از صفر تا یک وبمستر پولساز

دوره جامع طراحی و مدیریت سایت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جملات یخ شکن برای فروشنده موفق | 23 جمله یخ شکن

فروشنده موفق

جملات یخ شکن کدام اند؟ جمله یخ شکن چیست؟ اینها احتمالا سوالاتی در ذهن اغلب فروشنده هایی است که شدیدا به رضایت مشتری و پیشرفت در کار خود اهمیت میدهند.
به صورت کلی جملات یخشکن جملاتی هستند که باعث آب شدن یخ بین فروشنده و خریدار، و ایجاد یک گفتگوی نسبتا صمیمانه بین این دو میشود که باعث تسهیل عملیات خرید از سمت مشتری میشود و کار فروشنده را راحت تر میکند. یادگیری استفاده از جملات صحیح مخصوصا جملات یخ شکن میتواند باعث تحول کسب و کار شما شود.
شاید باور نکنید اما بعضی جملات و کلمات برای یک فروشنده موفق آنقدر قدرتمند هستند که به راحتی یخ و گارد طرف مقابل را می شکنند و حس بهتری برای مشتری فراهم می کنند و در نهایت در میزان فروش، تأثیر مستقیم می گذارند.
در این مقاله می خواهیم شما را با جملات جادویی یا اصطلاحا جملات یخ شکن که یک نابغه فروش از آن استفاده می کند آشنا کنیم. اگر شما هم مشتاقید با این جملات آشنا شوید و فروش خود را بالا ببرید تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

1- جمله یخ شکن چطورمی‌توانم کمکتان کنم برای فروشنده موفق

اکثر مشتریان دوست دارند که جزئیات آن‌چه را می‌خواهند و به آن نیاز دارند برایشان توضیح دهید. یک راز مهم این است که شما به جای حدس زدن نیاز مشتری، در اولین قدم به دقت  به نیاز مشتریان گوش دهید.
شما با این سوال باز می توانید آغاز کننده یک گفتگوی مثبت باشید و در آن نیاز مشتری را دریافت کنید.

2- جمله من می‌توانم این مشکل را حل کنم

اکثر مشتریان دوست دارند درباره ی مشکلاتی که مطرح می کنند و به دنبال راه حلی برای آن هستند این پاسخ را بشنوند و از این پاسخ استقبال می کنند. در نظر داشته باشید در هنگام گفتن این جمله، کاملا قاطعانه صحبت کنید تا مشتری بتواند به راحتی به شما اعتماد کند.

 3- نمی‌دانم، ولی جواب‌اش را برای شما پیدا می‌کنم

لطفاً به اطلاعاتی که ندارید اعتراف کنید. وقتی شما با یک سوال پیچیده و سخت روبرو می شوید که در پیدا کردن جوابش نیاز به تحقیق و تفحص دارید برای اینکه به اعتبار خود خدشه ای وارد نکنید بهتر است از این جمله استفاده کنید. یک پاسخ بر اساس صداقت و راست گویی بهتر از یک پاسخ نادرست است. مطمئن باشید که اگر بخواهید در لحظه و به صورت فی البداهه شروع به جواب دادن سوالی که پاسخ آن را بلد نیستید بکنید، کاری جز سلب اعتماد مشتری انجام نداده اید.

4- من شما را لحظه به لحظه در جریان کار قرار خواهم داد

در هر کسب و کاری چه از نظر بزرگی یا کوچکی یا نوع فعالیت یکسری هماهنگی ها و برنامه ریزی وجود دارد. شما باید به مشتریان خود اطمینان دهید در خصوص این هماهنگی‌ها آن‌ها را راهنمایی خواهید کرد.
کسانی که مشتریان را در جریان وضعیت کار- چه خوب و چه بد-  قرار می‌دهند فروشندگانی هستند که مشتریان بیشتر به آن‌ها اعتماد می‌کنند. لطفا در ارائه اطلاعات لحظه ای به مشتری صداقت کامل داشته باشید تا بتوانید یک نتیجه عالی از این کار دریافت کنید.

