وب سایت جهان با وجود اینکه یک تحول بزرگ در تاریخ تکنولوژی دنیا بود، بدون هیچ جشن یا مراسمی راه‌اندازی شد.
این وبسایت با پشتیبانی شبكه تارگستر جهانی (www) برای كاربری داخلی دانشمندان در سرن سوئیس مورد استفاده قرار گرفت و در آگوست 1991 میلادی برای همگان قابل دسترس شد، اما 17 روز طول کشید تا اولین بازدید از این سایت اتفاق افتاد (23 آگوست 1991). همچنین اطلاعات ساختاری و طراحی این سایت و کدهای منبع آن نیز به طور عمومی در اختیار همه قرار گرفت. نکته جالبتر این است که آن زمان همه بسیار خوشحال بودند که این ابزار در دسترس تمام افراد دنیا قرار دارد. بنابراین امکان طراحی وب سایت و حضور در اینترنت بدون صرف هزینه و به صورت رایگان برای همه فراهم شد.

خوشبختانه CERN ( سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای، بزرگ‌ترین آزمایشگاه فیزیک ذره‌ای جهان ) یک نسخه از اولین وب سایت دنیا را نگهداری کرده و آن را در قسمتی از سایت خود برای دسترسی کاربران قرار داده است. در سال 2013 میلادی سرن تلاش كرد تا آدرس اولیه خود را بازیابی كند كه می‌توانید آن را در این آدرس مشاهده نمایید : http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

ویژگی های اولین وب سایت جهان

اولین وب سایت‌ ها با کدهای ساده HTML نوشته می‌شدند، یک نوع زبان طراحی وب سایت که ساختار ساده‌ای به وب سایت می‌داد ، شامل سرتیتر، پاراگراف و توانایی پیوند دادن به آدرس‌های دیگر از طریق ابرپیوند. این روش نوین به کاربران امکان این را می داد که به سادگی با یک مرورگر ، صفحه‌های پیوند خورده را باز کنند.

با پیشرفت علم وب و هنر طراحی مربوطه ، زبان آن نیز پیچیده‌تر شد، ابزاری مانند جدول‌ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده‌ای بودند مورد استفاده نادرست ، برای چیدمان‌های پنهان در صفحه‌های وب قرار گرفتند. با پیدایش الگوهای آبشاری وب یا CSSS روش نادرست طراحی با جدول‌های پنهان در صفحه از گردونه خارج و بجای آن استفاده مناسب از زبان کمکی CSS جایگزین شد.

 

تاریخچه اولین وب سایت جهان

چه اتفاقی برای اولین سایت جهان افتاد؟

آرون میستد ، صاحب جدید قدیمی ترین وب سایت با پسوند دات کام در دنیا می گوید که این سایت بر حسب اینکه چقدر در معرض خبرهای سایت ها و وبلاگ های خبری و کامپیوتری قرار می گیرد ، از چند صد تا چند هزار بازدید کننده در روز برخوردار است. هر چند این صاحب جدید سعی داشت وب سایت را در جهت بهبود بشریت توسعه دهد ، اما اکنون تنها نمایی عجیب از یک شهر بر سر در سایت خودنمایی میکند و این دامنه از کار افتاده و بلااستفاده به نظر می رسد.

پیشنهاد برای شما
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه

آنچه در این مقاله می‌خوانید

جهت دریافت