5- من مسئولیت این کار را برعهده می‌گیرم

نوابغ فروش به مشتریان اطمینان می دهند آنچه آن‌ها انتظار دارند و محصولات یا خدمات را براساس قیمت توافق‌شده تحویل مشتریان خواهند داد.
احتمالاً هزینه ها یا تغییرات غیر پیش بینی برای حل مشکل اضافه نخواهد شد. به مشتری خود این اطمینان را بدهید که مسئولیت یک خرید رضایت بخش را می پذیرید و در صورت هر گونه اشکال در این روند، پاسخگوی نهایی خود شما هستید. سعی کنید مشتری چه در حین انجام خرید خود و چه پس از آن از دارای رضایت و آرامش خاطر کامل باشد.

فروشنده موفق 6- در زمان مقرر محصول را تحویل می دهم

اگر در یک فروش زمان مقرری تعیین کردید، باید به آن هم وفادار باشید و بد قولی نکنید. حتی اگر آن روز یک روز تعطیل باشد.
تحویل به موقع کالا، اقدامی ارزشمند است که شما را در ذهن مشتری ماندگار می کند. مشتریان شما منتظرند بشنوند شما در زمان موعد کالاها را تحویل آنها می‌دهید و محصول مورد نیاز آنها در زمانی که به آن نیاز دارند به دستشان میرسد و نه پس از آن.

7- کالا مطابق سفارش شما خواهد بود

کالا باید همان چیزی باشد که مشتری انتظار دارد و سفارش داده نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر. اگر شما به جای کالا، جایگزینی برای مشتری دارید باید با مشتری مشورت کنید و شخصاً در مورد آن تصمیم نگیرید. به هیچ عنوان نباید کالای جایگزین را بدون مشورت برای مشتری ارسال کنید؛ حتی اگر کالای جایگزین دارای کیفیت بالاتر و قیمت پایین تری هم باشد، رفتار بر خلاف خواسته مشتری باعث ایجاد حس خوبی نمیشود.

8- کار کامل انجام خواهد شد

یادتان باشد به مشتری قول بدهید که برای قرارداد نهایی معطل نخواهد شد ولی در مورد اینکه شما تصمیم گیرنده ی قرارداد هستید هرگز صحبتی نکنید. همیشه ناقل و انتقال دهنده حس خوب به مشتری باشید.

9- از خرید شما سپاسگزارم

قدردانی های به موقع و هوشمندانه به همراه تماس‌های بعدی، پاسخ دادن به سوالات، اطمینان یافتن از رضایت‌بخش بودن کار و حصول اطمینان از حل مشکل، همگی باعث می شود در ذهن مشتری بمانید و به حفظ مشتری کمک می کند.

در غیر این صورت این حس به مشتری القا می شود که شما تنها تا زمانی به شخص علاقه‌مندید که فروش انجام شود و چنین کاری به خریدار احساس فریب‌خوردگی می‎دهد.
احترام به مشتری و قدردانی از آن منجر می شود که آنها شرکت شما را به دیگران توصیه کنند و در نتیجه فروش بیشتر می‌شود.

در ادامه بیشتر جملاتی که باعث می شود مشتری حس بهتری پیدا کند و مناسب است را بررسی می کنیم و مقایسه ای هم با جملات نامناسب در فروش داریم.

فروشنده موفق و قدردانی

فروشنده موفق و جملات یخ شکن در حالت های مختلف

استفاده از جملات یخ شکن محدود به ابتدای زمان دیدار فروشنده و خریدار نیست، این جملات در حالت های مختلف نتایج مختلفی را در پی دارند. پس بهتر است به جای استفاده از کلمات و جملات کلیشه ای که اغلب فروشندگان از آن استفاده  میکنند، شما مانند یک فروشنده موفق عمل کرده و از جملات یخ شکن که در پایین نمونه هایی از آن را برایتان آورده ایم استفاده کنید.

1- جمله یخ شکن در موقع فروش

«اجازه بدهید ببینیم اگر مطابق میل شما نیست، چطور می‌توانیم رضایت شما را جلب کنیم.» به جای «جنس فروخته‌شده پس گرفته نمی شود.»

2-جمله یخ شکن در هنگام نا رضایتی مشتری

«من از شما عذرخواهی می‌کنم.» به جای «خونسرد باشید.»

3- جمله یخ شکن در هنگام اتمام زمان کاری

«تعطیلی فروشگاه ساعت … و شروع به کار آن ساعت …. است. آیا کاری هست که بتوانم خیلی سریع برای شما انجام بدهم؟» به جای «ساعت کار ما تمام شده.»

4-جمله یخ شکن در موقع اتمام کالا

«شاید از این جنس هنوز در انبار داشته باشیم، اجازه بدهید نگاهی بکنم. اگر نبود، پیشنهادهای دیگری هم برایتان دارم.» به جای «این که تمام شده؛ چرا این یکی را نمی‌برید؟»

5- فروشندگان موفق در خرید پیشنهاد می دهند

«آیا این محصول را هم دیده‌اید که همراه با کالایی که شما خریده‌اید استفاده می‌شود؟» یا: «آیا تا به حال از فلان کالای ما استفاده کرده‌اید؟» به جای «خرید شما همین است؟»

جملات یخ شکن برای فروشنده موفق

6- فروشنده موفق برای مشتری یک راهنماست:

«لطفا با من بیایید؛ به شما نشان می‌دهم که کجاست.» به جای «چیزی که می‌خواهید آن طرف است.»

7- یک فروشنده موفق در برخورد با مشتری که به حوزه کاری او مربوط نمی شود این جمله را می گوید:

«من با کمال میل شما را پیش کسی می برم که بیشتر از من در مورد این بخش اطلاعات دارد.» به جای «این بخش به من مربوط نمی‌شود.»

8- در زمانی که نمی تواند کاری انجام دهد یک فروشنده موفق این گونه بیان می کند:

«کاری که می‌توانم انجام بدهم این است که…» به جای «من نمی‌توانم این کار را انجام بدهم.»

9- وقتی یک کالا تمام شده برخورد فروشنده موفق:

«الان از این کالا در فروشگاه نداریم، اما … روز دیگر خواهیم داشت. ممکن است لطفا نام و شماره تلفن خود را به من بدهید تا با شما تماس بگیریم و اطلاع دهیم؟» به جای «ما الان این کالا را تمام کرده‌ایم.»

10- در مقابل مشتری که مطابق سیاست های شما پیش نمی رود باید از این جمله استفاده کنید:

«سیاست مغازه ما این است؛ اما قصد داریم آن را تصحیح کنیم. من می‌توانم در حال حاضر این کار را برای شما انجام دهم که…» به جای «این برخلاف سیاست فروشگاه ماست.»

11- اگر تازه کار هستید در برابر مشتری از این جمله استفاده کنید:

«لطفا مرا تحمل کنید، برای کمکی که نیاز دارید در خدمت شما هستم.» به جای «این برخلاف سیاست فروشگاه ماست.»

12- در مکالمات تلفنی فروشنده موفق می گوید:

«ممکن است خواهش کنم چند لحظه پشت خط منتظر باشید.» به جای «گوشی…»

13- در یک مکالمه تلفنی فروشنده موفق می گوید:

«خوشحال می‌شوم بتوانم به شما کمک کنم.» یا: «هم‌اکنون چه کمکی می‌توانم به شما بکنم؟» به جای «الان سرم شلوغ است.»

فروشنده موفق در ارتباطات

14- برخورد فروشنده موفق در صورت پیش آمد یک مشکل

«فکر می‌کنم سوء تفاهمی پیش آمده است. اجازه بدهید در موردش صحبت کنیم و حلش کنیم.» به جای «شما اشتباه می‌کنید.»

در آخر باید بگویم بر اساس تحقیقات اکثریت قریب به اتفاق مشتریانِ ناراضی هرگز به شما نمی‌گویند ناراضی هستند. آنها بی‌سروصدا شرکت شما را ترک می‌کنند و سپس به همه می‌گویند از شما خرید نکنند.
بنابراین، هنگامی که یک مشتری شکایت می‎کند، به او به چشم یک مزاحم نگاه نکنید بلکه آن را فرصتی ویژه برای خود و تغییر ذهنیت مشتری و حفظ داد و ستد با او بدانید.

شما همیشه خود را جای مشتری بگذارید و از دید مشتری نگاه تازهای به کسب و کارتان بیندازید.
اگر شما هم در فروش یا فروشندگی خود تجربیات ارزشمندی دارید لطفا با ما به اشتراک بگذارید و نظراتتان را بیان کنید.

پیشنهاد برای شما
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه
حمیدرضا
حمیدرضا

ممنون از مطالب ارزشمند شما

آنچه در این مقاله می‌خوانید

جهت دریافت